Lähiruoka on eri juttu kuin luomu. Oma palsta puuttuu. Lähiruoka on kuitenkin henkisesti lähempänä luomu asiaa kuin vaikka osastoja grillaus yms.
Yleensä luomutuottajat ovat kaikkein eniten puhumassa myös lähiruuasta. Siksi heitän kysymyksen tänne.
Minua hiukan vaivaa se että mikä on lähiruuan määrite.
Sekö on lähiruokaa että se on tuotettu Suomessa? vaiko omalla paikkakunnalla tuotettu elintarvike?
Missä menee määritteen lähiruoka raja.
Olen hiukan ihmeissäni katsellut mm. TV:stä Apetit mainoksia lähiruuasta. Onko porkkana silloin lähiruokaa jos se on tuotettu jossain Satakunnassa Turun lähellä, kiertänyt tehtaan ja kaupankeskusvarastot ja myydään Rovaniemellä vaiko onko Rovaniemen lähistöllä kasvattu porkkana lähiruokaa?
Koomista on että Apetit pusseja on pakastekaapissa ja tuoretiskillä naapurikunnassa kasvatettuja kasviksia, ovatko ne sama asia, yhtä lailla molemmat lähiruokaa.
Taannoin oli uutissa että ainakaan pienillä lähiruuan/luomu tuottajilla ei mene hyvin. Ehkä yksi syy on se että isot brändit tekevät missä lie kasvatetusta koko kansan lähiruokaa vaikka se olisi matkannut maantietä yhden 1500 km. Milläs tavon tahvo Helsingistä tietää enää mikä on oikeasti lähiruokaa: Lapin puikula Itäkeskuksen Sittarissa? vaiko Tuusulassa kasvatettu Sikli?
Nähdäkseni lähiruoka nimike tarvitsisi tarkemman määrittelyn: mikä on lähiruokaa? Auttaisi varmaan monia luomukasvattajiakin.
Itselläni on se onnellinen tilanne että lukuunottamatta mausteita ja sokeria, suolaa, hiivaa yms kaikki mitä meillä syödään on 2 km säteeltä:
omaa kesäpossun lihaa, naapurin nautaa, omaa lammasta, naapurin kanamunia ja kanaa, itse kalastettua kalaa ja itse kasvatettua kasvista ja lähimetsistä kerättyjä marjoja ja sieniä. Maitokin on omasta takaa (vuohia) ja lehmänmaito 1 km päästä, jauhot 2 km päästä jne jne. Kaikki noin 100% luomua muutamia poikkeuksia lukuunottamatta.
Siksi perspektiivinä tuo mm. Apetit lähiruoka tuntuu hiukan... hmmm!
Kommentoikaa, mitä on Lähiruoka
Se tarvitsee tarkemman määritteen.
Mitä on lähiruoka?
2
135
Vastaukset
- possukkaali
Koska asun kaupungissa enkä omista autoa, minulla ei ole noin mahtavia mandollisuuksia haalia ruokakomeroon lähiruokaa kuin aloittjalla. Itse ostan paikallista leipää pienestä leipomosta, no jauhot tulee kauempaa sinne, mutta kuiteskin. Myös torilta ostan tuoretuotteita. Ruokakaupassa annan kauppiaan määritellä sen lähiruoan. Eli jos siinä hinnanvieressä on se lähiruoka lippunen pidän kyseistä tuotetta lähiruokana. Pelkästään suomalaista tuotetta ei voi pitää lähiruokana vaikka suosinkin suomalaisia vaihtoehtoja. Hunajan alkuperästä olen itse todella tarkkana en tiedä miksi. Hunaja on minulle kai jotenkin "pyhä" elintarvike.
Mitä lähempää hunaja on sen parempi - Lähiruuan ystävä
Minulle lähiruoka on n. 20-30 km säteellä tuotettua ruokaa. Sitä syön ja on se vaan hyvää, koska on käsittelemätöntä. Elintarviketeollisuuden pilaamaan, jatkokäsiteltyyn myrkkyyn en käsiäni sotke.
Tiedän olevani etuoikeutetussa asemassa, mutta jokainen saa Suomessa vapaasti valita asuinpaikkansa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1095015Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/744291587- 1931152
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1111133Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk181054Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna861020Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47941- 64931
- 64886
Onko se niin
Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta64836