tavoite -3kg viikossa,paljonko kaloreita syön?

tonnikeiju :)

Paljonko kannattaisi syödä päivässä jotta laihtuisin n.3kg viikon aikana?

5

394

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • höhhh

      ei kaloreita voi syödä! En minä ainakaan ole nähnyt missään kaloreita myytävänä. Enkä liioin kasvatettavan.

    • teemukoo94

      yleisesti voi laskea että 7000kcal vaje polttaa kilon rasvaa (pidä proteiinit kunnossa ettei mene lihasta) jos haluat polttaa viikossa 3kg rasvaa on se 21000kcal vaje. Normaali päiväkuluts ihmisellä jos olisi 2400kcal x 7 = 16800 kcal viikossa joten siitä ei onnistu ottaa 21000kcal vajetta you know?
      Tee tuohon 16800kcal annokseen 7000kcal vaje niin sinulle jää 9800kcal ruokailuunkin, tuo olisi n. 1400kcal päivässä ja teoriassa laihdut tuolloin kilon viikossa.
      Olen muuten itse tuolla kuurilla tällä hetkellä (mies 94kg) ja syön päivässä noin 1200kcal, reilu kilo menee viikossa tasaisesti :)
      Minulla Insinöörinä :) ei ole tarvetta epäillä tuota 7000kcal/1kg kaavaa

      tsemppiä...

      • teemukoo94

        sen mä vielä lisään että jos sulta lähtisikin 3kg ensimmäisellä viikolla (jopa 5kg) niin se on sinun nestetasapaino joka heilahtaa. Nestetasapainon heilahtelu saattaa myös dietin aikana muuttaa painoasi vuorokaudessakin -2kg...


    • nainen laskee

      Jos esimerkin päiväkulutus olisi tuo 2400 kcal/päivä x 7 eli 16800 kcal viikossa. Sitten 7000 x 3 eli 21000. Jos henkilö kuluttaisi joka päivä liikunnassa 1200 kcal ja söisi vain 600 kcal päivässä, hän laihtuisi teoriassa 3kg viikossa. Jos esimerkin henkilö esim. painaa 100kg, hän voi kuluttaa hyvinkin 2 tunnin reippaalla kävelylenkillä tuon 1200 kcal. Tämä laihdutuskeino kumminkin erittäin rankka, enkä ihan suosittelis. Korkeintaan 2kg viikossa laihtuminen ok jos ylipainoa runsaastikin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      77
      1978
    2. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      54
      1196
    3. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1157
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1117
    5. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1049
    6. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      183
      1000
    7. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      965
    8. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      952
    9. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      948
    10. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      93
      948
    Aihe