Pääruoka marjoista?

aimo.puntero

Onko kukaan kuullut pääruoasta, joka perustuisi marjoihin?
Mihin tahansa marjoihin? Missäpäin maailmaa tahansa?

Tuli mieleen, kun meillä on mustaherukkaa ja punaherukkaa enemmän kuin paljon, mutta kun emme harrasta jälkiruokia tms.

Olisi kätevää, jos marjoja voisi hyödyntää pääruoassa - ei vain lisukkeina.
Esimerkiksi kastikkeena lihan kanan tai kalan kanssa.
Vinkkejä?

22

2490

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • käytä omaa päätäsi

      Olen kuullut monestakin. Syönkin niitä paljon syksyisin. Oletko tyhmä? Mietippä vähän itse. Mistä näitä urpoja sikiää?

      • Siellä mistä olen kotoisin, puuro ei ole päiväruokaa, jos sitä tarkoitit.

        Siis marjapohjainen kastike, pata, ...
        Onko kukaan kuullut?


      • elviira*

        "käytä omaa päätäsi" olitko olevinasi fiksukin...etpä näyttänyt tietävän itsekkään yhtään.

        Minäkään en tiedä kyllä yhtään mihin marjoja vois pääruoassa muuhun käyttää kuin lisäkkeenä esim, hirvipaistin kanssa tai kaalilaatikon kanssa tms.

        Olis kiva kyllä kuulla miten ihmiset ollette marjoja käyttäneet pääruokana.


      • rifka

        marjaisa..itse aloitan päivän luonnon marjoista puristetulla mehulla lisäämättä soketia..myös päivän mittaan juon sellaista mehua..saadakseni hyvin antioksidantteja..(alentavat tulehdus tasoa kehossa)j a luonnon marjoilla tarkoitan tietysti kotimaisia yleensä itse kerätyjä marjoja..opettelen tuntemaan/hyödyntämään mm..marja aroniaa.jota olenkin mehuissa jo juonut myös pihlaja on valtava vitamiinien lähde..ja marjat ovat oivallinebn lauhduttajan ruoka..sisältäen fruktoosia vähemmän kuin hedelmät(sokereita)..myös kehon happamuuden hoidossa suomalainen hapan marja on vertaansa vailla..marjat jokapäiväisiksi..


    • proteini

      Ei tuo nyt mikään aivan hölmö kysymys ole, jos kysytään marjojen käytöstä pääruokana. Yleensä pääruoassa oletetaan olevan jotakin proteiinia, koskapa ihminen sitä tarvitsee jossain muodossa. Tässä mielessä marjat ovat varsin huono raaka-aine pääruoalle, sillä niissä ei ole juuri lainkaan proteiinia. Muuta hyödyllistä toki, mutta ei siis proteiinia. Proteiinia saadaan mm. lihasta, kalasta, maitotuotteista, pähkinöistä, palkokasveista, kananmunasta jne., mutta ei siis marjoista.

      Miksi pääruoassa kuuluisi olla proteiinia? Koska proteiini on välttämätön solunmuodostukselle ja ihmisen immuunijärjestelmälle. Siksi ns. pääruoka sisältää yleensä jotain proteiinia.

      • proteini

        Enpä tainnut vastata itsekään tuohon kysymykseesi. Tokkopa on pääruokaa, joka koostuisi pelkästään marjoista ja ansaitsisi pääruoan nimen. Jos olisi se menisi, joko alkuruokiin tai oikeammin ehkä tuonne jälkkäripuolelle.


    • kastike?

      Mites vaikka mustaherukka tai punaherukkakastike jollekin liharuoalle?

      • Onko tietoa reseptistä?


      • .....
        aimo.puntero kirjoitti:

        Onko tietoa reseptistä?

        Maaretin poronkäristys, muistaakseni perunamuusi koristellaan puolukoilla?
        Sitten joku ruskeakastike, palapaisti, johon karpaloita joukkoon.
        Kanan kanssa tarjottava mustaherukkahyytelö.


    • Kokeiles

      Sotket vaan ne viinimarjat mihin tahansa lihaa sisältävään pataruokaan tai lihan kastikkeeseen.

    • lk23

      Entäs sitten mehuiksi keittäminen? Sillä tavalla saisi herukoista vitamiinit säilyvään muotoon.

      Voisihan sitä esimerkiksi marjakiisseliä syödä leivän kanssa. Ei kukaan sano, että ruoan on pakko olla aina lämmintä. Nuo hapokkaat marjat käyvät myös jäädykkeisiin.

      En oikein ymmärrä, että miksi marjoista pitäisi väkisin tehdä lämmintä pääruokaa. Tehkää siitä sellaista ruokaa, johon ne parhaiten soveltuvat eli esimerkiksi kiisseliä, marjarahkaa tai mehua ja syökää niitä sitten lämpimän ruoan sijasta, jos haluatte syödä niitä urakalla.

      Yksi vaihtoehto on myös marjojen myyminen.

    • N

      Lisukkeena käytetty useimiten.

    • Avuton ukko/akka?

      Miksi pitää mennä pilaamaan hyvät normaalit pääruoat marjoilla? Ne eivät sovi pääruokiin ja siihen on ihan syynsä. Miksi on niin vaikeaa käyttää niitä jälkiruoissa yms?

      • aimo.puntero

        Niitä on vaikea käyttää jälkiruoissa, jos jälkiruokia ei harrasteta.
        Eikä tarkoitus ole pilata pääruokia marjoilla, vaak löytää pääruoka johon ne kuuluisivat.


    • )))

      Matkoilla käynyt tuttava kertoi marjapohjaisesta suolaisesta kastikkeesta jota tarjoiltiin paistin kanssa.
      Ei se mikään perinneruoka ollut vaan paikallinen erikoisuus josta turistit olivat tykänneet.
      Oikeilla linjoilla ap on.

      • Jos ei muistu mistä kastikkeesta oli kysymys,
        olisiko tietoa missäpäin maailmaa?


      • ))))
        aimo.puntero kirjoitti:

        Jos ei muistu mistä kastikkeesta oli kysymys,
        olisiko tietoa missäpäin maailmaa?

        Jossain Välimeren maissa.


    • Keittäjäisyys

      Helpoin tapa varmaan tehdä/ostaa valmiina vaan perus punkku, demi glace tai sauce espagnole ja lisätä sinne mustaherukkaa, vadelmaa tai pihlajanmarjahyytelöä, ja voila, siinä soossi naudalle, riistalle, ankalle tai vaikka possulle. Eri marjat sopii eri lihojen kanssa.
      Muuten joutuu sit olemaan vähän luovempi ja hakea ravintoloista inspistä. Esim. ollaan kokeiltu jotain vadelmia risotossa hyytelönä, jauheena, kuivattuna, vaahtona...
      Kyl neki saa jotenkuten toimimaan, vaatii vaan vähän enemmän tietotaitoa.

    • kastikemarja
      • pakkaspärsseeraaja

        pärsseeratut marjat lautaselle eli nk lisuke . Lihaan tai kalaan.
        Marjat ja kasvikset säilyvät satokaudesta toiseen.


    • inssikokki

      Täytetyt paprikat. Paprika ei ole hedelmä, vaan marja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      271
      3376
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      102
      1671
    3. 66
      1223
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1057
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      56
      1024
    6. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      50
      976
    7. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      961
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      42
      807
    9. Mitä tekisit jos

      Aamulla vierestäni heräisit
      Ikävä
      47
      782
    10. Olet hirviö

      Eikä kukaan saa mua muuttamaan mieltäni.
      Ikävä
      114
      738
    Aihe