Mitä mieltä olette, onko jotenkin haitaksi jos pitää suljettua kännykkää takin taskussa ratsastustunnilla? Meidän tallilla on viimeaikoina varasteltu arvotavaroita ja en siksi haluaisi jättää kännykkää talliin, mutta tarvitsen sitä tunnin jälkeen, jotta voin sopia kyydit.. Missä te, joilla ei ole autoa tai lukittua säilytystilaa tallilla pidätte arvotavaroitanne ratsastustunnin ajan?
Kännykkä ratsastustunnilla?
nelli16
101771
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
No yleensä meidän tallilla on niin paljon porukkaa kattomassa että ne vahtii mun tavaroita. Mutta ei varmaan kannata pitää takin taskussa tunnilla jos se rupeekin jostain syystä soimaan tai jos sä tiput niin se saattaa mennä rikki.
olin yhteydessä keiramon talliin ja nainen vastasi.kamalan epäystävällistä asiakaspalvelua.en uskalla enää mennä tuonne. en suosittele muillekkaan!
Hyvin voi takintaskussa pitää, jos pidät äänettömällä. Tietysti aina on riski, että kännykkä hajoaa jos tiput.
Minä pidän taskussa mutta on tietysti se riski että jos tiput se hajoaa.
Voithan toki varmaan antaa puhelimen myös ratsastuksenopettajallesi tunnin ajaksi..
Oikeasti tallila varastetaan? Siellä tallilla missä käyn voi suurinpiirtein pitää puhelinta koko päivän keskellä pöytää eikä kukaan sitä varasta! Oon aina kuvitellut että hevosihmiset ei varasta ja niin täällä ainakin käyttäydytään!
Valitettavasti varsinkin isoilla talleilla varkaudet on ihan tavallisia. Pienellä tallilla, jossa liikkuu vain tuttuja ihmisiä, voi toki kännykkänsä esillekin jättää, mutta isoilla talleilla ei todellakaan kannata. Varsinkin ratsastuskouluissa kuka tahansa voi tulla käymään tallissa.
Mä käyn semmosella kivalla pikkutalilla jossa käy kivoja ihmisiä jne. rats.opekin on tosi mukava ja kiltti. Mä pidän puhelinta yleensä taskussa äänettömällä. Ooon jättäny jjoskus puhelimen ihan hepan harjasankoonki tai sitte kameran.
Itse jätän reppuun/tallille puhelimen tunninajaksi, mutta on se joskus ollut mukanakin tunneilla. Ei oo kyllä pudotessa mennyt risaksi, mutta vaara on aina.
Jos oon yhdellä pikkutallilla, niin laitan kassiin ja vien välikköön. Rats.koulussa sitten vien mun kassin tallihuoneeseen.