Biljardikepit

jjsuf

Voisiko joku valoittaa miten snookerissa käytetyt kepit eroavat esim. ysipallossa käytetyistä vai eroavatko millään lailla?

2

1010

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pool set.

      Ainakin siten että tippi, lyöntikohta, on pienempi kuin poolissa. Muuta eroa en tiedä

    • jepjep

      Snookerkepit ovat pääsääntöisesti saarnia ja helan halkaisija yleensä 9,5mm. Hela on messinkiä. Liitos joko kepin puolivälissä, 3/4 tai sit yksiosainen. Kepin peräosa eli butti on monesti laatukepeissä ebenpuuta.
      Poolkepit taasen ovat yleensä vaahteraa, ja huippukepeissä on sisällä joskus hiilikuitua, myös puu voi olla liimattu 10-16 eri pituussuntaisesta osasta. Hela on muovimelamiinia ja yleensä 12,75mm sekä huomattavasti pidempi kuin snookerissa. Liitos on aina kepin puolivälissä eli 1/2. Butti on monesti todella koristeellinen ja joko lakattu, narugripillä tai nahkagripillä.
      Sit on vielä kepit englantilaiseen pooliin, jotka muuten kuten snookerkepit mutta 5-10cm lyhyempiä. Myös pyramidi- ja kaisakeppejä on olemassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      183
      5047
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      21
      4440
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3127
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      256
      3007
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2912
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2521
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1929
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      42
      1812
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      70
      1780
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1777
    Aihe