Umpiointi?

tumpeloinen

Meillä on melko pieni pakastin ja sekin jo täynnä kaikenmoista. Nyt on kuitenkin kriikunoita ja omeinoita kassitolkulla odottamassa käsittelyä. Ajattelin tehdä omenoista sosetta (mahdollisimman vähällä sokerilla) ja luumuista hilloa ja umpioida tuotokset (mahtuvat kylmäkellariin hyvin).

Umpioinnista on tullut vastaan parikin ohjetta, ongelmana on lähinnä että purkit on niin eri kokoisia, että pitäisi melkein yksitellen keittää, jos vesihauteessa umpioi. Toinen tapa on "pikaumpiointi", eli täytetään uunissa kuumennettu purkki piripintaan kuumalla soosilla ja suljetaan kuumennetulla kannella, annetaan jäähtyä (jolloin syntyy alipaine.

Kokeilin tänään tätä jälkimmäistä ja tietysti kuumasta sisällöstä tiivistyi kannen sisäpintaan pisaroita; käytin siis sellaista lasipurkkia jossa on kumirengas eli purkin sisälle jäi väkisinkin ilmaa. Pitäisikö se saada kokonaan pois? Eli keittämissysteemi oilisi ainoa vaihtoehto tällaisella kannella?

1

2921

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • cäilöjä

      Kyllä ne säilyy jos paketti on ollut riittävän kuuma sulkuhetkellä. Etenkin hillot ovat helppoja kun ne saa nopeasti purkkiin ja koko tavara on kuumaa. Kappaletavaraa säilöessä siten, että sulloo tuoreen tavaran kuumaan purkkiin ja kaataa kuuman liemen päälle saattaa pienten purkkien kanssa tulla ongelmia. Purkki jäähtyy hieman kun siihen sulloo säilöttävän huoneenlämpöisen tavaran ja verrattain pieni liemimäärä ei välttämättä jaksa kuumentaa purkkia riittävän kuumaksi.

      Jos haluat käyttää ensimmäistä mainitsemaasi tapaa niin osta uudet purkit, jotka ovat samanlaisia. Esim Hong Kongeista saa tosi edukkaasti peltikantisia purkkeja, jolloin umpioinnin onnistumisenkin näkee hyvin kannen lommahtamisesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta

      Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk
      Maailman menoa
      95
      4165
    2. Pride-rautu korvaamaan kirjolohi

      Kekkosen saatanan tunari meni muuttamaan aikoinaan sateenkaariväen kalan nimen. Unkarin vallankumouksen innoittamana n
      Maailman menoa
      26
      2260
    3. Purran aikaisemmat kannattajat siirtyneet Lindtmanin leiriin

      Melkoinen muutos on käynnissä Suomen politiikan kentällä. Tulevista häviäjistä on hirmuinen kiire päästä ajoissa voittaj
      Maailman menoa
      44
      2034
    4. Olen parasta a-luokkaa

      Kerron nyt teille, että olen äärimmäisen utelias, ja iitserakas ihminen. Teen paljon aloituksia itseäni koskien ja tunge
      Sinkut
      36
      1404
    5. 28
      1263
    6. Se mua jotenkin harmittaa

      Et ko sulla ollu näin paljon selvästi mielenpäällä ollut kaikkea, kysymyksiä, neuvoteltavia asioita ja huolenaiheita, et
      Suhteet
      11
      1153
    7. Työeläkkeet ovat pois työntekijän palkasta

      Jokainen työeläkkeen nimissä maksettu euro on otettu pois työtä tekevältä palkansaajalta. Mitä korkeampi työeläketaso o
      Maailman menoa
      9
      954
    8. Shakki ja matti

      Toivoisin, että olisit läsnä ja tukena arjessani. Et edes tietäisi, että se olen minä tässä ja täällä vain. Olisi asioit
      Ikävä
      76
      930
    9. Oot tosi epätavallinen

      ja erikoinen nainen. Tykästyä ikihyviksi sun kaltaiseen naiseen, mitä tästä pitäis edes ajatella.
      Ikävä
      43
      919
    10. Peuran liikenne ajovaloissa

      Haittaako se jos bussit on romuja ja käyttökiellossa? https://www.ilkkapohjalainen.fi/avi-loysi-kahdeksan-puutetta-kaup
      Ähtäri
      31
      789
    Aihe