Rintauinti, kalorit ym.

laihduttaja.......

Hei!

Olen reilusti ylipainoinen mies(183cm, 115kg), joka oikeastaan ensimmäistä kertaa laihduttamassa. Ruokavalion muutoksen takia on jo kiloja pudonnut hyvin pois (vajaa 10kg), ja nyt olen hiljalleen lisännyt liikuntaa tuohon kylkeen. Kokeilin kävelyä ja pyöräilyä, mutta niveleni ja lihakseni ovat niin heikossa hapessa etten niiden takia pysty liikkumaan yhteen putkeen tarvittavia määriä. Esim. kävelyssä minulla alkaa lihakset ja nivelet särkemään aivan tolkuttomasti jo vartin jälkeen, ja vaikka pystyn taistelemaan sen tunnin kävelyn, en hengästy missään vaiheessa koska vauhti on nivel/lihassärkyjen vuoksi niin hidas.
Pyöräilyssä taas ongelmana on reidet, jotka menevät hapoille jo muutaman minuutin pyöräilyn jälkeen, enkä pysty kuin 30min pyöräilyyn ja sekin on sellaista "10 polkaisua jonka jälkeen rullailua ja reisien palauttelua"-tyylistä.

Vaihdoinkin pyöräilyn ja kävelyn uintiin, ja yllätyksekseni pystyin uimaan yhtäjaksoisesti tunnin rintauintia 50m altaassa ilman taukoja. Olen nyt uinut kolmena päivänä peräkkäin 2km/päivä, johon on mennyt suunnilleen se tunti, pari minuuttia päälle. Olen ollut "aivan loppu" noiden settien jälkeen, mutta jotenkin se ei siellä altaassa kuitenkaan tunnu niin pahalle, eli luulen että olen löytänyt hyvän liikuntamuodon.

Olen laskenut syömisissäni kaloreita(ja hiilareita) melko tarkasti, ja haluaisinkin tietää paljonko minun kokoisella (183cm, 115kg, 27v) miehellä kuluu noita kaloreita suunnilleen 65 minuutin uinnissa jossa uin rintaa 2km? Olisi kiva tietää, niin tietäisi vähän missä lukemissa liikutaan.....

2

1005

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Moikka,

      uinnin rasittavuus riippuu niin paljon uintitekniikasta, että energiankulutusta on melkolailla mahdoton laskea. Kuopion yliopiston sivuilla on oheinen laskuri:

      http://ffp.uku.fi/cgi-bin/energynet/energycosts.pl

      Kuten sivulla todetaan "Huom! Lopputulos on aina arvio." Tarkkuus lienee kuitenkin parempi kuin "apina & tikkataulu" -metodilla.

    • UimaKandi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      101
      4507
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3343
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2370
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      36
      1388
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      34
      1183
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      37
      1116
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      13
      1064
    8. 158
      1007
    9. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      934
    10. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      872
    Aihe