Tällästäkö nää sadekelien ihanoittsijat toivoo? Joka helvetin päivälle sadetta sadetta harmaata sadetta harmaata sadetta ei aurinkoo sadetta rankka sateita rankka sateita siis perkele, että alkaa niin ottaa päähän nää sateet sateet sateet.................................!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Jos talvi on viellä tämmönen saatanan sateinen niin voi v....ttu.
EIKÖ NÄÄ SATEET LOPU KOSKAAN
AURINKOO JA ÄKKIÄ
8233
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Pekka Pouta se kolmosen säänarsisti oli tutkinut jotain pitkän ajan ennustetta suursäätilassa ja povasi, että sateet vähenee ja tulemme olemaan sen saderintaman pohjoispouolella, jonne vaikuttaa kylmä säätila. Talvesta on kuulemma tulossa kylmä, pitkine ankarine pakkasjaksoineen.
Eli saataisiin kunnon talvi, jihuu !
Toivotaan sitten vielä ensi kesäksi kunnollista kesää, sellaista kun mennyt kesäkin oli.
sais tullakkin kunnon talvi ei haittaa yhtää. Kunnon talvi mieluummi ja kunno kesä. Nää sateet hiiteen
Sateet on perseestä....
Nyt on satanu joka ikinen päivä lokakuussa. Syyskuussa ei päivääkään, ettei vettä olis satanu ja elokuussa satoi vähintään joka toinen päivä.
Toukokuusta heinäkuun loppuun ei ole yhtään viikkoa, ettei vettä satanu.
Tänään oli vähän poutaa nyt illalla ja harjasin suuret vesipotit auton katolta, jos yöllä pakastaa, niin ei auton katolle jäädy vesilammikoita.
Autappas, niin jopa taas alko satamaan paskaa vettä ja auton katolla on taas suuria vesilammikoita.
Säänhaltija oikeen haluaa että tänä talvena maa on märkää ja jäätyy syvältä ja erityisesti, että säänhalitija kasyelee kaikki tiet ennen pakkasia, että sitten on oikeen liukasta tiellä liikkua.
Suomen sää on sietä syvältä, minne ei koskaan päivänvalo paista.
Talvella on -30 pakkasta ja koko kesän sataa vettä talveen saakka.
Muistan, kun joskus 30 vuotta taaksepäin oli kuivia ja kuulaita syys ilmoja, ei satanut vettä ja maakin ehti kuivua ennen pakkasia, eikä routakaan mennyt syvälle, kun maanpinta oli ehtinyt kuivua.
Juuri näin se menee, nyt näyttäisi varsin selvältä, että säätyyppi on muuttumassa pitkäksikin aikaa joka tarkoittaa erittäin kylmää talvea, mutta myös vähän sateita. Nykyaikana suursäätila on säilynyt todella pitkään, joten on hyvinkin todennäköistä että myös ensi kevät ja kesä tulevat olemaan vähäsateisia, eli kovaa hellettä on sitten luvassa ja sateet mitkä tulevat ovat vain paikallisia lämpöukkosia. Tämä vuosi onkin ollut lämpötilojen osalta niin tasapaksua, joten nyt on sitten luvassa äärilämpötiloja...en olisi lainkaan ihmeissäni, jos tulevana talvena mitattaisiin etelä- ja keskisuomessa samanlaisia pakkasia kuin vuonna 1987.
Olemme näet kaikki kyllästyneet täysin sateenlosotukseen.Ei ole enää kesiä eikä talvia on vaan vesisadetta.Paikat homehtuu ja mätänee ja mielet masentuu.
Ihminen tarvitsee kunnon talvia ja oikeita kesiä.Säänvaihteluineen.Eikä samaa sateenlosotusta jatkuvasti.
Onneksi tämä sade tulee vetenä, jos olisi lumena, niin johan hymyt hyytyisi, mikäli jotakuta vielä hymyilyttäåä.
Kylmä talvi pitäisi olla tulossa, sehän on ihan kiva, kunhan ei tulisi mitään hellekesää.
Muuttakaa gröölantii jos ei helle tai lämmin keli k elpaa ihme ruikuttajija jos suomessa sattuu olemaan muutama hassu päivä hieman lämpösempää nää saatanan sateet alkaa pikkuhiljaa riittämään
Grönlannissa kyllä jonkun kesäloman viettänyt, se on hieno paikka kesällä, ei pelkoa helteestä.
Sateet nyt kuuluu oleellisena osana sään kirjoon, ihme ruikuttaja, jos nyt sattuu olemaan vähän sateisempi vuosi, niin vingutaan kun vähämielinen.