Iltalehti otsikoi, että ennennäkemätön kivi löydetty Marsin pinnalta.
HAHHHAAAHHH
Eiköhän siellä ole kaikki vielä ennen näkemätöntä?
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2012101216195240_ul.shtml
Ennennäkemätön kivi Marsissa Hahhaahhhhh
12
137
Vastaukset
Maapallolta on löytynyt Marsin maaperästä irronneita kiviä. Ankarakaan myrsky niitä ei pysty ilmakehään sinkoamaan.
Tähän tarvitaan Marsin pintaan iskeytynyt metereoriitti tai pieni asteroidi. Kaikilla kiviplaneetoilla on nähtävissä isompia ja pienempiä kraattereita.Eihän se ole mikään ihme, sillä Mars oli muinoin nestemäistä ainetta. Mutta ei siellä ollut koskaan vettä eikä elämääkään.
- Katohan vaikka
Nyt olet väärässä.
Marsissa oli aikanaan elämää. Tilanne on nyt vaan sellainen, että se Marsin elämän kukoistuskausi meni ohitse jo noin miljardi vuotta sitten. Jos Marsia ja Maapalloa verrataan keskenään, niin tilanne on sama, kuin verrattaisiin hiirtä ja norsua. Mars on Maapalloa paljon pienempi planeetta ja sijaitsee kauempana Auringosta. Mars joutui paljon Maapalloa aikaisemmin luopumaan kaasu- ja vesikehästään. Marsin pinta kylmeni ja loputkin vedet joutuivat ikijäähän. Elämän edellytykset hävisivät. Isommalla planeetalla nämä prosessit tapahtuvat paljon hitaammin. Samalla tavalla norsut voivat elää jopa satavuotiaiksi, mutta hiiren koko elämänkaari mahtuu yhteen tai kahteen vuoteen. Katohan vaikka kirjoitti:
Nyt olet väärässä.
Marsissa oli aikanaan elämää. Tilanne on nyt vaan sellainen, että se Marsin elämän kukoistuskausi meni ohitse jo noin miljardi vuotta sitten. Jos Marsia ja Maapalloa verrataan keskenään, niin tilanne on sama, kuin verrattaisiin hiirtä ja norsua. Mars on Maapalloa paljon pienempi planeetta ja sijaitsee kauempana Auringosta. Mars joutui paljon Maapalloa aikaisemmin luopumaan kaasu- ja vesikehästään. Marsin pinta kylmeni ja loputkin vedet joutuivat ikijäähän. Elämän edellytykset hävisivät. Isommalla planeetalla nämä prosessit tapahtuvat paljon hitaammin. Samalla tavalla norsut voivat elää jopa satavuotiaiksi, mutta hiiren koko elämänkaari mahtuu yhteen tai kahteen vuoteen.Perusteesi on väärä ja lapsellinen.
- Perusväittämä?
kuksaa2 kirjoitti:
Perusteesi on väärä ja lapsellinen.
Mitä tarkoitat perusteesillä?
Perusväittämä? kirjoitti:
Mitä tarkoitat perusteesillä?
Tarkoitan sillä lähinnä tieteellistä perustelua. On lapsellista vertailla hiiriä ja norsua Marsin historiaan.
- kjhkjt6r´å
kuksaa2 kirjoitti:
Tarkoitan sillä lähinnä tieteellistä perustelua. On lapsellista vertailla hiiriä ja norsua Marsin historiaan.
Ei likimainkaan yhtä lapsellista kuin sinun juttusi.
- hyppää järveen
Oletkos nähnyt ennen tuollaista kiveä Marsissa, pöljä.
- jump in the lake
Pöljä, oletko muita kiviä nähnyt Marsissa?
- kalapalo
Mistä yritätte keskustella? Kivestä vai siitä kuka onkaan paras onkimaan, ei näytä kovin tieteelliseltä tämä keskustelu.
- ooor
Marsista löytyy koko ajan uutta: on kanavia, patsaita, kasvoja, muovinpalasia, mystisiä kiviä... Kaikki on mukamas sattumaa tai tullut itsestään Maasta. Kuinkahan ne tulevat selittämään muinaisen marsilaisen kaupungin rauniot - optinen harha kaiketi?
- 2
Ja nyt on myös löytynyt paahtoleipä jeesuksen naamasta !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 222307
- 871423
- 1161218
- 751120
Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?
HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa18909Julkisuuden henkilön päiväin päätös
Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa249841- 52832
MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil204817Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo17802- 34765