Mikä olisi hyvä kitara aloittelijalle?

Hei.

Poika 13v. on alkanut kinuamaan sähkökitaraa itselleen ja mikäs siinä.
Kysyinkin että minkälainen paketti olisi hyvä aloittelijalle? Eli kitara vahvistin ja jonkinlainen särö stulla kyseeseen. Joitakin satasia nyt ainakin voisin sijoittaa näin alkuun.
10628
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

http://www.f-musiikki.fi/kitarat_ja_vahvistimet/sahkokitarat/301620606_strat_hss_black_gdec_pack_/_squier_by_fender

Tuo voisi olla aika passeli akettijoka taipuu suunnilleen kaikkeen mihin vähän pidemmällekään ehtineen soittajan kamppeiden tarvitsee. Jos niinkö helppoa pakettiratkaisua olet hakemassa.

Niistä anttilan paketeista et ihan vastaavaa laatua valitettavasti löydä ja siellä saattaa tulla aivan kelvotontakin kampetta vastaan joten suosittelen asioimaan oikeassa musakaupassa. Tuo oheinen on vain yksi esimerkki ja niitä on muitakin. Kuuntele vähän sitä poikaa, että minkämoisia mieltymyksiä sillä on esimerkiksi jos se haluaa jotain hevisuunnikasta niin tuo strato voi tuntua vähän "pappatunturilta" sen mielestä jolloin joudut etsimään paketin jossa kitaran estetiikka vastaa pojan käsitystä räyhäkkäästä pelistä.

Meinaan vaan, että soittaminen on hyvä harrastus ja on eduksi jos se kitara on mieleinen niin sillä viitsii sitten harjoitellakin.

Äänestä

Joo musakauppaan vaan niin poika saa itse vähän valita kitaran väriäkin.
150-200e kitaraan ja 100e vahvistimeen piuhoineen niin paketti on hyvä.

Jos halvemmalla pitää päästä niin käytettynä löytyy aika paljon näitä peruspaketteja. Harmittavan monella harrastus taitaa nimittäin tökätä alkuunsa. Kitaran soitto on vaikeaa ennen kuin sormet alkaa totella ja pääsee ns. nautinnolliselle tasolle harjoittelussa/soitossa.

Äänestä

Vahvariksi ehdottomasti Rolandin Microcube. Se , jossa on rumpukone mukana. Kitaristin alun time lähtee heti kehittymään oikein. Ja kuulostaa musalta.
Microcube on paras mallintava halpisvehje, löytyy soundia monelaiseen rompotukseen.

Toi oli hyvä että sällin pitää vähä itekin saada sanoa, täytyyhän tyttöihin voida tehdä vaikutus skeballa. Älä naura, monen vakavasti otettavan muusikon alkuperäinen motiivi on just tasan tuo !

Jos n. 400 laittast kitaraan alkaa löytyä mainioita keppejä kohtuullisilla mikeillä.
Fenderin mexicolaiset, Tokain Love Rock sarjan Les paulit. Ja ESP/LTD hevikepit ihan ok. Yamahan Pacificat on legendoja, mikit kyllä halvemmissa vähän elottomia.
Muitakin varmaan ainakin yksilöinä löytyy.

Ja hyvä käytetty on parempi kuin paska uusi !

Osta soitin kaupasta ja tingi säätäminen hintaan. Erityisesti kaulan suoruus ja kielten korkeus on tärkeä. Kielet pitää saada tarpeeksi matalalle ilman että särisee mistään, silloin on helppo soittaa.
Jousipyssyllä ei kukaan viitsi skulata.

Intonaatiokin olis kiva jos saa paikallee, mutta oikeasti ei alussa ihan niin tärkeä, ainakaan just -pohjalta, kitara kun ei kuitenkaan ole tasavireinen vekotin.

Nähdään lavoilla !

Äänestä

Unohda särön osto ja sijoita rahat kitaraan ja vahvistimeen. Vahvistimissa useimmiten on särö tai useampiakin jo valmiina, joten alkajaisiksi sitä ei tarvitse ostaa. Vahvistimista löytyy myös muut efektit. Fender Mustang 1 ja 2 ovat hyviä, monipuolisia ja edullisia comboja, joten siinä kaksi vaihtoehtoa muiden lisäksi.

Äänestä

kramer 5150, bugera, evh säröpedaali, multiefekti, miksipöytä. kyllä poikas innostuu eikä maksa yhteensä ku 5000e

Äänestä
  • Ja jos isä-ukko on yhtään kätevä käsistään tuon Kramerin saa suhteellisen helposti tehtyä reliciksi kellarissa omilla vehkeillä. Hiontalaikka, teräsvilla ja poraan kiinnitettävä teräsverkko olivat ainakin itselläni parhaat välineet kun oman kitarani vanhensin.

    Äänestä

Yamaha Pacifica 112 kitara ja Rolandin Microcube vahvari. Kolmensadan paketti jolla soittelee vaikka lopun elämänsä.

Äänestä

Pääasia kuitenkin on, että se kitara jolla soittoharrastus aloitetaan, on hyvä eli:

- Kielet alhalla (herkkä soittaa) ilman särinöitä.
- Kitaran kaulan oltava sopiva soittajan käteen (pienikätiselle ei käy halko)
- Riittävä sustain (massaa kitarassa hyvät mikrofonit).

- Efektilaite (ei pakollinen, mutta ainakin itse aikoinaan huomasin että määrätty särö sai sileun laukkamaan sormien kautta otelaudalla).

Jos hankitaan multiefektilaite, niin vahvistimeksi käy lähes mikä tahansa ääntä muokkaamaton vahvistin, jopa aktiivikaiuttimet.

Ja kitarahan on hyvä käyttää säädettävänä (intonaatio jne)

Äänestä

Kitaraksi Yamaha Pacifica, hyvä hinta/laatusuhde ja menee pidemmällekin.

http://www.thomann.de/fi/yamaha_pacifica_112_blk.htm

Vahvistimeksi Yamahan THR-5, siinä on viisi eri vahvistinmallinnusta mistä aloitteleva voi hakea mieleistääns soundimaailmaa. Tämä vahvistin menee kevyesti kotivahvistimena ihan kokeneellakin soittajalla.

http://www.thomann.de/fi/yamaha_thr5.htm

Yhteensä 400e

Nuo anttilan kitarapaketit kannattaa jättää ostamatta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


isäpappa.... kirjoitti:

Hei.

Poika 13v. on alkanut kinuamaan sähkökitaraa itselleen ja mikäs siinä.
Kysyinkin että minkälainen paketti olisi hyvä aloittelijalle? Eli kitara vahvistin ja jonkinlainen särö stulla kyseeseen. Joitakin satasia nyt ainakin voisin sijoittaa näin alkuun.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu