Terve! Olen 18-vuotias kaveri Turusta ja mua kiinnostais alkaa pelailemaa jefua. Urheilutaustaa on ja kuntosalillakin on tullut käytyä jonkin verran ja mittaa on 190cm ja painoa päälle 90kg. Tä on vissii Suomessa sellainen laji, jonka voi alottaa pikkaisen myöhemminkin, kun ihan junnuna käsittääkseni? Eli tota mitäs seuroi täällä Turussa on?
Jefun aloittaminen
dr
10307
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
turkutrojans.com tai oakmen.fi
Trojans vissii isompi seura? Jos nyt aloittaa ni onko mitään mahdollisuuksia päästä pelaavaan kokoonpanoon?
Tuskin ainakaan heti. Vaikka valmiiksi urheilullinen kaveri voikin pärjätä suht hyvin, niin eka kausi menee aika usein lajia opetellessa. Toki on ollut myös poikkeuksia mutta yleisesti ekalla kaudella ei välttämättä hirveesti peliaikaa saa
Aloittavan pelipaikka on täysin voitettavissa itselle. Hyvät valmentajat löytävät jokaisesta yksilöstä vahvuudet ja amerikkalainen jalkapallo on laji jossa on käyttöä hyvinkin erilaisille pelaajille. Tilanne jossa joku pelaaja istuu ensimmäisen vuoden kokonaan penkillä olisi omasta mielestäni valmennuksellista epäonnistumista varsinkin kun puhutaan junioreista.
Hyvä - lähimpään seuraan vaan mukaan. Turussa Trojans A-junnuihin aluksi ja sieltä sitten eteenpäin.
http://www.turkutrojans.com/
tai meiliä tänne: [email protected]
Vieläkö Ojanen valmentaa?
Eikös muute a-pojat ole tarkoitettu vähän vanhemmille ku 18v?
On mut kantsii mennä jo ton ikäsenä A-junnuihin. Ite menin jo äijäjoukkueeseen tuon ikäisenä.
Sinne vaan ja kovaa menoa.
http://www.turkutrojans.com/info/junnuinfo.php
Nyt on paras vuodenaika aloittaa jefun harrastus asui sitten missä päin Suomea tahansa, yhteystiedot löytyvät linkistä ja treeneihin vaan kokeilemaan
Itse ottaisin yhteyttä kumpaankin seuraan ja tsekkaisin molemmat ennen lopullista päätöstä, kun kerran valinnan varaa on.