Monivuotinen apuraha- ja valmennustukirohmu menee häviämään pikkutytölle, henkeä välillä Kiira,nauraminen itkeminen puhuminen yhtäaikaa, kuulostaa oudolta. Olisiko puheterapian paikka.
K Korpi hävisi 14-vuotiaalle
13
425
Vastaukset
- Vain yksi kelpaa
Panitteko merkille, että eilisen kilpailun voittajasta vaiettiin suomalaisessa mediassa täysin. HS kirjoitti venäläisestä teini-ihmeestä ja olisikin ollut mielenkiintoista nähdä tämä ihme, Julia Lipnitskaja, mutta ei: vain Kiira Korpi kelpasi otsikoihin. Ylen raportissakin keskityttiin vain oman maan edustajan esitykseen ja haastatteluun.
Harvinaisen surkea näyttö suomalaisen urheilujournalismin tasosta. - eiymmärrämitään
Minusta Ylen "asiantuntijan" sanat voittajasta olivat mielenkiintoiset. Pikkutyttö tulee tänne tekemään akropaattisia temppuja. Näin maalikkona en ymmärrä missä menee raja akropatian ja taitoluistelun välillä. Ehkä Kiiran yksöishypyt olivat sitä taitoluistelua ja huomattavasti huonommat piruetit.
- Näinhän se on
Hyvät kilpailut pilataan kun keskitytään vain niihin harvoihin Suomalaisnaisiin jotka edes jotenkin pärjäävät. Heitä sitten hehkutetaan aivankuin ylivertaisina kilpailijoina.Muun maailman kilpailijat eivät saa mitään huomiota. Miehissäkin tehtiin hieno kilpailu mutta seuraavan päivän lehdet oli täynnä KK:n kilpailuun valmistumista. Mielestäni kunnia kaikille kilpailijoille
- Skatemom
Varhaisteini-ikäisten lasten virittäminen kireälle kuin viulun jouset on moraalisesti arveluttavaa. Suomessa ollaan jo samalla tiellä muutamien pikkutyttöjen kohdalla. Olisi aika ISUn nostaa reilusti ikärajoja jotta saataisiin säästettyä pikkulapsia ylenpalttiselta rääkkäykseltä. Kehittymätön varhaisteiniksi jäänyt tyttö kun on ehdottomasti suhteellisesti voimakkaampi ja "aerodynaamisempi" kuin aikuiseksi kehittynyt nuori nainen. Tätä hyväksi käyttäen on mahdollista saada kovia tuloksia jos kovaa harjoittelua katkaisevaa loukaantumisen aiheuttamaa taukoa ei tule (kuten tuli Jenni Vähämaalle). Se onko tämä sitten oikein edes ko. luistelijaa kohtaan on toinen juttu....
- Ljgf
Ai pitäisi siis nostaa ft: n osallistumis ikärajaa? 14-vuotiaathan kilpailee muuten omissa kisoissaan.
- taustaa Juliasta
Saattaa olla valaisevaa lukea kirjoitus Julia Lipnitskayasta, kyse on paljolti yksilöstä. Ketju on englanninkielinen, mutta monet varmaan sen ymmärtävät:
http://www.fsuniverse.net/forum/showthread.php?t=85214
Siinä on myös valmentaja Eteri Tutberidzen haastattelu Suomessa.
"I'm impressed by Julia's determination and it looks like she has a good head on her shoulders and a very supportive mom on her side." - EntinenLuistelija89
Skatemom:ista aistii suomalainen kateus. Kun ei muuten pärjätä niin muutetaan sääntöjä. Kuka ihme seuraisi enää lajia ellei parhaat luistelisi. Taitoluistelu on kuten voimistelu, laji jossa taituruus hankitaan nuorena. Ehdotat aivan samaa kuin että jääkiekon mm- ja olympiakisoihin ei saisi osallistua ammattilaiset. Lapsille ja nuorille taitoluistelu on hieno ja monipuolinen harrastus. Nuori pystyy aivan hyvin harjoittelemaan 16-20h viikossa, jos hän pitää siitä ja on motivoitunut. Liikunta on hyvästä ei pahasta, se ei todellakaan ole rääkkäystä .Jenni Vähämaa lopetti motivaation puutteeseen, ei loukkaantumiseen. Jenni oli lyhyellä urallaan hyvin harvoin loukkaantuneena, paljon vähemmän kuin harjoituskaverinsa Laura Lepistö. Kaikenlainen nuori suomi hapatus ei tosiaan kuulu lajiin nimeltä taitoluistelu. Se on kilpaurheilua.
- ens-ka
EntinenLuistelija89 kirjoitti:
Skatemom:ista aistii suomalainen kateus. Kun ei muuten pärjätä niin muutetaan sääntöjä. Kuka ihme seuraisi enää lajia ellei parhaat luistelisi. Taitoluistelu on kuten voimistelu, laji jossa taituruus hankitaan nuorena. Ehdotat aivan samaa kuin että jääkiekon mm- ja olympiakisoihin ei saisi osallistua ammattilaiset. Lapsille ja nuorille taitoluistelu on hieno ja monipuolinen harrastus. Nuori pystyy aivan hyvin harjoittelemaan 16-20h viikossa, jos hän pitää siitä ja on motivoitunut. Liikunta on hyvästä ei pahasta, se ei todellakaan ole rääkkäystä .Jenni Vähämaa lopetti motivaation puutteeseen, ei loukkaantumiseen. Jenni oli lyhyellä urallaan hyvin harvoin loukkaantuneena, paljon vähemmän kuin harjoituskaverinsa Laura Lepistö. Kaikenlainen nuori suomi hapatus ei tosiaan kuulu lajiin nimeltä taitoluistelu. Se on kilpaurheilua.
Skatemom:sta huokuu elämän tuoma viisaus.Saa olla huolissaan sellaisistakin asioista josta kaltaisesi junnu ei ymmärrä.Kateus ei ole saamaa kuin viisaus.
Luistelussa, jos olet huomanut on aivan liian paljon hukattu hyviä nuoria aivan liian paljon.Voisin luetella Suomalaisia junnuja pitkän litanjan jotka ovat "tulevaisuuden lupauksia"joista koskaan ei tullut mitään. Ei taitoluistelu ole ainoastaan lasten ja nuorten harrastus vaan se tulee olla aikuisten varteenotetava laji.
Vertaus ammattilaisiin osoittaa näkemyksettämyyttäsi. Esim olympialaisten todella tulisi olla amatöörien eikä minkään mediahumun kilpailu.Mieti sitä.
Gladiaattoreissa oli tilanne että sielä kisasivat ainoastaan parhaat, ymmärrätkö?
- virallinen tieto.
Suomalainen asenteellinen roskamedia(HS,Aamulehti,Yle) uutisoi Kiiran ennätyspisteistä, mikä ei ole edes totta, maksetut pisteet osana liiton markkinointikampanjaa.
ISU:n viralliset ennätyspisteet löytyvät luistelijoiden profiilista. Vain gp-kisat ja maanosien viralliset mestaruuskisat ovat ennätyskelpoisia. Häpeä liitto ja lehdistö. - 1+16=17
Kotimaisissa kisoissa suomalaiskuistelijoiden pisteet ovat aina ihmeen korkeat. Sitten kun sama luistelija menee kansainvälisiin esim. ISU: n kisoihin, niin pisteet ropisevat 10-20 pistettä. No en tiedä sitten onko missään kielletty antamasta liian korkeita pisteitä pikkukisoissa mutta onko se luistelijalle itsellekään eduksi, kun vettä sataa niskaan ISU:n kisoissa.
- maantapa
monessa muussa maassa tehdään samoin, erityisesti Venäjällä ;)
- Ihmelapsi Julia
Hävisihän tuolle pikkutytölle moni muukin jo kokenut luistelija, tässä kisassa mm. USA:n olympianelonen Mirai Nagasu. Nagasu itsekin oli muutama vuosi sitten samanlainen ihmelapsi kuin Julia on nyt, ja maannaisensa Caroline Zhang samoin. Molemmat voittivat junnuissa maailmanmestaruudenkin, mutta menestystä ei ole vartalon muututtua enää yhtä helppo saada aikuisten kilpailuissa.
Kyllä mun Hesarissa oli ihan näyttävä juttu Julia Lipnistkajasta suurine kuvineen. Totta kai oman maan luistelijaa pidetään esillä myös, varsinkin kun Kiira nyt sattui kuitenkin tekemään loistavan lyhytohjelman ja sijoittui lopulta hyvin, toiseksi. Samanlaiseen ilmiöön, oman maan luistelijan suorituksen esittelyyn paikallisissa lehdissä, törmää monissa muissakin maissa kuin Suomessa. Samoin USA:nkin mestaruuskisoissa ja myös Venäjällä oman maan mestaruuskisoissa jaetaan jättipisteitä, jotka kalpenevat MM-jäillä. Finlandia Trohyn tuomaristo toki oli kansainvälinen, Suomen lisäksi oli tuomari kahdeksasta muustakin maasta... - ny oks tietoo
Japanissa tehtiin lyhytohjelman uudet maailmanennätys pistee.Mitkä voi olla lyhytohjelman tekniset pisteet teoreettisesti maksimit. Osaako joku kertoa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1802653Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1051111- 64911
- 65869
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20780Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait233779Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka277754Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies88749Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22698