Oletteko jo tutustuneet tähän uuteen ketjuun? Mitä mieltä siitä olette?
M-market
5
474
Vastaukset
- hhhhhhhhhheeee
On tosi uusi ketju.
http://fi.wikipedia.org/wiki/M-ketju
Kuoleva ketju. - ex Sparilainen
Heikko ja vanhanaikainen. Ei kunnon konseptia, eikä logistiikka ja IT-osaaminen päätä huimaa. En puhuisi ketjusta vaan löyhästä itsenäisten kauppiaden markkinointi yhteenliittymästä. Tarvitsevat yhteistyö kumppanin, jotta säilyy hengissä markkinoilla. Toivottavasti säilyvät ja vahvistuvat, mutta ilman kunnon ketjutoimintaa näyttää mahdollisuudet huonoilta.
- Jotain erilaista?
Odotan innolla M-marketin avautumista Meilahteen Helsinkiin. Lupaavat myydä luomua ja lähiruokaa. Saas nähdä. Tämä konsepti ainakin kuulostaa hyvältä.
- Mäntsäläänkin
Ilolla ottaisin vastaan moisen marketin. Markkinoilla pitäisi olla riittävästi vaihtoehtoja ja sitä kautta TERVETTÄ kilpailua alalla.
- M,S,K, Samapa tuo
M kauppojen hinnat eivät ole ainakaan omalle opiskelijakukkarolleni kilpailukykyisiä. Kerran Hyvinkäällä eksyin yhteen M kauppaan ja siellä henkilökunta oli todella tökeröä, eikä kyllä siinä asiassa muita ketjuja ohita.
Itsellä on hyviä kokemuksia ketjuun kuulumattomista kaupoista. Niillä ei taida nykyään olla kovin helppoa, mutta semmoisia sitkeitä sissejäkin onneksi (vielä toistaiseksi) löytyy.
Jatkossa käyn kyllä ihan normaalisti K ja S kaupoissa ja joskus sorrun Suomen lähikaupan kauppoihinkin.
M ketju on aika turha. Huonon ensivaikutelman sieltä ainakin sain ja Hyvinkäähän on käsittääkkseni koko ketjun kotipaikka (?)
Lisää isompia ja pienempiä putiikkeja suomeen!
Vesa Keskinen on 5. Sukupolven kauppias Tuurin kyläkaupassa ja sai 700 asukkaan kylän omasta pikku kyläkaupasta
Stockmannille haastajan. Hatunnoston arvoinen suoritus :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"668881Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo1545574Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset1275006Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään133864Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m853470Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta533369Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä382719En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk102671Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html392613- 241737