Vaihtoehto evoluutioteorialle...?

Retu Evo

9

115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei toimi

      Enter a keyword or phrase to search ScienceDaily's archives for related news topics,
      the latest news stories, reference articles, science videos, images, and books.

    • Epäjumalienkieltäjä

      Minulla toimii.

      Mielenkiintoinen artikkeli ja osoittaa ainakin valheeksi sen fundamentalistien väitteen, että evoluutioteorian arvostelu ja kritiikki olisi jonkinlainen tabu. Perusteltua kritiikkiä saa tieteessä esittää mistä vain. Nähtäväksi jää pitääkö perusteet.

      • >Mielenkiintoinen artikkeli ja osoittaa ainakin valheeksi sen fundamentalistien väitteen, että evoluutioteorian arvostelu ja kritiikki olisi jonkinlainen tabu.

        Kyllä, mutta se ei estä palstakretuja taas hetken päästä keuhkoamasta, että evoluutioteorian arvostelu on tieteessä tabu. Kysehän on kuitenkin tärkeästä denialistisesta opinkappaleesta.


    • puhttu

      Nojoo. Evoluutioteoria nyt muuttuu ja venyy ja paukkuu niin paljon ettei mitään yhteistä evoluutioteoriaa ole edes olemassa. Jokaisella evoluutioon uskovalla on oma evoluutioteoriansa.

      Tämä osoittaa vain ja ainoastaan sen, että hätäisesti tiedemiehiin uskovat ovat taas todistettu vääräksi.

      • Sepä Se

        "Nojoo. Evoluutioteoria nyt muuttuu ja venyy ja paukkuu niin paljon ettei mitään yhteistä evoluutioteoriaa ole edes olemassa. Jokaisella evoluutioon uskovalla on oma evoluutioteoriansa."

        Jep.

        "Tämä osoittaa vain ja ainoastaan sen, että hätäisesti tiedemiehiin uskovat ovat taas todistettu vääräksi. "

        Näinpä :)


      • Epäjumalienkieltäjä

        "Nojoo. Evoluutioteoria nyt muuttuu ja venyy ja paukkuu niin paljon ettei mitään yhteistä evoluutioteoriaa ole edes olemassa."

        Mitkä ovat mielestäsi keskeisemmät asiat, jotka ovat muuttuneet evoluutioteoriassa viimeisen 30 vuoden aikana?

        Usein täällä fundamentalistit väittävät, että evoluutioteoria "venyy ja paukkuu", mutta yhtään konkreettista muutosta he eivät osaa nimetä. Ilmeisesti siksi, kun eivät tunne sen paremmin synteettistä evoluutioteoriaa kuin alkuperäistä Darwinin esittämääkään versiota.


      • Sepä Se kirjoitti:

        "Nojoo. Evoluutioteoria nyt muuttuu ja venyy ja paukkuu niin paljon ettei mitään yhteistä evoluutioteoriaa ole edes olemassa. Jokaisella evoluutioon uskovalla on oma evoluutioteoriansa."

        Jep.

        "Tämä osoittaa vain ja ainoastaan sen, että hätäisesti tiedemiehiin uskovat ovat taas todistettu vääräksi. "

        Näinpä :)

        >>Jep.>Näinpä :)


    • Minusta on ollut selvää useamman vuoden ajan, että evolutiivinen kehitysbiologia (evo-devo) tulee tarkentamaan näkemystämme evoluutiosta. Ei Stuart Newman missään tapauksessa ole kumoamassa evoluutioteoriaa, vaan hän tuo esille uuden mallin, mikä selittää makroevoluutiota aikaisempien rinnalla.

      • el tequito

        Evo-devo?? Onkoha tuo oikeasti joku evokkien uusi juttu vai keksikkö päästä? Tuhkimosatu männöö vaan hullummaksi.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      197
      11762
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      58
      5539
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2847
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      40
      2455
    5. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      15
      2444
    6. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      34
      2013
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      47
      1939
    8. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1911
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      1707
    10. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      34
      1610
    Aihe