Millä tavoin venytätte selkäänne?

buzum

Eli tarvitsisin vinkkejä selän venyttämiseen, jotta saisin sen notkeammaksi. Kertokaas teiän hyvät selän venytys vinkit :)

4

318

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuntematon4

      Minä itse käytän jumppapalloa! :D *lol*

    • stretcher

      Alaselkää venytän jumppapallon päällä ja tangosta roikkumalla. roikkuminen muuten lisää käsien puristusvoimaa kaupan päälle.

      ylempää selkää saan venytettyä seuraavasti: selälleen lattialle, polvet koukkuun, nosta lantio irti maasta ja kiepauta niin että polvet tulevat lähelle kasvoja tai niin että pää jää polvien väliin.

      yläselkää ja kaulan pieniä lihaksia venytän tehokkaimmin näin: sidon kaulaliinan pään ympäri, liinan toisen pään johonkin kiinteeseen pisteeseen ja vedän varovasti itteeni poispäin muutamia minuutteja lisäten venytystä. tällä kikalla saan päänsäryt ja yläselän säryt nopeasti lähtemään vaikka toi kuulostaaki aika omalaatuiselta.

    • mä tiiän

      helppo tapa aalloilla

    • omomom

      yksi tapa on esim. rytmissä kävely 1,2,3,4 (kävelet päkijöillä ja joka askeleella taivutat selkää taaksepäin kädet ylhäällä) ja 5,6,7,8 (juonka aikana lasket kädet alas selänpuolelta
      en tiedä tajusitko mutta toivottavasti:D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      67
      2297
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      228
      2210
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1498
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      23
      1308
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      21
      1252
    6. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1210
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      124
      1208
    8. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      969
    9. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      969
    10. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      77
      922
    Aihe