reidet, salilla käynti ja esiin tullut selluliitti

viivinen5

Joo-o omituinen otsikko. Empä tähän hätään parempaa keksinyt :D

Olen varsin ymmälläni.. Olen 22v nainen ja olen koko elämäni harrastanut urheilua. Pelasin jalkapalloa ihan sm-tasolle asti ja lopetin noin reilu vuosi sitten ja siirryin kokonaan salille ja ryhmäliikunnanpariin. Musta on tullut jumppahullu, käyn rankimilla tunneilla (lähinnä lm step, attack, combat, pumppi) ja lisäksi kahtenä päivänä yhdistän siihen salitreenin. Viikkoon koitan myös yhden pk-lenkki saada mahdutettua. Jumpat on vaan vienyt ihan menessään ja oon ihan ohjauksesta alkanut haaveilemaan. Treenaan kuitenkin 5-6päivänä viikossa.
MUTTA vihdoin asiaan. Futisaikoina söin vapaamin ja enemmän hiilareita, nuorempana tuntu et kroppa pysy hyvin kuosissa kun urheili kuitenkin paljon. Nyt oon tarkempi ruokavaliosta (salin kuitenkin herkkuja jonkin verran) ja paino ja mitat pysynytkin suht samana. Omituista on vaan, että saliharjottelun myötä lihakset ympäri kroppaa, eteenkin yläkropassa näkyvät paremmin, mutta jalkoihin on tullut myös oudosti selluliittiä näkyviin. Se näkyy esim hieroessa jalkaa. Muutenkin tuntuu, että jalat näyttävät hassuilta, kun lihakset näkyvät, mutta iho ei ole hyvännäköinen, jotenkin "löysän" oloinen. Mistä tämä voisi johtua? Rasvaprosenttia en ole mitannut aikoihin, sen voisi tietysti selvittää.

1

264

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • foo bar

      Selluliittihan ei välttämättä katso painoa, vaan voi johtua myös vääränlaisesta ruokavaliosta. Kannattaa lukaista kertauksena artikkeli selluliitin luonteesta ja kokeilla sitten eri keinoja millä taistella sitä vastaan. Paras tietysti jos maltat kokeilla yksi muutos kerrallaan, jolloin tiedät mikä toimiii ja mikä ei.

      http://www.kauneusjaterveys.fi/artikkeli/seis-selluliitille

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      31
      3767
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      137
      1569
    3. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1441
    4. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      193
      1101
    5. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      71
      1088
    6. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      1051
    7. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      997
    8. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      38
      971
    9. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      67
      950
    10. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      78
      915
    Aihe