Help miiii!

Haluaisin tehdä latva-artisokkaa, mutta mulla ei oo mitään hajua miten sitä valmistetaan. Ilmeisesti keitetään ja dipataan sitten? Alkuruokana hyvä? Resehtejä vastaanotan :)

Kiitoos!
1195
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Enpä ole itsekään juuri latva-artisokkaa kokkaillut. Se pitää kuitenkin kuoria ensin eli varsinaista syötävää jää melko vähän. Käsittääkseni latva-artisokka on aika miedon makuinen, joten ehkäpä se kannattaa keittää suolalla maustetussa vedessä ja syödä esim. hollandaise -kastikkeen tai sitruunaisen kastikkeen kera. Löytyisikö netistä ohjetta?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kokkiliini kirjoitti:

Haluaisin tehdä latva-artisokkaa, mutta mulla ei oo mitään hajua miten sitä valmistetaan. Ilmeisesti keitetään ja dipataan sitten? Alkuruokana hyvä? Resehtejä vastaanotan :)

Kiitoos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu