Miten nää pari tehtävää pitäis tehä :O?
10.8
Suuren uima-altaan pohjassa 190 cm:n syvyydellä on pieni valonlähde. Määritä se vesi-ilma-rajapinnan alue, johon osuvat valonsäteet voivat edetä ilmaan, Veden taitekerroin on 1,33.
Vastaus: Ympyrä jonka säde 2,2 m
10.9
Valo saapuu optiseen kuituun kulmassa "alfa" (kuvaa en saa tähän, mutta kulmaa ei ilmoitettu ja kuidun voi ajatella putkena). Halutaan, että valo kokonaisheijastuu kuidun reunasta (putken sisäpinnasta) riippumatta kulman "alfa" arvosta. Toisin sanoen kaikista suunnista kuidun päähän tulevan valon on pysyttävä kuidussa. Kuinka suuri on kuitumateriaalin taitekertoimen vähintään oltava? Kuidun ympärillä on ilmaa.
Vastaus: 1,41
Olen tosiaan reenaamas kokeeseen, enkä mitään kotiläksyjä kyselemäs.
Kirja on tekniikan fysiikka 2 (AMK)
Kiitoksia kaikille vastanneille!
Niin ja hyvää perjantai-iltaa :)
Koitan lueskella kokeeseen, mutta mutta...
5
180
Vastaukset
- martta0
Snellin taittumislaki: n1*sin(a) = n2*sin(b) --> kulma a = 48,75 astetta ja siitä tan(48,75) = x/1,9 --> x = 2,17 m eli pyöristettynä 2,2 metriä
- voihan******
mistä ton kulma a=48,75 astetta nappasit kun ethän tiedä kulma b:tä? Vain ilman ja veden taitekertoimet...
- zsexdrcft
voihan****** kirjoitti:
mistä ton kulma a=48,75 astetta nappasit kun ethän tiedä kulma b:tä? Vain ilman ja veden taitekertoimet...
Se on 90 astetta, Eli rajalla taittuu veden pinnan suuntaisesti. Siitä eteenpäin tulee vain kokonaisheijastusta.
voihan****** kirjoitti:
mistä ton kulma a=48,75 astetta nappasit kun ethän tiedä kulma b:tä? Vain ilman ja veden taitekertoimet...
Nyt on tainnut mennä kokonaan ohi sellainen ilmiö kuin kokonaisheijastuminen. Siitä on kummassakin tehtävässä kyse.
- R. Unkari
Lopeta se koitteleminen ja keskity itse asiaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1681428
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä411019Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38725- 14650
- 37637
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä28632Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver20622Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46607Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30577Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17573