spagaatti, apua!!!!!

dmgkhs

On pitkään jo halunut / pitänyt harjotella spagaatti. Meinaan aloitan tuon Kung Fun uusiksi tässä pian ja tarvitsisin apua että pitääkö mun venytellä joka ilta/päivä ? kuinka kauan? ja että voinko enää venyä spagaattiin kun oon vähän alkanu olee jo kankee?

olis kiva saada apuu !

1

187

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "pari" vinkkiä

      olisi hyvä venytellä joka ilta mahdollisimman tarkasti jos haluat nopeasti tuloksia! tottakai tulokset riippuu myös ihmisen rakenteesta (esim. nuorien naisten on joskus hankalampi päästä sivuspagaan lantion muutoksien takia), mutta silti ei kannata lopettaa ja turhautua venyttelystä. Eli kannattaa ennen venyttelyä pistää päälle lämmintä ylle ja nostaa lihasten lämpöä lämmittelyllä. jotta lihasten on helpompi palautua ja revähdysriski pienenee. spagojen venyttelyssä tärkeää on:
      -hengittäminen
      -spagoissa pysyminen eli nopea käynti maksimissa ei tuota tulosta, joten suosittelen pysymään spagassa ainakin noin 2 min! SPAGASTA TULEMINEN POIS EDES SEKUNNIKSI venyttelyn aikana heikentää tulosta
      -rentouta lihaksiasi venyttelyjen välissä ja jälkeen
      -katso asentosi läpi ja korjaa mahdolliset mm. lantion "epäpuhtaudet" (eli lantio ei ole puhtaassa asennossa)
      -älä pistä vastaan, äläkä jännitä lihaksia estääksesi venymistä koska tuolloin saattaa sattua enemmän
      :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10964
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5240
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2453
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2143
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1711
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1554
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1251
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1186
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      892
    Aihe