Kokemuksia nilkan vammoista?

Kärsimätön

Heti ensimmäisenä kaikille kriitikoille tiedoksi, että kyllä, lääkärissä on käyty ja kuviin on jo lähete ja ensi viikolla pitäisi putkeen mennä makoilemaan. Varmaa diagnoosia vammastani siis ei ole, mutta haluan vain kuulla onko kellään vastaavaa sattunut ja kokemuksia siitä, kuinka nopeasti olette päässeet kiipeämään.

Asiaan: Tipuin reilu viikko sitten bouldereilla ja nilkkani meni sijoiltaan, päivystyksessä otettiin röntgenit, joista ei murtumia löytynyt. Sain matkaani kepit, ohjeet laittaa painoa jalalle kipua tarkkaillen, särkylääkereseptin ja kontrollikäynnin viikon kuluttua. Ortopedin testien (kävin toissapäivänä) mukaan nilkka on "napakka", mutta kipua ja turvotusta on kuitenkin sen verran, etten saisi jalalle varata painoa ennen kuin hiusmurtuman mahdollisuus on pois suljettu.

Jalkapöydässä ja nilkassa kehräsluiden korkeudella ja leveydeltä koko nilkan ympäri on vielä hieman turvotusta. Nilkka ei koukistu yli 90 asteen ja ojennuskin on vajaa terveeseen jalkaan verrattaessa. Ojennuksessa kipu tulee akillesjänteen viereen nilkan sisäpuolelle ja koukistukessa nilkan eteen sekä akillesjänteen tienoille kummallekin sivulle. Painoa olen välillä hieman kokeillut jalalle viedä (jos se ei tee kipeää, niin turhaan kai sitä vältelläkään?), se kestää painoa sen verran, että voin seistä ilman keppejä molemmilla jaloilla kipeän jalan ollessa edessäni (niin, ettei nilkka taivu 90 asteen kulmaan). Jalkaa koukistaessa nilkan etuosaan nousee hassu n. sentin levyinen ja muutaman sentin pituinen vino "kaistale" (Liittynee jotenkin säären etuosan lihaksiston jänteisiin?), jota en huomaa terveessä jalassa missään asennossa.

Onko kellään ollut vastaavanlaisia oireita ja kuinka pitkään on mahtanut mennä, ennen kuin olette olleet takaisin seinällä? Tiedän, etten pysty vertaamaan kenenkään muun vammoja omiini, varsinkaan kun ei ole tietoa mitä jalasta on hajonnut ja kuinka pahasti. Kiipeilijöinä moni varmaan ymmärtää kuitenkin sen, että haluan vain saada osviittaa onko odotettavissa viikkojen vai kuukausien tauko.

6

2084

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tukiside tietenkin

      En kiipeile mutta nyrjäyttelen nilkkojani aika usein. Jos et ole rasittanut, siis astunut jalan päälle vamman jälkeen parantuu se nilkka noin 8 viikon sisään, mutta ei saa rasittaa paljoakaan. Jos taas sitten astuit sillä vammautuneella jalalla, menee parantumisen noin neljä viikkoa lisää vähintään. Lepo ja varovainen hierominen joskus vamman ympäriltä voi jouduttaa parantumista. On harmi että noin kävi. Joudut kuitenkin satsaamaan lepäämiseen ja ehkä kirjojen lukemiseen.

      • ggyv

        Fysioterapeuttina tähän on pakko kommentoida, vaikka aloittajan vaiva varmasti jo parantunut. Nivelsidevammoista puhuttaessa suosituksena on mahdollisimman nopea varaus vammautuneelle jalalle kivun rajoissa tottakai. Tällä nopeutetaan nilkan kuntoutumista ja nivelsiteiden vetolujuuden palautumista. Vamman parantuminen/ liikuntaan palaaminen riippuu aina repeämän laajuudesta ja siitä mikä/ mitkä nivelsiteet ovat rikki menneet. Tietysti vammasta palautumisen aik on paljon kiinni myös omasta aktiivisuudesta ja nilkan alueen lihasten kunnosta. Aktiivisesti nilkkaa jumpanneet pääsevät tietysti nopeammin liikunnan pariin, kuinsaman vamman saanut vain lepäilevä henkilö. Näissäkin vammoissa liike on lääke ;)
        Mutta tietysti on aina hyvä muistaa, että nilkassa on muitakin kudoksia kuin nivelsiteet, jotka voivat vammautua ja aiheuttaa oireita ja missään nimessä ei kannata luottaa keskustelupalstoilla oleviin "neuvoihin". Kaikki vammat ovat aina yksilöllisiä ja päästäkseen parhaaseen tulokseen, kannattaa suuret vammat aina käydä näyttämässä lääkärille ja tarpeen tullen hakeutua fysioterapeutille. Itseziagnosoidut vammat ja nettien ohjeille "hoidetut" voivat tuoda avun hetkeksi, mutta pidemmässä juoksussa vaivasta saattaa jäädää enemmänkin vaivaa. Tietysti ns. perusvenähdyksissä hoito on aika pitkälti aina sama, mutta jos jalalle ei voi viedä lainkaan painoa, kannattaa käydä tosiaan tohtorilla ja odottaa kuvien tulokset ennen kuin tarkempaa jatkosuunnitelmaa kannattaa tehdä.
        Tässä tapauksessa jos on luita mennyt rikki, menee tosiaan pitkä aika ennen kuin urheilun pariin pääsee palaamaan, mutta jos luut ovat säilyneet ehjänä ja täydellisiä repeämiä ei löydy, niin voi olla, että kk päästä olet jo seinällä takaisin :)


    • booboo1
      • Peter peterson

        Jag heter peter och jag tycker pumppa svenska pojkarnas peffa. Ja tycker åkso HIFK. Jag ska pumppa ditt peffa. Jag är pårnå. Jag gillar pårnå. Jag vill inte pumppa hennes pimppa.


      • 180cm
        Peter peterson kirjoitti:

        Jag heter peter och jag tycker pumppa svenska pojkarnas peffa. Ja tycker åkso HIFK. Jag ska pumppa ditt peffa. Jag är pårnå. Jag gillar pårnå. Jag vill inte pumppa hennes pimppa.

        Aika paska trolli...


      • Ei auta

        No tää teippihomma on ihan huuhaata, uskonasia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      68
      2302
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      235
      2238
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1508
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      24
      1323
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      41
      1289
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      132
      1261
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1210
    8. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      979
    9. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      979
    10. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      77
      932
    Aihe