Kuka uskaltaa sanoa pitävänsä siitä ja jos näin, niin miten siitä voisi saada jotain ihmisravinnoksi kelpaavaa? Tuli viljeltyä sitä tänä kesänä ja sadosta tuli turhankin runsas - oikeastaan ainoa kasvis, mikä menestyi. Olen yrittänyt valmistaa sitä eri tavoin, mutta ruoaksi siitä ei minun mielestäni ole - ei tosin ole kelvannut edes etanoille tai muillekaan tuholaisille.
Lehtikaali
4
113
Vastaukset
- Hyväähän se on
Siitähän sanotaan että se on todella terveellistä. Itse olen vain yhden kerran sitä syönyt, tein lehtikaalisipsejä, mutta oli se semmosenaankin hyvää :) ..
- hpatetua
kokonan hapateanimen mtrotunnneli Heugen orientaalcenter ent lootusfood T tu kali-hekku a
- neiti_herkkusieni
rakastan lehtikaalia!! oikeasti!
se on hyvä miso keitoissa ohuina suikelina tai pad thaissa siis riisinuudeleitten kanssa! (ja inkivääriä, limettiä, chilliä, porkkanaa, herkkusieniä, tofua maapähkinä kastiketta = NAM)
helpoin on ehkä laittaa kaalista sipsejä. Siis 'päälystää' kaali öljyllä ja eri mausteilla ja paistaa uunissa (noin 10 min 175 asteessa)
tai sitten voit lähettää koko kaikki kaalit mulle :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi6310144Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit196904Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?756686Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j976206Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k735018Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?444738Tutkielma Marinin hallituksen epäonnistumisista rankkaa luettavaa
Marinin hallituksen epäonnistumiset voi tiivistää negatiivisessa sävyssä seuraavasti: Hallitus teki useita vakavia virh594438Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset144334Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus324313Oikeistohallitusten aikaan saannokset.
Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja464160