Itsekkäät ja onnettomat ihmiset joilla ei ole omaa elämää lainka

fserfsrf

Itsekkäät ja onnettomat ihmiset joilla ei ole omaa elämää lainkaan. He pilaavat toisten elämän!
Ne ihmiset just ovat kaikista, ärsyttävämpiä jotka puuttuvat toisten ihmisten asioihin, ja yrittävät lamaannuttaa toisia ihmisiä törkeällä käytöksellään.
Kun joku on onnellinen, vapaa ja tyytyväinen, se ei ole hyvä asia jos se näkyy vielä suuresti muiden silmiin. Niillä joilla menee elämä hyvin, ollaan heille kateellisia ja katkeria. Syytetään toisia, kun itsellä ei mene hyvin, ja oma elämä on onnetonta.
Toisten asioihin puuttuminen on itsekästä, ja typerää. Jokaisella on oma elämä, eikä siihen saa muut puuttua. Itsekkyyttä, kateutta, ja mollaamista ei pidä koskaan hyväksyä.
Kyllä jokaisen pitää huolehtia omista asioista, eikä neuvoa toisia jos ei osaa edes rakentaa omaa elämää hyvin. Kyllä jokaisen tulee itse löytää oikeat palaset kohdilleen, eikä sortaa toisten hyvää elämää pilalle!
Eikä toisia voi syyllistää, jos omat narut ovat katkenneet, ja palaset ovat karanneet teille näkymättömiin. Omassa sukupiirissä löytyy ne pahimmat ihmiset, jotka puuttuvat toisten asioihin, kun omaa elämää ei ole ollenkaan.
Jos koet sortoa, heijaamista, nöyryytystä, kiusaamista ja mollaamista puutu asiaan nopeasti ja tehokkaasti. Tee selväksi pelisäännöt, ja lopeta heti se likainen peli, ja elä anna toisten pompotella sinua.
Oikeat peli säännöt pätee niin kotona, ulkopuolella, ja töissä. Kenenkään ei tarvitse tanssia toisten tahtiin, jos ei koe sitä oikeaksi tanssiksi. Kyllä jokainen oman rytminsä määrää.
Kyllä monissa tapauksissa ihmisille ei anneta aikaa, ja motivaatiota iloiseen elämään. Joskus tuntuu että viedään viimeisetkin elämän ilot puuttumalla toisten asioihin.
Muista se että elä anna kenenkään viedä onneasi, ja repiä kappaleiksi elämäsi hyvyyttä. Sinä pidät otetta onnellisuudesta, ja muista että vahva ote pitää palaset paikallaan. Vain sinä voit vaikuttaa ja päättää asioistasi.
Pienelläkin järjen käytöllä asioista saadaan selvää, ja otetta niihin!

7

4191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Khghkkkhj

      Aika pitkälle samaa mieltä tässä asiassa, musta ihiminen on onnellisimmillaan jos on harrastuksia mistä tykkää ja niistä nauttii saa myös virikkeitä, onnellinen ihiminen ei hauku muita, eikä kiusaa, eikä ole itsekäs vaan reilu. Musta itsekkyys on onnen puute, itsekäs on reilun vastakohta eli itsekäs ihminen ei ole reilu, reilu ajattelee muita ja reiluisuus on ihmisen yks hyveistä. Ja musta täytyy olla reilu muita kohtaan, se on jo saavutustakin, täytyy olla antelias! Näin ite ajattelen.

    • Jjlkcjnvhjk

      Ihan asiaa ja totta on teksti, myönnettäköön!

    • xxxxxxxxx

      Osui ja uppos. Onko toinen osapuoli myös onnellinen ,epäilen. Oletko itse itsekäs ja katkeroitunut ?
      ei elämä ole sinuakaan silkkihansikkain kohdellut. Näillä palstoilla on helppo kirjoitella miksi et selvitä asiaasi kasvotusten? Mieti sitä toista osapuolta jonka kanssa elät ja asut ethän vain ole manipuloija tai peräti psykopaatti???????????????????????????????????????? Mitähän ne sinun pelisäännöt sitten ovat, herää kysymys? Voiko se toinen osapuoli olla oma itsensä vai pitääkö näytellä, se vasta on raskasta elämää. Ei käy kateeksi.

      • xxxxxxx

        Lisään vielä edelliseen kirjoitukseen. Nuoren ja herkän ihmisen on helppo manipuloida mieleisekseen,ja sen olet tehnyt,olet saanut hänet täysin valtaasi ,Surullista katseltavaa kun siitä l
        ei seuraa mitään hyvää.Omaisuusko se pitää sinut kiinni siinä suhteessa ,jos et olisi itsekäs olisit jo ajat sitten päästänyt hänestä irti ja antanut mahdollisuuden hakea omanarvoista ihmistä elämäänsä.Hänellä ei ole mitään sananvaltaa sinä sanelet kaikken.Sinulla on aika erikoinen luonne ei ollenkaan tavallinen , olet hyvin etäinen et päästä lähelle jostain syystä,sekin kertoo jo paljon.
        Yritys puuttua elämäänne on täysin mahdotonta. Tarvittaisiin ammattiauttajaa ennenkö tapahtuu jotain ihan kauheita.


    • planeetta_ei.kirj

      Apinakin pystyy viestittämään mikä on epäreilua.

      Ignorantti voi kysyä: "Mitä, onko muillakin mielipiteitä tai tunteita?"

      Sosiaaliset taidot ovat olleet joskus aikalailla merkittävässä roolissa ihmisen selvitymisen kannalta.

      Mutta voisiko olla, että ne eivät nyky-yhteiskunnassa enää ole? Mitä se voisi tarkoittaa?

    • Anonyymi

      Aivan ihana ohjenuora elämään. Toivottavasti nekin lukevat tuon tekstin, jotka kyttäävät jatkuvasti toisten elämää ja jos eivät muuta keksi niin mollaavat sitten toisten ulkonäköä. Kurjaa on elämä tuollaisilla kyttääjillä ja arvostelijoilla.

    • Anonyymi

      Minua ehkä ärsyttävät eniten sellaiset ihmiset joilla ei ole käytöstapoja, kuten hyvä esimerkki on siskoni mies, perinyt omaisuuden ja katsoo oikeudekseen, , eli omaisuuden oikeudella jonka sai kuin lottovoitto, törkeillä... yritän pitää etäisyyttä mahdollisuuksien mukaan tähän "apinaan", joka mielestäni kuuluisi eläintarhaan, ei ollenkaan ihmisten joukkoon...

      heh... hyvä kirjoitus-mielipide :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      169
      3319
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      373
      2141
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      48
      2048
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      41
      1951
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1471
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1241
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1203
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      385
      1075
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      114
      1003
    10. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      45
      864
    Aihe