Herranen aika, siis tutkintapyyntö poliisille, koska Siljo ilmaisjakelu pisti sivulleen sodankyläläisen pariskunnan kuvan heidän ollessaan paikallisessa kuppilassa ja reportteri otti kuvan heistä ilman heidän lupaa ! Auts, ihan massuun sattuu, kun naurattaa... niin mellevästi he kuitenkin poseerasivat kameralle !
Ulos ei tarvitsisi mennä juhlimaan, jollei halua tulla nähdyksi ? Pyssyt tanssimaan ! ja ravit jatkuu...
Ulos ei tarvitsisi mennä juhlimaan, jollei halua tulla nähdyksi ? Pyssyt tanssimaan ! ja ravit jatkuu...
Vastaukset 17
Vanhimmat
Täysin laillista se on kuvata ja julkaistakin kuvia.
Pyssyy mörskässään jos ei kestä tulla nähdyksi kuppilassa. Typerää salailua ja lapsellista turhaa kahuamista.
Ei ole laillista julkaista yksityisyydensuojaa loukkaavaa kuvamateriaalia. E minä ainaskaa haluasi naamaani lehteen jos oon ravintolassa käymässä, kai nyt joku yksityisyys saa olla. On eriasia tulla nähnyksi kuppilassa kun tulla nähdyksi kuppilassa koko kylän voimalla lehden sivuilla.
Mitä hävettävää on nykyään käy ravintolassa?
Ode kumma jos ravintolassa ei voi käydä ilman että pitää peljätä joutuvansa johonkin lehteen kuvatuksi. Neo niitä seiskapäivän juttuja. Luulisi olevan muutakin sivuntäytettä ku räpsiä kuvia juottoloista
Mitä tarkoittaa Ode?
Kysymys kameraa pelkäävälle ja omaa juomistaan ujostelevalle herralle.
(Oletan älykkäänä yksilönä, että kyseessä on urospuolinen ujostelija).
Tietyt ihmiset elävät elämää jonkalainen ei kestä päivänvaloa, kuten tietoa siitä, mitä kapakoissa puuhailevat. Kulissit ulospäin tärkeimmät.
Kyllä ne tejän alkoholistien juonnit tiedetään ilman lehtiäkin. Juokaa kotonanne salassa, jos se kerran hävettää. Kyseessä ei ole lähellekään yksityisyyden suojan loukkaus. Sehän on sankaruutta juoda 99%:tin mielestä.
Kyllä se kaappijuoppokin paljastuu kohtalaisen helposti.
Eikö se ole pitkään ollut jo niin, että täysin raitis on omituinen ja kummallinen.
Te juopot olette normaaleja.
Onko suuntaus viimein kääntymässä terveempään elämään?
Ei ole juurikaan lisättävää edelliseen jetsulleen on näin asia...
Typerää lätinää.Kai joku yksityisyys pitää olla.Radalla ei kuvata! Jos kuvia otetaan ...pitää kysyä lupa.
Tässä ei lätinää, vaan faktaa lainsäädännöstä. Julkisella paikalla kuvaaminen on perustuslain suoma oikeus kenelle tahansa. Myös julkaiseminen on sallittua, mikäli julkaiseminen ei loukkaa yksityisyyden suojaa.
Radallahan sitä nimenomaan kuvataankin.
Minä kuvaan missä haluan. Radalla ja radan reunalla.
Ryhtistäytykää ja lopettakaa se alkoholin kanssa läträily heikot huumehörhöt. Mikä tässä elämässä on niin vaikeaa, että pitää paeta huumeisiin? Ette kestä normaalia elämää selvinpäin.Elämä selvinpäin on AINA parempaa kuin huumeiden alaisena. Alkoholi on erittäin paha riippuvuus ja kaikenlaista riesaa aiheuttava huumausaine, hermomyrkky.
Tulette kalliiksi yhteiskunnalle hörhöt.Menkää autuuskoulutukseen uudelleen ohjelmoitaviksi.
Huom!
Suosttelen teille alkoholiaddiktionesteille löylykauhahoitoa.
Se on sataprosenttisen varma terapiamenetelmä. Eikö olisi teillekin mukavaa vapautua huumehörhöt alkoholiriippuvuutestanne?
Jos haluatte järkiintyä annan myöhemmin tarkemmat ohjeet siitä miten hoito suoritetaan.
Tämä löylykauhahoito on vanha hoitokeino,joka on tosiaankin varma ,tehokas hoitomuoto. Vaan moni on kylläkin heittänyt veivinsä lauteilla,kun ei ole kestänyt ankaranoloista hoitomuotoa.
Sodanlylässä uusia sivityssanoja. Googlekaan ei löydä koprofiilihomoa eikä löylykauhahoitoa.
Sanakirjojen laatijat lisätkää nopeasti nämä uudet sanat sinne kirjoihinne ja niiden merkitykset.
Hmm...lähti taas kivasti käsistä tämä keskustelu ketju. :D
No, minun mielestä on väärin että jokin lehti julkaisee jostain ihmisestä kuvan ilman lupaa, varsinkin jos se kuva on hyvin selkeä.
Se että kuvaa salaa/ tai ilman lupaa on ok, koska usein kuvista tulee luontevamman näköisiä jos kuvattava ei tiedä että häntä kuvataan, niin ei hän sitten myöskään poseeraa sille kameralla vaan näyttää normaalilta.
Kerrankin itse oli kameran kanssa liikenteessä, näin vanhan naisen kävelevän koiran kanssa ja ajattelin että tuosta tulee hieno kuva, otin kuvan ja juoksin naisen perään kysyen saanko pitää tämän kuvan itselläni, rakastan kuvaamista. Nainen vastasi, että kyllähän se käy jos kuva vain tulee omaan kokoelmaan.
Myöhemmin lähetin naiselle kiitokseksi paperiversion kuvasta :)
Mutta tämähän oli vain minun mielipide, en ole nähnyt kyseistä kuvaa enkä lue koko lehteä koskaan.
No mitä järkeä? Salaa saa kuvata, muttei jos poseeraa.
Lakihan se ratkaisee, eikä mielipiteet. Eikö se viimein mene jo jakeluun?
Julkisella paikalla saa kuvata ja julkaistakin kuvia jos ne ei loukkaa yksityisyyttä.
Meni taas alkutekijöihin koko homma.