Kouluruoka

En tiedä

Kouluruoka on parasta ruokaa. Mistään muualta ei saa parempaa ku koulusta.

6

249

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kotona on parempaa

      Meidän koulussa oli vielä 5 vuotta sitten hyvää, koulun keittiössä keittäjien tekemää ruokaa. Nyt meillä on vain einespaskaa, mitä ne samat keittäjät joutuvat meille lämmittämään. Ne sanoo, että itseäkin hävettää tarjoilla sitä shaissia, kun ovat kuitenkin ruuanlaiton ammattilaisia.

      Onneksi mutsi tekee ruuan vielä ihan itse, että saa kerran päivässä oikeaa ruokaa, kuten perunoista, maidosta ja voista tehtyä perunamuussia ja jauhelihasta, sipulista, korppujauhoista, kananmunasta tehtyjä lihapullia. :)

      Se hyvä puoli huonossa kouluruuassa on, että itseä on alkanut kiinnostaa, miten tehdään peruselintarvikkeita kunnollista kotiruokaa.

    • Äidin lihapullat

      Kouluruoka on parasta vain niiden mielestä, jotka eivät saa kotona kunnollista ruokaa. Piste.

    • lovegame2

      täällä amiksessa missä oon on yleensä tosi hyvää ruokaa mutta joskus joutuu ikäväkseen huomaamaan että on puoliraakoja perunoita tai semmoisia "kumisia" pottuja. muuten ei kyllä oo moitittavaa. khyl kotiruoka silti parasta aina on. ;)

      • Kotona on parempaa

        Olen itse joskus käynyt amiksessa syömässä ja ruoka on ollut ihan hyvää. Köksäpuolen oppilaat eli tulevat suurtalouskokit opetetaan tekemään hyvää ruokaa. Sääli vain, että monet heistä päätyvät myös koulukeittiöihin lämmittämään eineksiä oppilaille. :(


    • Mistä teitä sikiää

      Ihmiset on käsittämättömän ennakkoluuluoisia. Eikö keskuskeittiölle voisi järjestää joskus jotain avoimia ovia ja näyttää, miten ne lihapullat tehdään siellä ihan samalla tavalla kuin ennenkin, mutta vain isommassa erässä?

      Ei ruoka todellakaan mene pilalle siitä, että sitä tehdään etukäteen kerralla isompi määrä, jäähdytetään se heti valmistuksen jälkeen ja lämmitetään ennen tarjoilua. niinhän suurin osa tekee kotonakin, että valmistaa kerralla isomman satsin esim. lihapullia tai makaronilaatikkoa, ja lämmittää aina sen verran kun syö.

      Kysehän on säästöistä. Jos ei tarvitse palkata niin monia keittäjiä, niin jakelijoille riittää pienempi palkka ja rahaa säästyy kouluissa muuhun. Monessako kunnassa ollaan valmiita palkkaamaan yhtään kalliimpaa väkeä kuin on pakko, ja ketkä kaikki haluaa että nostetaan lisää veroäyriä sen vuoksi?

    • V*ttu !

      Kermaperse-pennut ja niiden hienohelma-vanhemmat kuvittelee että tuolla rahalla mitä kouluruokaan käytetään, voitaisiin tarjota jotain gurmeeta. Kouluruoka on ihan jees tavallista ruokaa, ja jos ei kelle kelpaa, niin olkaa perkele syömättä ! Käykää hakemassa mäggäristä niitä perkeleen purilaisia......

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      183
      1789
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      109
      923
    3. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      113
      831
    4. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      755
    5. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      209
      684
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      135
      646
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      56
      621
    8. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      21
      614
    9. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      51
      572
    10. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      38
      568
    Aihe