Yksi viimeisiä argumentteja filmikameran puolesta on se että filmiä on paljon paljon vaikeampi väärentää kuin tiedostoja. Ehkä ainut toinen argumentti alkeelliselle filmikameralle on säteilynkestävyys eli jos esim. roikuttaa kameraa 2 kilometriä pitkän siiman päässä helikopterista ydintuhoalueen yläpuolella kun ilmamassa vaimentaa säteilyn kopterin päässä...
Onko mitään systeemejä miten varmistetaan ettei kuvauksen jälkeen muistikorttia tai kiinteää muistisirua ole poistettu ja laitettu väärennettyjä kuvia sinne? Joku sellainen systeemi että esim. kuvakennosta seuraava mikrosiru laittaa elektronisen allekirjoituksen dataan tai jotain sinne päin...
Ilmeisesti " kryptographic integrity " on suomeksi " kryptografinen eheys ", ehkä.
Kryptografinen eheys valokuville?
4
230
Vastaukset 4
Kameranvalmistajahan voisi tehdä sovelman, joka laskee juuri otetusta valokuvasta hashin, joka tarkistussumma lisätään sekä kameran kuvaustietokantaan että valokuvan metatietoihin.
http://hash.online-convert.com/sha512-generator
Jos nämä tarkistussummat täsmäävät sekä keskenään että kuvatiedostosta myöhemmin lasketun uuden tarkistussumman kanssa, on kuva käsittelemätön.
Mikään ei tietenkään estä sinua ottamasta tarkistussummia vaikka heti omista kuvistasi, joita epäilet ehkä myöhemmin käsiteltävän...Jep. Ongelmahan ei liity valokuvaukseen vaan yleisesti tietotekniikkaan. Äsken kuvaamasi ratkaisu on kaksisuuntainen salaus (Public Key Infrastructure). Kamera salaa kuvan salaisella avaimella, ja kuvan käyttäjä avaa sen julkisella.
Mutta jos kyse on juuri valo- tai videokuvaamisesta, niin eiköhän jokin vesileima olisi ihan mahdollista polttaa kuvaan sähköisessäkin muodossa. Tai sitten kuvan voi kuvata sellaisessa ympäristössä että sitä on vaikea väärentää. Stereokuvia on vaikeampi väärentää, koska kuvakulmien on sovittava yhteen.
Mutta varmentamiselle ei yleensäkään näytä olevan niin kovaa kysyntää, kuin historiassa. Aiemmin kuninkaan asiakirjoissa oli kalligrafiaa joka tuntui uskottavalta ja sen eteen oli nähty vaivaa. Nykyään kamerat ovat niin tarkkoja, että erillistä varmentamista ei tarvita.knw kirjoitti:
Jep. Ongelmahan ei liity valokuvaukseen vaan yleisesti tietotekniikkaan. Äsken kuvaamasi ratkaisu on kaksisuuntainen salaus (Public Key Infrastructure). Kamera salaa kuvan salaisella avaimella, ja kuvan käyttäjä avaa sen julkisella.
Mutta jos kyse on juuri valo- tai videokuvaamisesta, niin eiköhän jokin vesileima olisi ihan mahdollista polttaa kuvaan sähköisessäkin muodossa. Tai sitten kuvan voi kuvata sellaisessa ympäristössä että sitä on vaikea väärentää. Stereokuvia on vaikeampi väärentää, koska kuvakulmien on sovittava yhteen.
Mutta varmentamiselle ei yleensäkään näytä olevan niin kovaa kysyntää, kuin historiassa. Aiemmin kuninkaan asiakirjoissa oli kalligrafiaa joka tuntui uskottavalta ja sen eteen oli nähty vaivaa. Nykyään kamerat ovat niin tarkkoja, että erillistä varmentamista ei tarvita.Niin täsmennyksenä: Tuo kryptografiassa laajasti käytetty SHA-512 -hash liittyy tässä tapauksessa nimenomaan autentikointiin eikä salaukseen, eli ko. kuvaa ei olla mitenkään salattu, ainoastaan sen rakenne viimeistä bittiä myöten on varmennettu eli autentikoitu tarkistussummalla.
- hash pipe
nikonilla on ainakin joissain rungoissa se autentikointitoiminto.
se kaiketi toimii jotenkin tuohon tapaan, luulisin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️481032Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?17959- 82841
Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)80759Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei21727- 59621
Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k203618- 102604
Persujen Puhoksen retki
Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet188572- 90538
Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille
Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html259476Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto71461Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.85448- 36408
Aika on tuonut järkeä
Sä et tiedä musta kaikkea. Jos tietäisit, ymmärtäisit, miksi me ei sovita yhteen. Öljy ja vesi. En mä ole valehdellut,42403- 28377
Persut eivät uskaltaneet tulla ulos
Bussiin jäivät https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d7f9fc57-dca0-40b8-9cb1-156e5872dba9142376- 43372
- 5368
- 29348