Osaako kukaan kertoa miten kananmunan saisi keitetyksi... paistinpannulla ja ilman vettä! Miedolla lämmöllä ja käännellen vai?
Kananmunan keitto paistinpannulla
Pannu kuumana
92701
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Keitytoon tarvitaan vettä ja kattila ja paistinpannulla paistetaan. Ensimmäisessä tuloksena on keitetty muna ja toisessa paistettu. Jos ajattelit "keittää" munan paistinpannulla kuori päällä, niin siitä vaan. En vain oikein ymmärrä moisen tarkoitusta enkä ole oikein vakuttunut, että onnistut.
No esmerkiksi munakokkeliakin tehdään pannulla, jossa se vain kypsennetään miedolla lämmöllä eikä ruskisteta kuten munakasta.
Alkuperäisen munan kypsentämisestä ei tullut selväksi miten se oikeastaan halutaan valmistaa - kokonaisena kuorineen tai ilman kuoria. Munan voi myös valmistaa mikrossa kunhan tekee pari reikää kuoreen, ettei se räjähdä kuumentamisen aiheuttaman sisäisen paineen takia. Suosittelen laittamaan munan mikron kestävään kannelliseen astiaan ja täydet tehot noin 5 minsaa.
Haluat paistaa kananmunan ilman rasvaa?
Paistinpannuun vettä ja sitten laitat siihen teflonkattilan johon rikot munan.
Vesihaude.
Ruokien lämmityksessä kätevää.
Vesihaude on ihan turha, paistaminen ilman rasvaa onnistuu pinnoitetulla paistinpannulla hyvin - tosin en kyllä sanoisi sitä keittämiseksi.
Ilman vettä tai muuta nestettä valmistamista ei minusta voi sanoa keittämiseksi, se on paistamista, paahtamista, kypsentämistä... mitä tahansa valmistamista, mutta keittää ei voi ilman nestettä.
Olisiko aloittajalla kuitenkin ollut mielessä munakokkelin tai munakkaan teko?
No näinhän se onnistuu.
"Salaisuus on, että keitettyjä kananmunia ei kannata keittää! Munanvalkuaisesta tulee näin helposti kumimaista ja keltuainen jää sisältä raa'aksi. Laita kananmuna sen sijaan korkeareunaiselle pannulle kylmään veteen peitettynä. Anna veden kiehahtaa ja ota pannu tämän jälkeen välittömästi pois levyltä. Jätä kananmuna veteen kuudeksi minuutiksi. Jälkilämpö kypsentää kananmunan hellästi, jolloin kananmunasta tulee koostumukseltaan täydellinen"
Lähde:
http://www.makuja.fi/artikkelit/1863802/tiesitko/kananmunia-ei-kannatakaan-keittaa-kattilassa-huippukokin-valmistustapa-yllattaa/
senkus lätkäset munat pannulle ja alat hommiin, hittojako täällä tyhmiä kyselet.
seuraavaks varmaan kyselet että mitenkä saan käytyä housut jalassa kakalla ilman vessanpönttöä.
miten saan juotua lasillisen vettä ilman vettä ja lasia...
miten saan hiukset kammattua ilman kampaa ja hiuksia..
Mikrossa tulee oikein maukkaita keitettyjä munia. Paras ja nopein tapa ehdottomasti valmistaa munia. Laita mikro täydelle teholle ja valmistumisaika on noin 10min.
Hyvä neuvo, ei muuta kuin lautaselle muutama muna, ei tarvii edes suojakupua. Täydellä teholla saa olla 15 minuuttia.
Älä hiidessä, joku vielä uskoo tuon ohjeen.
Oikeesti , joku luonto/retki ohjelmassa kypsennittiin munia lehtikääreessä nuotiolla .
Sitä pitänee testata