KAKRO?

Tuli vuosia sitten syötyä semmosta älyttömän hyvää afrikkalaista kasvismössöä nimeltään kakro. Mistä sais reseptin? Muhevaa tavaraa oli ja tekis mieli syödä toistekin..
1335
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Tällänen löyty:

Chef Zoe Sharpe's Kakro (Banana Fritters)

Kakro are dessert fritters, and are eaten all over Africa. Bananas are native to Africa, and were introduced to America by a Spanish monk in 1516, when Friar Tomas de Berlenga planted bananas on the island of Hispaniola. Kakro is even tastier when served with a pineapple and coconut salsa of my own concoction. Any fruit will do, and mangos and papayas work fine, too.

Ingredients:

1 cup coarse corn meal
6 overripe bananas
1 1/2 tsp ginger powder
Vegetable oil for frying
Mash bananas and fold in the cornmeal.
Directions:

Mix in some warm water to make it of a consistency which will allow it to be dropped into the hot oil. Allow mixture to settle for a few moments.

Heat oil and add the ginger powder to it. Deep-fry small scoops of the mixture, frying up to eight at a time. Serve hot or cold.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tahtootahtoo kirjoitti:

Tuli vuosia sitten syötyä semmosta älyttömän hyvää afrikkalaista kasvismössöä nimeltään kakro. Mistä sais reseptin? Muhevaa tavaraa oli ja tekis mieli syödä toistekin..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu