Ylirasitustilaako? Ja muita vinkkejä urheiluun

Liikuntakipinä

Arvon palstalaiset yritin taas aloittaa säännöllisen epäsäännöllistä kuntoiluani viime viikolla, mutta huonoin tuloksin.

Taustoja sen verta että ylä-asteella lenkkeilin melko paljon keskimäärin 3 krt x viikko ja juoksin aina n.7km lenkin luonnossa. Sittemmin lukiossa tuli punttailu siihen kylkeen ja lenkkeilyt melkein jäivät koska olin saanut muutaman kerran penikkataudin vasempaan polveeni ja juoksu ei tullut kysymykseenkään. Sen sijaan kävelin suurinpiirtein kerran päivässä vastaavan lenkin kun ei juoksua kestänyt.

Noh tuo punttailu ei siis ollut mitään punttisalilla käyntiä (ikävä kyllä ei yksinkertaisesti itsellä eikä vanhemmilla ollut varaa maksaa). Siispä tein kotona ihan 5kg ja 10kg käsipunteilla toistoja, vatsalihaksia, selkälihaksia, etunojapunnerruksia ja niskan takaa 5kg punteilla ylösnostoja. Eli mielestäni melko monipuolisesti ottaen huomioon miten vähillä eväillä sitä pystyi tekemään.

Olin armeijaan mentäessä huippukunnossa 3000 cooper ja lihaskunnoista täydet. Kuitenkin armeijassa kuntoilut jäivät ajanpuutteeen vuoksi ja koska ohjelma oli melko intensiivistä niin halusi viettää vapaa-ajan rennommin.

Nyt työelämässä olen kolmatta vuotta ja halua olisi taas päästä edes samoihin kuntoihin. Ongelmana on ollut vain se, että olen muutaman kerran kokeillut taas aloittaa sitä punttailua, mutta tuntuu että aina kun sen teen niin heti olen kipeänä. Niin kävi taas viimeviikolla, nyt hirveä nuha ja kurkkukipu vaikka tein vain 2 kertaa kuntoilut ma to.

Mikäli ammattilaisia olisi niin kaipaisin neuvoja, ne olisivat enemmän kuin tarpeen. Teenkö sitten "liaan" paljon vaikka en mielestäni ihan piippuun taaskaan vetänyt itseäni? Harmittaa tosi paljon kun intoa olisi kuntoilla, mutta keho ei tunnu kestävän.

1

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Liikuntakipinä

      Mikäli täältä löytyisi joitakin ammattimaisempia urheilijoita joilla olisi tietämystä niin olisin todella kiitollinen neuvoista.

      Jostakin olen lukenut, että sykemittari olisi oiva-apu kun aloittaa "aivan pohjalta" ja olisi syytä treenata matalalla sykealueella. Mutu tuntumalla sillä teholla, että voi puhua normaalisti ja itse olen juurikin tätä neuvoa noudattanut, että keskustelukin sujuu samalla.

      Entäs ruokapuolesta? Itse käytin aikanaan proteiinilisää ja söin aivan normaalia kotiruokaa (tosin loppuaikoina sitäkin meni paljon kun keho tarvitsi polttoainetta). Ja miten usein ja minkälaisia treenejä olisi hyvä aloittaa mikäli mielin päästä kuntoon taas? Esim. olisiko hyvä vetää 2krt puntti ja kerran lenkki viikossa?

      Olo tuntuu todella avuttomalta kun taas kävi näin että olen ihan kipeänä kuntoilun jälkeen. Ennen sitä vain jaksoi tehdä mitä vain ja jopa lähes päivittäin. Olen suorastaan hieman kateellinen eräälle kaverilleni joka aloitti kuntosalilla käynnin muutamaviikko sitten ja hän käy 5krt viikossa siellä, eikä merkkiäkään sairauksista.

      Onko muillakin vastaavia kokemuksia, että heti kun vähä kuntoilee niin sitten sairastuu?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      82
      1619
    2. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      40
      1259
    3. En malta odottaa mies että tulet minuun

      Sykkivänä ja intohimon palossa ujutat hitaasti upean rakkauden miekkasi minuun, ja antaudutaan kiihkeään rakasteluun. Hu
      Ikävä
      87
      956
    4. Siltojen varjoissa

      Siltojen varjoissa Yksinäinen susi kulkee, hiljaisuudessa sanoja punnitsee. Sydän auki, paljas liekki rinnassa, siltoja
      Ikävä
      200
      917
    5. Mitä hellittelynimiä

      Sinulla on kaivatustasi?
      Ikävä
      61
      853
    6. Mitä meille oikein

      Tapahtuu vai tapahtuuko mitään?
      Ikävä
      53
      845
    7. Pitsaa selliiä

      Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon
      Kuhmo
      20
      830
    8. Vanhemmalle naiselle

      Ihastuin sinuun kauan sitten. Luonteeseen, ulkonäköön ja iloisuuteen. Olen haaveillut sinusta sen jälkeen monet kerrat.
      Ikävä
      54
      784
    9. Olet vain kiltimpi

      Ja rauhallisempi ja rakastavampi. Se vetoaa
      Ikävä
      37
      779
    10. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      33
      759
    Aihe