ja muutenkin parempi osapuoli suhteessa, sanoo tutkimus.
http://www.iltalehti.fi/rakkausjaseksi/201208280132024_lz.shtml
Miehet ovat naisia sitoutuneempia
19
149
Vastaukset
- Kunnollinen mies
Mikä teitä naisia vaivaa? Luulin, että olette parempi sukupuoli.
- Jihaa tietoa
Ja tutkimus on laadukas ja tiukat tieteelliset kriteerit täyttävä ö-tutkimus.
Saman tuloksen saisi kysymällä tämän palstan psyykepotilailta ja sitä sitten voisi julistaa absoluuttisena totuutena.
No jokainen saa uskoa vaikka, että haikara tuo vauvat, eipä sillä tietty ole väliä.- deft
Meinasin jo sanoa samaa. Hyvä että joku ehti ensin :)
Eilinen Yle Stream muuten esitti mielenkiintoisen provokaation Laasasen viimeisimmistä blogimerkinnöistä. Mun makuun aivan liian feministinen ja henkilöön menevä kritiikki, mutta se manifestoituu nauruna kun täällä(kin) palstalla todella on hieman...hmm...epäilyttäviä ihmisiä :D
Varmaankin halukkaampia sitoutumaan. Muusta en tiedä.
- tutkimus, joo-o
"Miehet ovatkin parisuhteessa naisia sitoutuvampia! Laajan tutkimuksen mukaan miehet haluavatkin naisia enemmän lapsia ja haluavat viettää partnerin kanssa naisia enemmän aikaa"
Tässä nyt ollaan taas yhdistetty sikiäminen ja viihtyminen sitoutumiseen. Sen uskon, että miehet todellisuudessa haluavat naisia enemmän lapsia. Geenien levittäminen istuu tiukassa. Sen sijaan he eivät halua panostaa ja sitoutua varsinaiseen kasvatus- ja huoltoprosessiin yhtä paljon.
Toinen on tuo, halutaan viettää enemmän aikaa. Jos kysytään perheellisiltä miehiltä, vastaus on luultavasti tuo, sillä vaimo joutuu viettämään aikaansa lapsia huoltaessaan ja mies on ajasta mustasukkainen tms.
Hätäisiä johtopäätöksiä Iltalehdeltä, sanoisin. - säälimuna
Naisilla on magneettisempi suhde sosialisoimiseen ja sen myötä luonnollisesti sinne bile-elämän puolelle, joten ei se ole ihmekään, että naiset pettävät parisuhteissa enemmän.
- jaa mikä tutkimus
Kaikkien tutkimusten mukaan miehet pettävät naisia enemmän. Esitä referenssi.
- säälimuna
jaa mikä tutkimus kirjoitti:
Kaikkien tutkimusten mukaan miehet pettävät naisia enemmän. Esitä referenssi.
http://www.iltalehti.fi/rakkausjaseksi/2010123112937993_lz.shtml
- säälimuna
jaa mikä tutkimus kirjoitti:
Kaikkien tutkimusten mukaan miehet pettävät naisia enemmän. Esitä referenssi.
Naiset ovat tasa-arvoistuneet ja haluat samat kokemukset elämästä kuin miehetkin, pettäminen mukaan lukien http://www.iltalehti.fi/lukijat/200802217277736_ll.shtml
- juupas eipäs
säälimuna kirjoitti:
http://www.iltalehti.fi/rakkausjaseksi/2010123112937993_lz.shtml
Kysely on tehty Briteissä, eli ei Suomessa, ja huom! Valmiimpia, ei silti pettäneet. Miehethän tietysti ovat 'periaatteesa' uskollisia, mutta tilaisuuden tullen kuitenkin sortuvat helpommin.
- jaa mikä tutkimus
juupas eipäs kirjoitti:
Kysely on tehty Briteissä, eli ei Suomessa, ja huom! Valmiimpia, ei silti pettäneet. Miehethän tietysti ovat 'periaatteesa' uskollisia, mutta tilaisuuden tullen kuitenkin sortuvat helpommin.
Aivan, ja naiset pettävät siinä vaiheessa, kun parisuhde on jo muutenkin päättymässä. Miehet pettävät, koska se on kivaa vaihtelua ja sitä tehdäänkin aina, kun on tilaisuus. Näin, vaikka ei olisi mitään aikomusta erota kumppanista.
Iltalehden tutkimuksiin nyt voi yleensäkin suhtautua ihan vitsinä, etenkin kun tutkimuksesta itsestään ei ole minkäänlaisia lukuja tai faktatietoja esillä. Esim. tutkimuksen kohderyhmä ja missä tutkimus on tehty vaikuttaa varmasti todella paljon.
Iltalehti on sellainen tietolähde, että tarkistan päivämääränkin muista lähteistä :D Varmasti monet miehet on, mutta toiset taas ei. Omissa suhteiss olen tuntenut olevani sitoutuneempi osapuoli, mutta se on vain subjektiivinen mielipide.
- Delight*
Kyseinen Iltalehden tutkimus on todennäköisesti puuta-heinää. Ihmisissä on yksilöllisiä eroja (niin miehissä kuin naisissakin) joten vastaava yleistys on juuri sitä: yleistys.
SItäpaitsi, kuvittelisin, että kulttuurilla on suuri vaikutus, kuinka miehet ja naiset kokevat parisuhteeseen sitoutumisen. Latinalaisissa maissa, joissa katolilainen usko on vahvana ovat varmasti molemmat sukupuolet enemmän sitoutuneita parisuhteeseen kuin täällä pohjoismaissa. - Mietipä itse
Haluaisitko itse sitoutua mieheen? Ja vielä synnyttää sille lapsia? Helppohan se on miehen olla haluamassa.
Kyllä mä olisin valmis sitoutumaan mieheen. Bilettäminen ei ole kiinnostanut vuosiin
Kyllä naisetkin ovat ihan yhtä sitoutumishaluisia... myöhemmin.
Tai en tiiä, omat oletukseni halukkuudesta sitoutumiseen, on tietenkin vähän semmonen... mututuntuma arvaus.hahmotelma kirjoitti:
Kyllä naisetkin ovat ihan yhtä sitoutumishaluisia... myöhemmin.
Tai en tiiä, omat oletukseni halukkuudesta sitoutumiseen, on tietenkin vähän semmonen... mututuntuma arvaus.No mä sitouduin ekan kerran 2-kymppisenä. Sitä kesti 20 vuotta
- oma tuntumani:
Joo, miehet on tosiaan sitoutuneita... töihinsä, kaljanjuontiin tai ex-eukkoonsa!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 532085
Sä et pääse yli, mä en pääse yli
Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V1471950Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa641603Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei2281393- 681355
Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?
Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi2951247- 721198
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää341080Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta
Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps118986- 74985