Kummallekkohan ärrälle haetaan,kun ei selvennyt moll:n sivuilta?
R-kauppias
Paluumuuttaja
19651
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Särkikankaalle
Asusteen Ärrälle!
Kumpikohan mahtaa nyt sitte olla....
Särkikankaan kioski on yrittäjävetoinen, keskustan kioski Rautakirjan oma. Kauppiasta haetaa Särkikankaalle.
Kukakohan siihen hommaan alkaa?
Franchising yrittäjyys on kyllä aivan syvältä varsinkin rautakirjan talutusnuorassa.
Miksiköhän edellinen lopettaa?
Tiedän minkälaisia ovat R-ketjun franching-sopimukset, täyttä orjatyötä ilman vapaita saatika tuloja.
Edellinen on kohta eläkeiässä ja lopettaa siksi. Sekä Särkikankaalle että "Asusteen" Ärrälle on mahdollista tulla kauppiaaksi. Ei muuta kuin neuvottelemaan vain. Ahkera kyllä pärjää molemmissa paikoissa. Laiskat ja muut 8 tuntia työtätekevät älkööt edes vaivautuko kysymään. Yrittäjähenkisyyttä pitää olla kelloon vilkuilematta. Silloin on mahdollista saada itselleen kunnon palkka, vaikkakaan tuntipalkka ei ole kuin noin 30 €, koska pitää tehdä pitkää päivää ja olla hyvät sisäisen yrittäjyyden periaatteen omaavat työntekijät:)!!!
Onko "yrittäjähenkisyys" nykymuoto ent. vanh. "orjatyö" nimikkeelle???
Yrsisäinen, kuinka pitkään olet ollut R-kioskissa kauppiaana?
7 vuotta.
"Silloin on mahdollista saada itselleen kunnon palkka, vaikkakaan tuntipalkka ei ole kuin noin 30 €"
Ja lehmät lentää. Palkkataulukko noudattaa kaupan alan yleistä työehtosopimusta.
ennenkuin aloitatte R-yrittäjyyden, lukekaas tämä: http://keskustelu.suomi24.fi/node/9087817
Jos talkootyö Rautakirjan ja Norjalaisen pääomistajan taskujen täyttämiseksi kiinnostaa niin siitä vain. En tunne yhtään R-yrittäjää, jotka olisivat tyytyväisiä toimeentuloonsa, tuntemiani yrittäjiä on sentään 7 Tampereelta Rovaniemelle.. Suurin ongelma ovat nämä Siwat ym myöhäis-sunnuntai-kaupat, ne ovat kuolin-isku suomalaiselle kioskikulttuurille.
Miksi asiakas ostaisi 1,20€ maksavan suklaan ärrältä kun viereisessä siwassa sen saa 0,80€:lla. Siwat ym ovat lisäksi saaneet lotto- ym toiminnot, ikään kuin kuolonkelloiksi Rautakirja-kauppiaalle.
Älkää hyvät ihmiset missään nimessä alkako Rautakirjan orjakauppiaaksi! Menee rahat ja terveys. Jos joku r-kiska tuottaa asiallisesti, Rautakirja pitää sen itsellään. Sopimuksesta et pääse eroon kuin kuoleman kautta, hieman liioitellen.
Sehän on kokoomuksen ajamaa toimintamallia!
Ei pitäisi olla uutinen.
Kyllä me laitetaan hanttiin uusille yrityksille! Ei tänne kemppaan tartte tulla!
Biosellutehas ainoastaan käypi!
Kuka puhui uusista yrityksistä? R:lle haettiin jatkajaa.
Kiitos,asia selvis...täytynee vielä harkita paluuta!!!
perustakaa oma pioärrä. kassakone, suklaata, kaljaa ja veikkauksen kans sopimus. niin ei tarvi vinkua. ja oma vapaus.
Rautakarja vaatii yrittäjältä rahasijoituksen. ennen oli 15.000 tuskin on laskenna. Sen tarkoitus on lähinnä sitouttaa yrityshenkilö rautakarjaan..
Palkaks luvataan huikeita, päätäntävaltaa ei sitten ole yhtään