kauden hedelmät

vitamiinenja metsäst

Osaako kukaan sanoa mistä löytäisin listan milloin on minkäkin hedelmän satokausi espanjassa. Olisi mukavaa syödä matkoilla kauden hedelmiä, jos tietäisi mikä milloinkin on parhaimmillaan. Kiitos vastauksista.

3

391

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hedelmien himosyöjä

      Jahaa, kyllä se tieto löytyy nettistäkin, mutta paikan päällä olevana voin mainostaa, että nyt on avokaadon (Hass-lajike) aika, viinirypälät ovat jotenkin loppumassa, vaikka Ideal-lajiketta on kauppojen hyllyillä, mutta kaiakesta päätellen kylmävarastoista tuotu, kun ruskistuvat päivässä, sitrushedelmien satokausi on parhaillaan alkamassa ja espanjalaisten MANGOJEN aika on nyt. Ovat muuten suunnattoman hyviä, ihan kuin troopiselta alueilta, parempikin. Banaanit Eteläamerikasta ovat olleet meillä jo out vuosikymmenet, kun Kanariansaarten platanot ovat parempia, vaikka näihinkin on ilmeisesti jo sekoitettu muita (tuottavampiako?) lajikeita, kun ulkonäkö ja makuukin on hiukan muuttunut.

      No niin, muut voivat jatkaa tätä listaa..

    • 1 ulkomaalainen

      Niin senverran on lisättävä, että minulle käsittömästä syistä suomlaiset haluavat siementtömiä viinirypäleitä, joita alkuperäismaa asukkaat eivät kyllä huoli, ne kun eivät maistuu millään..

      Mikseivät huoli?

      Koska samantien kun "kasvatetaan" viinipensaat olemaan ilman sitä luontaista lisääntymiskykyä, eli "seksi", menetettään samantien huomattavan osan aroomeista jos ei muutakin.

      Siis minäkin narskutan nautinollisesti viinirypäleiten siemeniä.

      Nimittäin kun 50 kg:sta rypäleita saadaan niiden siementen huippuarvokasta öljyä litran verran, otettaan samalla talteen huomattavan määrän arvokkaita öljiä, 3.x niin paljon vitamiinjä kuin oliviöljyssä ja syöpää estäviä ainesosia.

      Kysykä siis kaupialta, miksei ole siemellisiä rypäläitä. vastaus on mielenkiintoinen: ei niitä halutaa. Jopa joo, taitaapa olla etu ihan kasvattajan, tukkukaupan ja kaupian puolella, ei mene näet energia siementen kehittämiseen ja näin saadaan entistä korkeampi hinta entistä huonommasta tuoteista ja sehän on markkinnoinnin perusidea.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      200
      1546
    2. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      58
      961
    3. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      140
      954
    4. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      902
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      53
      826
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      738
    7. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      10
      730
    8. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      338
      681
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      58
      674
    10. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      74
      666
    Aihe