Kiinnostaisi tietää miksi nouseva sävelkulku on mielestänne vastenmielinen. Siksikö että " se ei perinteisesti kuulu suomen kieleen"? Jonkun muun syyn takia? Vai onko edes olemassa mitään erityistä "syytä" miksi se riipii?
Ärsyttääkö puheen nouseva intonaatio? Jos, niin miksi?
16
3843
Vastaukset
- Korvissa vikaa?
Olen ollut havaitsevinani, että miehen puheessa vahvasti erottuva lauseen lopun nouseva sävelkulku ("loppukiekaisu") korreloi useinkin tietynlaisen seksuaalisen suuntautumisen kanssa.
- ____----- ''''''''''
Nouseva intonaatio ärsyttää sen takia, että se on kontaminaatiota. Kontaminaatiollahan on ainakin kaksi merkitystä: se voi olla saastumista tai se voi olla kieliainesten sekaantumista. Kun toisten kielen intonaatiota aletaan käyttää suomen kielessä (siis tässä kai lähinnä englantilähtöisesti), minun korvani eivät sitä kestä. Tämä koskee nimenomaan suomea äidinkielenään puhuvia. Jos ja kun esimerkiksi ranskalainen puhuu suomea, niin annan kyllä tuollaisen intonaation anteeksi.
- 32
Tuskin se on englantilaislähtöistä, koskapa englannissa samoin kuin romaanisissa kielissä nousevaa intonaatiota esiintyy yleensä vain kysymyslauseissa (tärkeää espanjassa, jossa mikään muu ei ilmaise, että nyt esitetään kysymys).
Muistamani mukaan nousevaa intonaatiota esiintyi suomenkielisessä puheessa jo ennen englannin nousua hallitsevaksi vieraskieleksi. Tarkoitan siis 50-lukua ja 60-luvun alkua - näiltä ajoilta on omakohtaisia muistikuvia. - 16
Mitä väliä sillä nyt sitten muka on, että kielet sekoittuvat?
Ei se vika ole korvissasi vaan aivoissasi. Olet yksinkertaisesti idiootti.
- Vastenmielistä
Ajattelinkin kirjoittaa tänne kun tänäänkin joku asiantuntija radiossa selitti jotain ja uskottavuus meni saman tien kiekaisujen myötä. Välillä unohti muutaman lauseen ajaksi ja sitten taas missä sattuu. Hesalaisilla näköjään ihan yleistä suuntautumisesta riippumatta.
On siinä ulkomalaisillakin ihmettelemistä, että noinko kuuluu puhua. - -ko, -kö
Suomen kielessä tämän nousevan intonaation käyttö tuntuu turhalta ainakin silloin, kun sitä käytetään kysymyksissä. Meillä on paljon kätevämpiä tapoja kysymysten ilmaisemiseen, sellaisia, mitä muissa kielissä välttämättä ole. Meillä on nämä kätevät liitepartikkelit -ko ja -kö.
- Ici Paris
Eräs ulkomaankirjeenvaihtaja kiekaisi aina korvia särkevästi raporteissaan. Hän on nyttemmin kyllä parantanut tapansa. Olisikohan saanut palautetta kuuntelijoilta ja ottanut opikseen?
Kyllä suomessakin taitaa joskus kysymyksissä olla hieman nousevaa sävelkulkua, mutta se on minusta eri asia kuin se mitä täällä on nimitetty loppukiekaisuksi. Olen samaa mieltä jonkun täällä kirjoittaneen kanssa, että loppukiekaisu vie omassa kielessämme puhujalta uskottavuutta. - kaiku ko kö
Se kuulostaa pikkutyttömäiseltä, ei ihan aikuisen tavalta puhua. "Kiekujaa" on vaikea pitää asiantuntijana. Loppunousu on turha suomen kielessä, sillä eihän se merkitse mitään. Joissakuissa muissa kielissä sillä on tärkeä merkitys kysymyslauseiden painotuksessa.
- Kiekun Kaikun
Toissapäivänä oli Tallinnan Vanhassakaupungissa kiikun kaakun kuuloetäisyydellä lauma loppukiekaisevia kotkottajia, ei ihan pikkutipuja vaan parikymppisiä. Kieli oli skandinaviaa ja intonaatiosta päätellen norjaa.
En toivota tuota kieuntaa tervetulleeksi suomen kieleen.
Oma äidinkielenopettajani aikoinaan ei syyttänyt vieraan kielen vaikutusta, vaan etenkin lasten melko hektistä keskustelukulttuuria tai sen puutetta. Loppukiekaisulla kuulemma alitajuisesti ilmaistaan itsellä olevan vielä asiaa ja toive, ettei keskeytettäisi.
Ihan järkeenkäypä teoria.- kaiku ko kö
Kyllä se silti ärsyttää, jos istuu hiljaa odottamassa, että mitäs sieltä nyt sitten vielä on tulossa - eikä mitään tulekaan. Tekee mieli sanoa, että no, kakaisepas nyt kaikki sanottavasi, ettemme tässä joudu ihmettelemään.
- Anonyymi
Ärsyttää!
- Anonyymi
Kiekuminen ja niikutus on sen verran kauhistuttava yhdistelmä, että vaikka ihminen puhuisi täyttä asiaa, niin asia menee ainakin minulta täysin ohi korvien. Puhekoulutukseen!
- Anonyymi
Ei normaalit miehet kieu englantia tai ruotsiakaan puhuessaan, naisia ei kannata matkia.
- Anonyymi
Ei niin kieu, ja jos tälläinen kieku-mies vielä sanoo vaikka "ihana" ja "ärsyttävä" ja "terkkuja", niin kiitti mulle riitti!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei niin kieu, ja jos tälläinen kieku-mies vielä sanoo vaikka "ihana" ja "ärsyttävä" ja "terkkuja", niin kiitti mulle riitti!
Terkut sulle sinne lakeuksille! 💕💋
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15110964
- 525240
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452453- 302143
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131711Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421554Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301251Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351186Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317892