Lähiruoka on eri juttu kuin luomu. Oma palsta puuttuu. Lähiruoka on kuitenkin henkisesti lähempänä luomu asiaa kuin vaikka osastoja grillaus yms.
Yleensä luomutuottajat ovat kaikkein eniten puhumassa myös lähiruuasta. Siksi heitän kysymyksen tänne.
Minua hiukan vaivaa se että mikä on lähiruuan määrite.
Sekö on lähiruokaa että se on tuotettu Suomessa? vaiko omalla paikkakunnalla tuotettu elintarvike?
Missä menee määritteen lähiruoka raja.
Olen hiukan ihmeissäni katsellut mm. TV:stä Apetit mainoksia lähiruuasta. Onko porkkana silloin lähiruokaa jos se on tuotettu jossain Satakunnassa Turun lähellä, kiertänyt tehtaan ja kaupankeskusvarastot ja myydään Rovaniemellä vaiko onko Rovaniemen lähistöllä kasvattu porkkana lähiruokaa?
Koomista on että Apetit pusseja on pakastekaapissa ja tuoretiskillä naapurikunnassa kasvatettuja kasviksia, ovatko ne sama asia, yhtä lailla molemmat lähiruokaa.
Taannoin oli uutissa että ainakaan pienillä lähiruuan/luomu tuottajilla ei mene hyvin. Ehkä yksi syy on se että isot brändit tekevät missä lie kasvatetusta koko kansan lähiruokaa vaikka se olisi matkannut maantietä yhden 1500 km. Milläs tavon tahvo Helsingistä tietää enää mikä on oikeasti lähiruokaa: Lapin puikula Itäkeskuksen Sittarissa? vaiko Tuusulassa kasvatettu Sikli?
Nähdäkseni lähiruoka nimike tarvitsisi tarkemman määrittelyn: mikä on lähiruokaa? Auttaisi varmaan monia luomukasvattajiakin.
Itselläni on se onnellinen tilanne että lukuunottamatta mausteita ja sokeria, suolaa, hiivaa yms kaikki mitä meillä syödään on 2 km säteeltä:
omaa kesäpossun lihaa, naapurin nautaa, omaa lammasta, naapurin kanamunia ja kanaa, itse kalastettua kalaa ja itse kasvatettua kasvista ja lähimetsistä kerättyjä marjoja ja sieniä. Maitokin on omasta takaa (vuohia) ja lehmänmaito 1 km päästä, jauhot 2 km päästä jne jne. Kaikki noin 100% luomua muutamia poikkeuksia lukuunottamatta.
Siksi perspektiivinä tuo mm. Apetit lähiruoka tuntuu hiukan... hmmm!
Kommentoikaa, mitä on Lähiruoka
Se tarvitsee tarkemman määritteen.
Mitä on lähiruoka?
2
186
Vastaukset
- possukkaali
Koska asun kaupungissa enkä omista autoa, minulla ei ole noin mahtavia mandollisuuksia haalia ruokakomeroon lähiruokaa kuin aloittjalla. Itse ostan paikallista leipää pienestä leipomosta, no jauhot tulee kauempaa sinne, mutta kuiteskin. Myös torilta ostan tuoretuotteita. Ruokakaupassa annan kauppiaan määritellä sen lähiruoan. Eli jos siinä hinnanvieressä on se lähiruoka lippunen pidän kyseistä tuotetta lähiruokana. Pelkästään suomalaista tuotetta ei voi pitää lähiruokana vaikka suosinkin suomalaisia vaihtoehtoja. Hunajan alkuperästä olen itse todella tarkkana en tiedä miksi. Hunaja on minulle kai jotenkin "pyhä" elintarvike.
Mitä lähempää hunaja on sen parempi - Lähiruuan ystävä
Minulle lähiruoka on n. 20-30 km säteellä tuotettua ruokaa. Sitä syön ja on se vaan hyvää, koska on käsittelemätöntä. Elintarviketeollisuuden pilaamaan, jatkokäsiteltyyn myrkkyyn en käsiäni sotke.
Tiedän olevani etuoikeutetussa asemassa, mutta jokainen saa Suomessa vapaasti valita asuinpaikkansa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja
Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve112942Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset
Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U461931Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa
Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..1411703SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918
kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,1011703Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia
joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin761438- 71981
Martina Aitolehti murtui Erikoisjoukoissa Matias Petäistön käsittelyssä - Tästä oli kyse
Yksi Erikoisjoukot-kauden julkkiskisaajista on yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti. Aitolehti on pärjän11908Miksi kaikki avioeronneet miehet eivät kunnioita naisia?
Niin. Miksi avioeronneet miehet kohtelevat huonosti naisia, jotka lähestyvät heitä? Tämä on kokemuksen rintaääntä. Tämä185866- 54792
- 17764