Näin rajusti on lämmennyt!

Katso GISS:n rajut kuvat
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2012091516078982_ul.shtml

VAROITUS: Ei heikkohermoisille!
9173
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

On se hurjaa tuo ilmaston lämpeneminen ollut viime aikoina.

Äänestä
  • No jummi. On se hurjaa! Me kuollaan kaikki!

    Äänestä

  • hohheli hoijaa kirjoitti:

    No jummi. On se hurjaa! Me kuollaan kaikki!

    Kysäisin Iltalehdeltä, kuka tuon jutun on väsännyt. Eivät halunneet kertoa. Mutta me kuollaan kummiskin!

    Äänestä

Artikkeli on herättänyt naureskelua ja ihmettelyä laajemminkin.

"Felixio kirjoitti: Näytä viesti
Hienoja satelliittikuvia 1800 -luvulta ja 1900 -luvun alkupuolelta. Eikun...

Mitä tuo maailman "lämpökartta" on muka kuvaavinaan? Väreistä tulee mieleen infrapunakuva, mutta siitähän ei kyse voi olla. Jos kyse olisi väri-lämpötila -korrelaatiosta, olisi napapiirillä tällä hetkellä lämpimämpää kuin Tunisiassa 100 vuotta sitten. Jokainen ymmärtää, että näin ei voi olla.

Ilmeisesti värimuutoksen on tarkoitus kuvata paikallista lämpenemistä; sininen: ei muutosta, punainen: lämmennyt. Mistä nämä tiedot on koottu? Kuinka kattava säätarkkailu esim. Afrikassa oli 1900 -luvun alussa? Oliko koko mantereella yhtäkään virallista mittauspistettä 1800 -luvulla? Kuitenkin ollaan tietävinään asteen murto-osien muutokset pitkältä ajaalta paikallisesti koko maapallolla. Satelliiteilla säätä on seurattu vasta 1960 -luvulta alkaen.

Tässä kuvasarjassa ei ole kyse muusta, kuin että joku on käsin värittänyt maailman kartaston yleisen ilmastolämpiämismallin mukaisesti, ja se on laitettu nettiin. Toisin sanoen, kyse on täsmälleen samasta ilmaston lämpiämisen väitteen konsensuksesta, jota on rummutettu vuosia. Samoin perustein. Nyt vain animaationa."

Äänestä

Onkos kukaan lukenut painettua Iltalehteä, oliko juttu myös siinä? Vai onkohan vasta huomenna?

Äänestä

Tieteenpelkääjille kelpaa näköjään jo lähteeksi Suoli24.

Alkaa vissiinkin oleman pakki aika tyhjä.

Äänestä

Jää sulaa nopeammin kuin ihminen luulee.

Ilmastonmuutoksen lahjomaton todistaja on JÄÄMINIMI

Äänestä

Iltalehden keskusteluissa aloituksen uutisesta, selviää kansan kanta.
Sivun 37, klo 13:45 kirjoitettu pitää hiilidioksiditeoriaa tieteen vastaisena.
Näin se kansa tietää.

Silti tässä vaihdan mopoon ahtaammin kanavin olevaa sylinterin kantta.
Moni motoristi- ja moottoriurheilututtavani ihmettelee, että miksi. Mopoon.
Ei edes esimerkin tai tieteen vuoksi, vaan oman ymmärryksen takia.
Sinne sun tänne tarvitaan pienempää kehitystä. Vaikka nyt olisi myöhäistä.

Äänestä

Kansanäänestys pitäisi pitää aiheista "olisiko verot poistettava" ja "viinaa ilmaiseksi jokaiselle".

Ihan varmasti 98 % kannatus löytyisi.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


HOHHOI! kirjoitti:

Katso GISS:n rajut kuvat
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2012091516078982_ul.shtml

VAROITUS: Ei heikkohermoisille!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu