Miten virta- tai jännitemittari toimii? Mitä ne todellisuudessa siis edes mittaavaat? Voisiko joku asianosaava vastata tähän asiantuntevasti. Kiitos.
Virta- ja jännitemittareista
4
1139
Vastaukset
- sähkömies
Yleismittarit voi jakaa kahteen ryhmään, analogisiin ja digitaalisiin yleismittareihin. Kummallakin mittarityypillä on omat hyvät ja huonot puolensa. Esimerkiksi analogisen mittarin yksi ehkä selkeimmistä hyvistä puolista on, että siitä näkee helpommin esimerkiksi mitattavan laitteen ottaman käynnistysvirtapiikin. Huonona puolena on, että analogisessa mittarissa ei ole yleensä kovin kummoisia suojauksia virhekytkentöjen varalta.
Yleismittarin peruskäyttö on hyvin yksinkertaista. Jännitettä mitattaessa kytket ensin mittajohdot oikeaan liittimeen, musta miinukseen ja punainen plussaan. Sitten valitset sopivan mittausalueen. Alle 15 voltin käyttöjännitteitä mitattaessa käytä noin 20 voltin aluetta, muissa tapauksissa 200 voltin aluetta. Jos mittaat tuntematonta jännitettä, mutta on mahdollista, että se on verkosta saatava 230 volttia, valitse korkein mittausalue (~1000V). Jos mittaat tasajännitettä, muista oikea tunnus: DC. Vaihtovirran tunnus on AC. Näistä kahdesta vaihtovirta on harvinaisempi varsinaisena käyttöjännitteenä, mutta jokaisessa muuntajassa se on käytössä. Jännitettä mitataan kytkettynä rinnan virtapiirin kanssa, eli siis punainen johto virtapiirin plussaan ja musta vastaavasti miinukseen.
Virran mittaus tapahtuu pääpiirteittäin samalla tavalla kuin jännitteenmittauksen alkuosa, mutta poikkeaa silti olennaisesti. Kytket ensin mittajohdot mittariin ja valitset oikean alueen. Sitten kytket johtojen toiset päät sarjaan virtapiirin kanssa, eli toinen pää esimerkiksi jännitelähteen plussaan ja toinen pää kiinni virtapiirin plussaan. Virtaa mitattaessa mitataan siis mittarin läpi kulkevaa virtaa, ei kaikkea tarjolla olevaa virtaa. Jos kytket virtamittarin virtapiirin kanssa rinnan, poltat todennäköisesti mittarisi sulakkeen. Jos sulaketta ei ole, mittarisi todennäköisesti tuhoutuu korjauskelvottomaksi. On siis aika tärkeää kytkeä johdot kerralla oikein.
Vastuksen mittaus tapahtuu tarkalleen samalla tavalla kuin jännitteenkin mittaus. Kytket johdot mittariin ja toiset päät virtapiirin tai komponentin kanssa rinnan ja valitset oikean alueen. Monissa mittareissa on johtavuuden äänimerkki, kun mitataan esim. alle 10 ohmin vastuksia. Näitä oppii käyttämään nopeasti hyödykseen. Vastusmittarin pääasiallinen käyttötarkoitus on tutkia, johtaako joku kontakti sähköä toiseen pisteeseen, mutta ihan yhtä hyvin sillä voi tarkistaa esim. vastusten suuruuden jne.
Analoginen mittari käyttää kaavoja, ratkaisee tuntemattoman:
P = U x I
U = R x I- kysymys jää
Mutta miten virtamittari esimerkiksi havaitsee, että nyt siinä kulkee esim. 1 A:n virta? Siis mitä se oikeasti mittaa? Eikai elektronien lukumäärää sentään? Sama jännitemittarissa. Mitä se mittaa? Siis miten se reagoi jännitteeseen näyttäen oikean lukeman?
- Jo vain
kysymys jää kirjoitti:
Mutta miten virtamittari esimerkiksi havaitsee, että nyt siinä kulkee esim. 1 A:n virta? Siis mitä se oikeasti mittaa? Eikai elektronien lukumäärää sentään? Sama jännitemittarissa. Mitä se mittaa? Siis miten se reagoi jännitteeseen näyttäen oikean lukeman?
On varmaan lintsattu koulusta niinä päivinä, kun fysiikassa on käsitelty magnetismia ja sähköoppia?
No, omapa on valintasi, mutta jotenkin näin:
Analogiset mittarit perustuvat sähkövirran ympärilleen kehittämän magneettikentän ja sen aiheuttaman magneettisen voiman mittaamiseen. Magneettinen voima on verrannollinen mittarin kautta kulkevaan virtaan. Jännite vakiovastuspiirissä on taas Ohmin lain mukaan verrannollinen vaikuttavaan virtaan.
Näin voidaan samalla mittarilla mitata joko virtaa tai jännitettä.
Digitaalimittareissa verrataan tulevaa jännitettä tunnettuun referenssijännitteeseen. Ohmin lain mukaan voidaan silläkin mitata epäsuorasti virtaa.
Tämä selitys on sen verran ylimalkainen, että nyt varmasti löytyy laumoittain paremmin tietäviä viisastelijoita, jotka kertovat yksityiskohdat. - Kiitos Jovain
Jo vain kirjoitti:
On varmaan lintsattu koulusta niinä päivinä, kun fysiikassa on käsitelty magnetismia ja sähköoppia?
No, omapa on valintasi, mutta jotenkin näin:
Analogiset mittarit perustuvat sähkövirran ympärilleen kehittämän magneettikentän ja sen aiheuttaman magneettisen voiman mittaamiseen. Magneettinen voima on verrannollinen mittarin kautta kulkevaan virtaan. Jännite vakiovastuspiirissä on taas Ohmin lain mukaan verrannollinen vaikuttavaan virtaan.
Näin voidaan samalla mittarilla mitata joko virtaa tai jännitettä.
Digitaalimittareissa verrataan tulevaa jännitettä tunnettuun referenssijännitteeseen. Ohmin lain mukaan voidaan silläkin mitata epäsuorasti virtaa.
Tämä selitys on sen verran ylimalkainen, että nyt varmasti löytyy laumoittain paremmin tietäviä viisastelijoita, jotka kertovat yksityiskohdat.Esitit asiasi ainakin alkuperäistä kysyjää tyydyttävällä tavalla. En ole lintsannu mistään, koska magnetismin kurssi vasta alkaa parin viikon päästä. Kiitos vastauksestasi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399154Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737897Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681605600William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542341Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62085Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821734Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan191673Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921419Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4381355Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71243