Miksi kuhaa kehutaan aina?

Kuhaska34

Miksi kaikki kokit ja julkkiset joka ohjelmassa kehuvat kuhaa ja sen makua? Sitä saadaan kesäisin aika paljon, kun kalastetaan ja meidän perheestä ei kukaan tykkää sen mausta. On maustettu hyvin, välillä vain suolattu, välillä hukutettu kermaan tai voihin ja joskus vain paistettu tai tehty uunissa ja koskaan se ei ole hyvää. Yhtä pahaa kuin hauki. Miksi sitä julkut kehuu aina? Mikä teidän mielestä kuhassa on hyvää?

6

304

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eitietoaitsellä

      Ja kukaan ei nyt sitten ole kuhan ystävä, outoa.

    • kuha on hyvää

      Ehkä kuhaa kehutaan sen takia, kun sitä on hyvin saatavana ja se on kyllä minun mielestä aivan hyvän makuinen kala.
      kuhalle sopii hyvin monenlaiset valmistustavat, niinkuin reseptien määrästäkin käy selväksi.

    • ahvenkuha

      Kuha on sopivan miedon makuinen monille kastikkeille ja lisäkkeille eikä ole ns. kalamainen maultaan kuten esimerkiksi ahven. Siitä saa myös erin omaisen kalaliemen ko. kastikkeiden pohjaksi.

      Vaalealihaisena ja vähärasvaisena kalana kuha on paljon monikäyttöisempää kuin lohi.

    • 54

      Kyllä kuha mielestäni on täkäläisten kalojen aatelia. Tykkään toki myös hauesta, ahvenista, silakoista ja muikuista. Ylipäätään kalaosasto on mieluinen.

      Pistäppä Googleen hakusanaksi "kuhaa Mannerheimin tapaan". Siinä on kiva ohje klassisesta tavasta kokata kuhafileillä. Olen tehnyt noita useita kertoja, aivan mainio juttu.
      Kuha on lisäksi mainio kalakeiton aines. Meillä kotona laitettiin kuhakeittoa hyvin usein.
      Unkarissa kuha on ihan kansallisherkku, sitä saalistetaan siitä valtavasta Balaton-järvestä ja valmistetaan eri tavoin nimenomaan Balatonin alueella, toki myös muualla.

    • 18

      "Pistäppä Googleen hakusanaksi "kuhaa Mannerheimin tapaan". Siinä on kiva ohje klassisesta tavasta kokata kuhafileillä."

      PASKAA puhut! Ei afrikassa kasva kuhia joten ei mannerheimkään sitä ole voinut syödä!

    • kuhan aatelia

      VALKOVIINISSÄ KYPSENNETTY KUHA WALEWSKA

      600-800 g kuhafileitä
      2 dl valkoviiniä
      1 dl vettä, johon sulatettu ½ kalaliemikuutio

      Kastike
      2 rkl voita
      2 ½ rkl vehnäjauhoja
      2 dl kalalientä
      2 dl valkoviiniä
      ½ dl kermaa
      3/4 tl suolaa
      1/4 valkopippuria
      1 kananmunankeltuainen

      Duchesseperunasose
      1 kg jauhoisia perunoita
      2 rkl voita
      2 kananmunankeltuaista
      ½ tl suolaa
      1/4 tl jauhettua muskottipähkinää

      Valmista ensin perunasose. Keitä potut suolalla maustetussa vedessä, kaada vesi pois ja soseuta. Lisää voi. Anna jäähtyä hetki. Sekoita keltuaiset, suola ja muskotti soseeseen. Laita tähtiterällä varustettuun pursotinpussiin. Pursota muussi laakean, uuninkestävän vuuan tai tarjoiluastian reunoille. Nosta odottamaan.

      Sekoita valkoviini ja kalaliemi. Mausta kuhafileet suolalla. Rullaa jos haluat. Pane omaan uunivuokaansa ja valuta valkoviini-kalaliemiseos ylle. Peitä kannella tai foliolla. Kypsennä kala 200 asteisessa uunissa 10 minuuttia. Nosta tämän jälkeen talouspaperin päälle valumaan.

      Mittaa kastikkeen ainekset kattilaan, keltuaista lukuunottamatta. Kuumenna kiehuvaksi koko ajan sekoittaen. Kypsennä miedolla lämmöllä muutama minuutti. Nosta kattila liedeltä ja vatkaa keltuainen voimakkaasti kastikkeeseen.

      Laita nyt kuhat perunasosereunuksen keskelle ja valuta kastike päälle. Kuorruta 220 asteisessa uunissa ylälämmöllä, kunnes pursotetun muussin pinta on kullanruskea. Tähän menee palttiarallaa vartti, kannattaa seurailla. Koristele halutessasi vaikkapa katkaravuilla tai hummerin saksien lihalla.

      http://www.fishfood.fi/index.php?pageid=410&aid=435&lang=fi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      37
      4484
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      153
      2640
    3. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      103
      2216
    4. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      22
      1724
    5. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      78
      1696
    6. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      14
      1450
    7. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      65
      1436
    8. Miksi rakastuit ?

      Kyseiseen naiseen?
      Ikävä
      73
      1398
    9. Mun on pakko uskaltaa

      Mikäköhän olisi pahin skenaario, jos vain laittaisin hänelle viestin, et haluan jutella meistä? Se, että hän vastaisi, e
      Ikävä
      82
      1381
    10. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      81
      1380
    Aihe