Umpiointi?

tumpeloinen

Meillä on melko pieni pakastin ja sekin jo täynnä kaikenmoista. Nyt on kuitenkin kriikunoita ja omeinoita kassitolkulla odottamassa käsittelyä. Ajattelin tehdä omenoista sosetta (mahdollisimman vähällä sokerilla) ja luumuista hilloa ja umpioida tuotokset (mahtuvat kylmäkellariin hyvin).

Umpioinnista on tullut vastaan parikin ohjetta, ongelmana on lähinnä että purkit on niin eri kokoisia, että pitäisi melkein yksitellen keittää, jos vesihauteessa umpioi. Toinen tapa on "pikaumpiointi", eli täytetään uunissa kuumennettu purkki piripintaan kuumalla soosilla ja suljetaan kuumennetulla kannella, annetaan jäähtyä (jolloin syntyy alipaine.

Kokeilin tänään tätä jälkimmäistä ja tietysti kuumasta sisällöstä tiivistyi kannen sisäpintaan pisaroita; käytin siis sellaista lasipurkkia jossa on kumirengas eli purkin sisälle jäi väkisinkin ilmaa. Pitäisikö se saada kokonaan pois? Eli keittämissysteemi oilisi ainoa vaihtoehto tällaisella kannella?

1

2871

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • cäilöjä

      Kyllä ne säilyy jos paketti on ollut riittävän kuuma sulkuhetkellä. Etenkin hillot ovat helppoja kun ne saa nopeasti purkkiin ja koko tavara on kuumaa. Kappaletavaraa säilöessä siten, että sulloo tuoreen tavaran kuumaan purkkiin ja kaataa kuuman liemen päälle saattaa pienten purkkien kanssa tulla ongelmia. Purkki jäähtyy hieman kun siihen sulloo säilöttävän huoneenlämpöisen tavaran ja verrattain pieni liemimäärä ei välttämättä jaksa kuumentaa purkkia riittävän kuumaksi.

      Jos haluat käyttää ensimmäistä mainitsemaasi tapaa niin osta uudet purkit, jotka ovat samanlaisia. Esim Hong Kongeista saa tosi edukkaasti peltikantisia purkkeja, jolloin umpioinnin onnistumisenkin näkee hyvin kannen lommahtamisesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      125
      6227
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      63
      5161
    3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      72
      4290
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      102
      3864
    5. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      13
      3642
    6. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3210
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      52
      2556
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2519
    9. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      90
      2258
    10. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      67
      2252
    Aihe