Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tästä ei pidot paran

      20001102 HS Ruokatorstai MAKUASIOITA
      PIIRROS: CHRISTEL RÖNNS

      PARIISI. Professori Lenore Arab Pohjois-Carolinan yliopistosta nostaa valkosipulin kansainvälisin tutkimuksin arvoon arvaamattomaan: sen säännöllinen nauttiminen raakana tai keitettynä vähentää mahasyövän riskiä puolella. Paksu- tai peräsuolen syöpäriskiä se pienentää peräti kahdella kolmanneksella.
      Yhdysvalloissa valkosipulista onkin tullut trendituote. Siellä järjestetään kymmeniä valkosipulifestivaaleja.

      Arab vain täydentää antiikin tietämystä. Pyramidit pantiin pystyyn rakentajilleen syötetyn valkosipulin voimalla. Faaraot saivat valkosipuha sarkofagiinsa, sillä se torjui pahat henget ja auttoi matkantekoa tuonpuoleiseen.

      Lääketieteen isä Hippokrates ylisti valkosipulin terveellisyyttä, ja roomalaiset jakoivat sitä legioonalaisille vahvistukseksi ja suojaksi sairauksilta. Valkosipulin antiseptiset ominaisuudet ymmärrettiin varhain. Lääkärit ja munkit, jotka olivat paljon kosketuksissa sairaisiin, söivät ahkerasti valkosipulia.

      Ruton raivotessa Marseillessa 1726 vangittiin neljä ruumiinryöstäjää, joihin tauti ei pystynyt; Miehet luvattiin vapauttaa sillä ehdolla, että he paljastavat immuniteettinsa salaisuuden. Heidän reseptiään kokeiltiin varmuuden vuoksi haudankaivajiin ja muihin riskiryhmiin ennen kuin lupaus täytettiin.

      Ulkoisesti ja sisäisesti käytettävä rohto oli yksinkertaisesti valkosipulilla kyllästettyä viinietikkaa, joka on sittemmin tunnettu "neljän varkaan erikkana. Sopii kokeilla, se tepsii.

      Henrik IV kastettiin Jurançonin viinillä, ja hänen huuliinsa hierottiin valkosipulia. Aikuisena hän rouskutti joka aamu valkosipulin kynnen pysyäkseen terveenä ja pitääkseen yllä legendaarista mieskuntoaan. Hänen henkensä haisikin sitten niin, että erään aikalaisen sanoin "hän olisi voinut tainnuttaa härän 20 jalan päästä .

      Kuninkaan rakastajattaret olivat lukuisten lähikosketusten tuloksista päätellen kestävämpää lajia tai itsekin valkosipulin käyttäjiä. Alexandre Dumas sanoo valkosipulin käyttäjistä Suuressa keittiösanakirjassaan: "Valkosipulin hajun tuntee jokainen paitsi sitä syönyt. joka ihmettelee, miksi muut kääntävät hänelle selkänsä.

      Voimakas haju johtuu valkosipulin sisältämistä rikkipitoisista aminohapoista ja etenkin herkästi haihtuvasta alliiniöljystä. Se kulkeutuu veren mukana keuhkoihin ja hajoaa ilman vaikutuksesta pahanhajuiseksi allisiiniksi. Homeros puhui valkosipulista löyhkäävänä ruusuna, ja Horatiukselle se oli myrkkyliljoista myrkyllisin. Hajun takia hienosto on aina karttanut valkosipulia kuin ruttoa - mustan surman raivotessakin.

      Valkosipulin terapeuttiset ominaisuudet ovat kuitenkin niin kiistattomat, että viimeistenkin nirppanokkien on syytä tarkistaa suhtautumisensa. Vaikosipuli hoitaa hyönteisten pistot. puhdistaa suoliston ja helpottaa ruoansulatusta, ehkäisee nuhaa, alentaa verenpainetta, vähentää huonoa kolesterolia, kohottaa potenssia - ja nyt siis ehkäisee syöpää.

      Pimeän vuodenajan ateriat sopii aloittaa esimerkiksi vaikosipulistaan kuulun pohjois- ranskalaisen Arleux'n kylän kynsilaukkakeitolla:

      Kynsilaukkakeitto
      Raasta 125 grammaa porkkanoita,
      kuori ja paloittele 350 grammaa perunoita ja
      mukillinen valkosipulinkynsiä.
      Lisää 2 litraa vettä ja kiehauta kypsäksi.
      Surauta soseeksi,
      lisää suola ja pippuri sekä
      voita, kermaa tai juustoraastetta.
      Päälle sopii ryypätä punaviiniä, jonka antioksidantit ja resveratrol tyrmäävät loputkin taudit.
      Jukka Mannerkorpi

      Aamiaissalatti
      Rapeaa vihreää salaattia
      (Kourallinen voikukanlehtiä)
      2-3 Naposteluporkkanaa
      2-3 minitomaattia
      pari sentin siivua kurkkua
      4-5 viinirypälettä
      ripaus rusinoita tai rusina-pähkinäsekoitetta
      Feta-juustoa öljy-yrttikastikkeessa
      Marinoituja valkosipulinkynsiä yrttikastikkeessa
      Pesto-kastiketta
      Aceto balsamico kastiketta

      Leikkaa salaatti ja voikukanlehdet melko pieneksi silpuksi pieneen lasikulhoon.
      Paloittele porkkanat ja kurkku pieniksi hampaan kokoisiksi kuutioiksi edelisten joukkoon.
      Paloittele minitomaatit ja rypäleet neljään osaan ja lisää edellisiin.
      Ripottele rusinat ja pähkinät joukkoon ja kaada kastikket päälle ja sekoita.
      Tarjoa pastan tai ryynimakkaroiden tai kalakukon kanssa...
      AJK kotisivu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      105
      1780
    2. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      47
      1322
    3. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

      Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
      Suomussalmi
      44
      1257
    4. Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?

      Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk
      Kuhmo
      23
      1000
    5. Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..

      Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita
      Maailman menoa
      173
      856
    6. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      800
    7. Hei sinä nainen

      Haluaisin koko ajan olla kiinni sinussa😟❤️❤️
      Ikävä
      48
      742
    8. Nythän todellisuus on kuitenkin se

      että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja
      Sinkut
      201
      723
    9. Kuka oli kuskina

      Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?
      Suomussalmi
      16
      713
    10. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      40
      646
    Aihe