Ihan täyttä helvettiä

totalbulshit

Pakollinen purkautuminen, tätä kun en ole vielä mihinkään tehnyt:

Vuoden kestänyt helvetti, jonka luulin nyt viimein loppuvan. Ennen varsinaista sairastumista pari satunnaista oksennus(yritys)kertaa, joiden vannoin olevan ainoita. Eivätpä olleet..

Poikaystävälle selvisi viime talvena, onneksi. En olisi varmaan saanut kerrottua muuten ikinä, tosin olisi se kuitenkin jotain kautta tullut hänen tietoonsa. Seurustelua oli takana vuosi ennen sairastumistani.
Poikaystävä tuki/tukee minua, eikä ole aikonut (vielä..) luovuttaa kanssani. Useimmiten hän tunnistaa huonot päivät, muttei välttämättä tajua aina MISTÄ huonot fiilikseni johtuu.. Ja ei varmaan haluakaan tajuta. Parisuhteeseemme tämä sairaus on vaikuttanut ja vaikuttaa, todellakin ihmettelen miten minulla vielä on joku rakastava ihminen vierelläni. Pahimmillaan olen kaikkea muuta kuin hyvä tyttöystävä, mökötän omissa oloissani, en juttele ja en TODELLAKAAN tahdo hänen näkevän minua vähissä vaatteissa.

Väitän tietäväni syyn "sairastumiseeni" (inhoan sanoa tätä sairastumiseksi, sillä koko paska on ihan täysin itseaiheutettua). Se on yksinkertaisesti lihoaminen. Ei ihan tavanomainen "voi ei on lihonut viis kiloa seurustelun aloitettua, nyt oksentamaan", vaan hieman toisenlainen tarina.
Nimittäin ennen kuin tapasin poikaystäväni, taistelin jo valmiiksi ruokailujen kanssa. En ollut laiheliini, enkä ylilihava vaan suhteellisen normaali (vähän turhan pönäkkä, mutta painoindeksi kuitenkin normipainossa). Liikuin todellllla paljon ja kuntoni oli erinomainen. Itsetunto ei niinkään. Anyway, tavattuani ensirakkauteni elin jotain aivan uutta ja euforista olotilaa.. Ruoka ei enää maistunut ja laihduin parissa viikossa kuutisen kiloa. Näytin ja tunsin oloni upeaksi, rakastin itseäni ja elämääni. En ollut kokenut tuollaista fiilistä koskaan aiemmin ja hitto soikoon, se oli mahtavaa!
Noh, tapailu muuttui seurusteluksi ja seurusteli eteni siihen, että muutimme yhteen. Ennen yhteenmuuttoa olin kuitenkin joutunut vähentämään liikkumista huimasti, sillä kroppani alkoi reistailla liian rasituksen vuoksi. Yhteenmuuton jälkeen yhteiset leffaillat ym. vaan lisääntyivät ja oli mukavampi jäädä kotiin lekottelemaan rakkaan kanssa kuin lähteä ulos liikkumaan.. Ja kun toinen on geeni-ihme johon läski ei tartu vaikka sitä kauhoisi lusikalla suoraan suuhun, niin ruokakin on senmukaista. Herkästi sitä itsekin tarttui karkkipussiin kaupassa kun toinenkin otti, vaikkei aiemmin ollut niitä enää himoinnut.
Sitten sitä vaan joku päivä (en muista tarkalleen) alkoi syödä liikaa herkkuja ja tajusi, että hei näähän voi oksentaa poiskin! Tosin aina oksennuskerran oli tarkoitus jäädä viimeiseksi..

Ja nyt ollaan tässä. MELKEIN onnistuttu, mutta eipäs sittenkään.. Sillä sain poikakaverin jälkeen kerrotuksi muutamalle parhaalle kaverille ja nyt joitain viikkoja sitten soitin viimein äidilleni ja kerroin (mitä olivat aavistelleetkin joskus) miten asiat oikein ovat.
Kertomisen jälkeen olo tuntui vaan niin puhdistautuneelta ja siltä, että nyt se on ohi! Ja olihan se, puolitoista viikkoa. Sen jälkeen useampi paskapäivä ja sitten taas hetken verran iloa ja TAAS paskaksi. Ja taas. Miksei tää LOPU???!! Miksi MINÄ en LOPETA??????

Ikävöin vaan NIIIIn paljon sitä vanhaa ja itsevarmaa, kaunista ja liikkuvaa ihmistä. Peiliin katsoessa en näe MITÄÄN yhdennäköisyyttä nykyisen ja sen parin vuoden takaisen minän välillä. En mitään.
Ja kaikenhuippuhan on se, että olisin onnellinen ja mahtuisin entisiin vaatteisiini jos paranisin. Kun olen sairas, en mahdu vaatteisiin, olen tunteeton (tai no lähinnä neg. tunteisiin kykenevä) ihmishirviö.

Miksen siis parane?

0

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

        Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
        Maailman menoa
        116
        2995
      2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

        Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
        Maailman menoa
        31
        1383
      3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

        A haluaa J
        Ikävä
        103
        1237
      4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

        Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
        Kaste
        162
        1017
      5. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

        Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
        Kaste
        366
        1007
      6. Empaattisuus ja suoruus.

        Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
        Sinkut
        133
        988
      7. Nainen, mikset lähetä

        miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
        Ikävä
        57
        881
      8. Sä saat mut tuntemaan

        Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
        Ikävä
        22
        703
      9. Ehkä vähän

        Rakastunut sinuun
        Ikävä
        40
        698
      10. Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja

        Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta
        Kotimaiset julkkisjuorut
        111
        654
      Aihe