Suomalainen Mies: ryhdistäydy!

Tommi70

Hyvä Mieslukija,

Olet korvaamaton. Miehisyytesi on jotakin, mitä tulisi kantaa ylpeydellä.

Tasa-arvoistunut yhteiskuntamme saa joskus kuvittelemaan, että naiset selviävät kaikista tehtävistä ja pystyvät pyörittämään koko yhteiskuntaa ilman miehiä. Tämä ei ole totta.

Totta ei ole myöskään se, että poliisilla, sossuilla, kouluilla tai muilla viranomaisilla olisi mahdollisuutta huolehtia yhteiskuntamme jokapäiväisestä turvallisuudesta joka tilanteessa ja joka paikassa. Se ei onnistu ilman tuhansien yksittäisten kansalaisten panosta. Tämä on ennen kaikkea miesten luovuttamaton tehtävä.

Miehen tehtävä on suojella yhteisöään.

Sodan tai kriisitilanteen aikana yhteiskunta kutsuu miehiä palvelukseen puolustamaan itseään parhaaksi katsomallaan tavalla. Miehen raskaana mutta kunniakkaana tehtävä on tällöin totella.

Rauhan oloissa yhteiskuntamme tarvitsee jokapäiväisen elämän tukipylväitä: läheisten turvallisuudesta ja hyvinvoinnista huolehtivia miehiä, jotka luovat naisille, lapsille ja heikommille turvallisuutta pelkällä läsnäolollaan.

Kysymys on yleisestä turvallisuuden ja huolenpidon asenteesta, joka tulisi ulottaa välittömän perheen lisäksi omaan elinyhteisöön. Sinun kuuluu olla naisten, lasten ja heikompien suojelija.

Pääset liikkeelle jo pienillä asioilla: Huomaatko kaupungilla liikkuessasi, että joku tarvitsee jossakin apua? Anna täydessä bussissa paikkasi naiselle tai vanhukselle. Tarkkaile, onko ympäristössäsi kaikki kunnossa. Ylipäätään: estä pahaa syntymästä ja rajoita sen edistymistä omassa ympäristössäsi. Mahdollisuuksia - ja tarpeita avullesi - on lukemattomia.

Naisella ei ole sellaista luontaista auktoriteettia kuin mitä sinusta löytyy. Kehitä sitä ja käytä sitä yhteiseksi hyväksi. Työttömyys tai sairaus ei estä sinua olemasta kunnon mies. Pitkä tukka ei estä sinua olemasta kunnon mies. Sen sijaan päihteiden väärinkäyttö tai rikollisissa piireissä liikkuminen estää.

Saatat ajatella, että sinua ei arvosteta.

Kerronpa sinulle salaisuuden: sinua arvostetaan juuri niin paljon kuin mihin itse annat aihetta.

'Itsenäisyydestään' ja 'tasa-arvostaan' huolimatta myös nainen kunnioittaa syvällä sydämessään miestä, joka ottaa vastuuta ja käyttäytyy miehekkäästi.
Tällaista miestä kunnioittavat myös toiset miehet. Arvostat myös itse enemmän itseäsi, kun kannat kortesi kekoon yhteiseksi hyväksi. Tämä taas hyödyttää sinua monissa elämäntilanteissa, myös naisten seurassa.

Jos pystyt auttamaan jollakin tavoin yhteisöäsi, olet osa ratkaisua. Jos olet tukia nostava vapaaratsastaja, joka odottaa vain yhteiskunnan yksipuolisesti ylläpitävän sinua, olet osa ongelmaa.

Vähennä pornon katselua. Se vääristää käsitystäsi seksistä ja vie mielenkiintoasi oikeista naisista. Vähennä päihteiden käyttöä. Ne pilaavat terveytesi, vievät rahasi ja saavat sinut mokailemaan eri tilanteissa. Yritä pitää huolta kunnostasi.

Lopeta siis selittely ja muiden syyllistäminen. Muutos parempaan lähtee vain sinusta. Ole mies.

24

305

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Naisella ei ehkä oo miehistä auktoriteettia, mut naisellista lumovoimaa voi sen sijaan olla ;) Jonka perässä miehet tekee asioita. Hyvä esimerkki Marilyn Monroe..

      Anyway. Tätä kun kaikki noudattais, niin maailma olis parempi paikka elää. Mut sitä saa odotella aika kauan. Voisin ottaa tollaisen miehen.

      Sun viimeiset kaksi sanaa tosin pilasi koko tekstin.

      • deft

        "naisellinen lumovoima"...olipas kauniisti sanottu asiasta jonka vois ilmaista muillakin tavoin.
        Niin kauan kun miehet pitävät pillua jalustalla, ja väittävät itselleen että miehen kannattaa jahdata naisia, niin kauan ei ole olemassa sukupuolten tasa-arvoa.


      • Onko sulla rahaa?

        Ok, paljonko maksat tuosta?


      • Onko sulla rahaa? kirjoitti:

        Ok, paljonko maksat tuosta?

        Ei ne suhteet rahalla pelaa.


      • Naisellinen lumovoima tässä kohtaa tarkoittaa oraalista narsismia. Ei ole hyvä juttu naisen, eikä miehen kannalta.


      • dazu kirjoitti:

        Naisellinen lumovoima tässä kohtaa tarkoittaa oraalista narsismia. Ei ole hyvä juttu naisen, eikä miehen kannalta.

        Meinaatko, ettei Marilyn aikanaan vedellyt miehiä ku pässejä narussa? ;)


    • LKFMeklmwefefw

      "Sodan tai kriisitilanteen aikana yhteiskunta kutsuu miehiä palvelukseen puolustamaan itseään parhaaksi katsomallaan tavalla. Miehen raskaana mutta kunniakkaana tehtävä on tällöin totella."

      Ennen toista maailmansotaa oli eri valtioiden sisällä suora uhka tuhoisaan luokkasotaan. Tämän estääkseen joutui yläluokka rakentamaan ulkoisia vihollisia.

      Silloin jo kansainvälisessä konsensuksessa yläluokka alkoi lietsomaan kansallisvaltio-mentaliteettia, joka onnistuikin. Syntyivät nationalistiset liikkeet joihin ihmiset samaistuivat - ja samalla löysivät vihollisen ulkoapäin.

      Kun nationalismi ei kuitenkaan ratkaissut luokkayhteiskuntien perusongelmia järjestettiin maailmansota, jotta työväen massat saataisiin heittäytymään toisiaan vastaan sensijaan että he uudistaisivat luokkayhteiskunnat omalla maaperällään. Tämäkin onnistui, tuli maailmansota.

      Yläluokalle tämä oli suurta huvia. Pankkirit rahoittivat sodan molemmat osapuolet - herrasmiessopimuksella kapitaali "hedgettiin" kummallekin osapuolelle - kumpi tahansa voittaisikin - pankki voittaisi aina. Tällä tavalla yläluokka takasi asemansa sodasta huolimatta.

      Samalla silmäänkustut ihmiset tappoivat toisiaan sotakentillä, sensijaan että tekisivät sitä mikä on järkevää : Rakentaisivat yhteistä maailmaa.

      Miksi näet sotimisen miehisenä velvollisuutena, jos totuus on että sotiminen on houkkamaista? Kansallisvaltiot ovat keinotekoisia. Niiden vuoksi ei kannata sotia.

      MIEHEN tehtävä on tiedostaa maailma ympärillään ja toimia vahingollsiia voimia vastaan, ja jos nuo vahingolliset voimat vetoavat satutettuun itsetuntoon näppäilemällä "uskonto ja isänmaa" sointua, silloin kannattanee herätä muistamaan että toinen maailmansota oli ostettu - ostettu sitä varten että maailmaa ei korjattaisi ihmisille sopivaksi - että harvat saisivat pitää kaiken, ja muille ei jäisi mitään.

      Kuolema Jumalilille joita ei ole koskaan ollutkaan - ja Kuolema Kansallisvaltioille jotka olivat rikkaiden luoma harha.

    • ...yksi teko on enemmän kuin tuhat sanaa..... lyhyesti... =)

      • Pätee myös toisinpäin. Yks sana on enemmän kuin tuhat tekoa.


    • deft

      Älä pappa keuhkoo. Oot sitten syntynyt vuonna 1970 tai 70-vuotias, niin muista nitrot ja iltalääkkeet ettei pumppu pysähdy kesken yöunien.

      Nimim. Osa ongelmaa jota ei todellisuudessa ole olemassa

    • Kuule Tommi: Ottaasit säkin joskus kunnoon pöhönän ja kaattoosit vähä pornoa ni tiätääsit.

    • Tommi70

      70-vuotias pappa täältä nitorpurkin vierestä taas vapisevin käsin kirjoittelee kiittäen kaikkia lukijoita ja kommentaattoreita.

      Kanasutra: kiitos kauniista sanoista - asiallisesti en ole eri mieltä. Pahoittelen, jos viimeiset sanani pilasivat lukuelämystäsi.

      Deft: Olet hyvällä tiellä, ihan tosi. Huomaan, että jo mietit näitä asioita. Vähän kun vielä särmäät ja teet jotakin hyödyllistä, niin kyllä sinusta tulee kunnon mies. Joskus mieheksi kasvaminen voi olla kivuliasta ja aiheuttaa itseään etsivälle nuorelle identiteettiongelmia, mutta kyllä se siitä.

      Relaxed_eyes: oman osuuteni pornosta olen jo saanut. Oikea rakastelu on parempaa.

      • deft

        Sovitaanko niin, että jos sä et suhtautuisi muhun alentuvasti niin mä voisin pitää sua uskottavana?

        Minen ole todellakaan hyvällä tiellä. En, jos sillä tarkoitetaan edelleenkin aivan perkeleen ahdasta miehen mallia ja yhteiskuntakelpoisuutta. Onhan sitä oikeastikin keskiluokkaiset ihmiset jo sanoneet jossain Tampereen suunnalla että on olemassa ihmisjätettä...molen varmaankin sellaista. Harmi vain että musta tuntuu että mä olen aivan yhtä arvokas ihmisenä sekä miehenä kuin kuka tahansa sikaniskasovinisti (vai pitäisikö sanoa: konservatiivi...?).
        Nuori mä en ole ollut ainakaan kahteen vuoteen. Kunnalliset nuorisopalvelut koskee max. 28-vuotiaita ;)

        Mitä tästä opimme.....emme mitään kunnes Tommi70 alkaa kunnioittaa muutakin kuin omaa ahdasta maailmankatsomustaan.
        Olen puhunut, ugh!


      • Tommi70
        deft kirjoitti:

        Sovitaanko niin, että jos sä et suhtautuisi muhun alentuvasti niin mä voisin pitää sua uskottavana?

        Minen ole todellakaan hyvällä tiellä. En, jos sillä tarkoitetaan edelleenkin aivan perkeleen ahdasta miehen mallia ja yhteiskuntakelpoisuutta. Onhan sitä oikeastikin keskiluokkaiset ihmiset jo sanoneet jossain Tampereen suunnalla että on olemassa ihmisjätettä...molen varmaankin sellaista. Harmi vain että musta tuntuu että mä olen aivan yhtä arvokas ihmisenä sekä miehenä kuin kuka tahansa sikaniskasovinisti (vai pitäisikö sanoa: konservatiivi...?).
        Nuori mä en ole ollut ainakaan kahteen vuoteen. Kunnalliset nuorisopalvelut koskee max. 28-vuotiaita ;)

        Mitä tästä opimme.....emme mitään kunnes Tommi70 alkaa kunnioittaa muutakin kuin omaa ahdasta maailmankatsomustaan.
        Olen puhunut, ugh!

        Asia selvä, parahin Deft! Tehdään herrasmiessopimus ja jätetään kettuilut sikseen.

        On erinomaista, että arvostat itseäsi - oikeastaan peräänkuulutin juuri sitä alkuperäisellä puheenvuorollani. Pelkään nimittäin, että esim. tämän palstan ympärillä on paljon miehiä, jotka eivät tee näin ja jotka ovat jollakin tavoin hukassa oman miehisyytensä kanssa. Ajatuksenani oli kannustaa heitä ja tarjota roolimallia perinteisistä miehisistä arvoista, jotka ovat jääneet epämuodikkaiksi modernissa yhteiskunnassa (voit kutsua sitä sovinismiksi jos haluat, itse pidän ryhdistäytymisideaa moniulotteisempana, koska siihen kuuluu esim. vahva sosiaalinen vastuuntunto ympäristöstä ja läheisistä).

        Sinun miehisyysmallisi taitaa olla toisenlainen ja hyvä niin - kunnioitusta markalla. Pääpointti lienee se, että jonkinlainen malli pitäisi kaikilla olla.


    • "Miehen tehtävä on suojella yhteisöään."

      Jep, itseltään ja muilta miehiltä. Aika harva sota ja muu väkivalta on naisten aloittamaa ja vielä harvempi naisten sotima. Pahoinpitelyt, ryöstöt ja tapotkin ovat varmaan 90%:sti meidän miesten aikaansaannosta. Sitä se testosteroni ja geenit kuulemma teettävät.

      • Tommi70

        Näinhän se on, miehet ovat tehneet uskottaman paljon pahaa historian aikana.
        Merkitseekö se sitä, että meidän pitäisi siksi rypeä jonkinlaisessa kollektiivisessa itseruoskinnassa?

        Minusta ei. Pikemminkin meidän pitäisi pyrkiä jokapäiväisessä elämässämme suurempaan läsnäoloon ja vastuullisuuteen.


      • Tommi70 kirjoitti:

        Näinhän se on, miehet ovat tehneet uskottaman paljon pahaa historian aikana.
        Merkitseekö se sitä, että meidän pitäisi siksi rypeä jonkinlaisessa kollektiivisessa itseruoskinnassa?

        Minusta ei. Pikemminkin meidän pitäisi pyrkiä jokapäiväisessä elämässämme suurempaan läsnäoloon ja vastuullisuuteen.

        Taidatkos tuota paremmin sanoa, vaikka femakot haluavatkin meitä kollektiivisesti syyllistää esi-isiemme synneistä. ;-)


    • deft

      Joku fiksumpi voisi sanoa että kuka siellä rintamalla olisi sotimassa jos seksiä saisi aina kun tahtoo ja kuinka paljon tahansa tahtookin. Onneksi minen myönnä olevani fiksu...ainakaan.
      Vähän niin kuin ensimmäinen totuus olisi vulgaaristi ilmaistuna: pillu pyörittää maailmaa.

      Pitäisikö sitä kollektiivisesti pyytää anteeksi omaa sukupuoltaan koska testosteroni?

    • "Itsenäisyydestään' ja 'tasa-arvostaan' huolimatta myös nainen kunnioittaa syvällä sydämessään miestä, joka ottaa vastuuta ja käyttäytyy miehekkäästi. "

      true dat

    • "..luovat naisille, lapsille ja heikommille turvallisuutta pelkällä läsnäolollaan."

      - Tuttua hommaa...mikähän minussa on vikana ku meikäläisen "varjoon" tulee tuntemattomatkin naisihmiset "turvaan". Olipa kyse taksijonosta arkipäivänä keskellä kaupunkia tai yökerhon baaritiskistä ulkomailla.

      • Seksi ei kai liittynyt aloitukseen mitenkään?


      • dazu kirjoitti:

        Seksi ei kai liittynyt aloitukseen mitenkään?

        Puhuinko jossain kohtaa seksistä? Mikä tuossa komentissani liittyy jollain tavalla seksiin?


    • Tulipas siinä paljon todellista kakkaa. Asutko kehä kolmen sisäpuolella olevassa toimistorakennuksessa, mistä et koskaan poistu ulkoilmaan? Vanhampasi tyydyttivät sinut puolestasi jne.?

      Tosimies suojelee naisia ja lapsia henkilöltä, joka samaistaa sairaat narkomaaneihin.

      • Tommi70

        Parahin Dazu, jos viestisi oli osoitettu minulle, pyydän tarkentamaan koska en käsittänyt ajatustasi alkuunkaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      132
      8406
    2. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      503
      7676
    3. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      223
      5724
    4. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      99
      4805
    5. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      147
      4674
    6. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      171
      4526
    7. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      110
      4497
    8. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      25
      4385
    9. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      14
      4236
    10. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      3850
    Aihe