Suomi24 on yksi joka käyttää CAPTCHA testejä roskapostisuodattimena. Mutta on hyvin mahdollista että tulee julkinen avoimen lähdekoodin ohjelmisto joka tulkitsee sellaisia sotkettuja merkkejä. Silti se tulkinta vie jonkun verran laskentatehoa. Ratkaisu voi olla testauskuvan suurentaminen, jolloin sen tulkinta vie vielä enemmän laskentaa. Mutta se vaatii myös enemmän datansiirtoa ja laskentaa palvelimen päässä.
Toisenlainen ratkaisu on käyttää proof of work tehtävää jossa tietokone joutuu laskemaan muutaman sekunnin ajan jotain helposti tarkistettavaa laskutehtävää. Spammaajan palvelin tukkeutuu jos joka postitukseen joutuu käyttämään sekunteja, mutta yksittäinen käyttäjä tuskin huomaa. Mitä proof of work laskenta on suomeksi? Omituinen keksintö nimeltä bitcoin perustuu sille.
Laskutehtävän olisi oltava sellainen että tietokoneella pitäisi olla mahdollisimman vähän väliä. Luultavasti tasa-arvoisimmat laskutehtävät perustuvat muistitilan käyttöön. Muistiin pitää ottaa esim. 100 megatavun kokoinen blokki satunnaista dataa jota luetaan ristiin rastiin sieltä täältä, nettiselaimen plug-inillä joka on tarkoitettu spam-suodattimen läpäisyyn.
Sitä varten on hyvä olla standarditiedosto jota kaikki sellaiset spam-suodattimet ja niiden läpäisyä haluavat käyttävät. Se tarkoittaisi että windows, linux ja mac dvd tai blu-ray levyjen mukana tulee sama tiedosto täynnä satunnaisuutta, ja erikseen myytäviä cd levyjä joissa on aina se yksi ja sama tiedosto. Onko tämä uskottavaa? Se on monimutkainen kysymys joka riippuu mm. matematiikasta ja tekniikasta.
Käyttääkö mikään pankki captcha:a nettipankissaan?
Mikä sitten olisi epätasa-arvoisin laskutehtävä?
Sellainen jossa rinnakkaislaskenta auttaa mahdollisimman vähän, jossa tehdään pitkä peräkkäinen laskutoimitus joka pitää suorittaa niin nopeasti että sitä varten pitää olla erityisen korkealla kellotaajuudella toimiva prosessori joka onnistuu vain helium-jäähdytyksellä. Noin 8Ghz olisi se taajuus ainakin nykytekniikalla.
CAPTCHA:n tilalle koneen odottelu?
1
172
Vastaukset
- Järviäkki
reCAPTCHA laittaa kirjoittamaan oikeaa painotekstiä tavalla josta on hyötyä. Mitä jos suomi24:n kaltainen CAPTCHA:n käyttäjä laittaisi käyttäjien koneet tekemään parin sekunnin ajan jotain hyödyllistä laskentaa proof-of-work spam filtterinä, BOINC systeemin tapaan?
BOINC=berkeley open infrastructure for network computing
Silloin joko suomi24 tai käyttäjä valitsee sen mille projektille laskentatehoa lahjoitetaan.
Jos haluttaisiin tehdä epätasa-arvoisin laskentatehtävä, niin sitten pitäisi olla erikoisprosessorille eli ASIC:ille suunniteltu tehtävä. Minkä tyyppisessä tehtävässä olisi suurin mahdollinen ero ASIC:in ja yleiskäyttöisen prosessorin nopeudessa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.845277Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.283508Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j402864Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin252065Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.581840Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa
Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.2861616- 471596
- 941392
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441366Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.71155