Olen törmännyt viime aikoina outoon ilmiöön. On tyyppejä, jotka kirjaavat juoksuennätyksikseen treeneissä juostuja aikoja.
Eihän tuollainen peli vetele! Eiköhän sovita siitä, että mennään kisoihin, joissa on matka mitattu virallisesti ja juostaan siellä, mitä juostaan.
Ei muuten mutta meillä töissä on juippi, jolla ei ole mitään näyttöä kisoissa mutta treeneissä kulkee niin perkeleesti.
Eihän tuollainen peli vetele! Eiköhän sovita siitä, että mennään kisoihin, joissa on matka mitattu virallisesti ja juostaan siellä, mitä juostaan.
Ei muuten mutta meillä töissä on juippi, jolla ei ole mitään näyttöä kisoissa mutta treeneissä kulkee niin perkeleesti.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Kukin tavallaan. Minä en ennätykseksi laske mitään harjoituksissa juoksemiani aikoja. Sehän on kuin heteromies kertoisi melkein päässeensä viikonloppuna nus*imaan, tunnelma oli korkealla, valoja oli himmennetty, vaatteita vähennetty ja hirvee stondis päällä, mutta nainen vain puuttui.
Joku juoksee itselleen. Joku toinen muille.
Juosta saa ja pitääkin itselle. Nyt oli kyse ennätysten raportoinnista, siinä tyystin sammaa mielta aiempien kanssa, vain virallisesti mitattu matka virallisella ajanotolla kelpaa. Halutessaan voi toki treenejään raportoida tyyliin; tänään parin tunnin pitkis, n.22km. Ennätyksiä ovat ne jotka voi tarkistaa esim Juksija lehden tulospörssistä!
Tää on lieveilmiöitä ja seurausta siitä, että hölkkämarkkinoille on ilmaantunut joukko, joka ei ole kasvanut urheilun kulttuuriin ja aatemaailmaan lapsuudesta saakka. Siis tätä hölkkäkansaa tarkoitan.
Ei kukaan urheilija ilmoittele treeniaikojaan ennätyksiksi. Toi on ajatuksenakin ihan pimee.
"Joku juoksee itselleen. Joku toinen muille." Joku, joka juoksee itselleen, katsoo tarpeelliseksi ilmoittaa itselleen juoksemat tulokset muille.
ja edellisen lisäksi myös aika "kultaa" muistot tulosten suhteen. Lähes kaikki on juosseet intissä coopperissa n. 3000 metriä - 3400 metriä, vaikka mm. Kouvolassa kultaisella 80-luvulla vain muutama kaveri pääsi 3000 metriä. Silloin kuitenkin varusmiehet olivat kuitenkin edes siedettävässä kunnossa nykyiseen verrattuna ( vaikka suusin osa nykyään jo jää asemalle ja osa tulee maitojunalla...)
Lisäksi lähes kaikki "pubin"miehet nostaa reilusti yli 100 kg penkistä ja ovat juoseet 100 m n. 11 sekuntiin aikoinaan...
Joo. Ja niistä vähäisistä rippeistä kootaan sitten kokonaiskuva, että kyllä olin nuorena lupaava urheilija. Ollaan muutettu stadiin jostain Limingan tienoilta ja luotetaan siihen, ettei kotikylältä ole stadissa kukaan kertomassa totuutta.
Sen verran itse aiheeseen, että eipä tainnu Rädyn Seppokaan ilmotella harjotusheittojensa pituuksia medialle. Meni ja heitti kisoissa.
Kyllä harjoitusten ennätyksiä voi ja pitää merkata ylös. Etenkin jos on sen sortin liikkuja, ettei kisoihin halua lähteä. Itse juoksen tosiaankin vain itseäni varten, mutta haluan silti kisata itseäni vastaan silloin tällöin. Suuriin juoksu tapahtumiin kun ei ole varaa osallistua. Toki olen sitä mieltä, että jos johonkin viralliseen paikkaan pitää imoittaa omia tuloksiaan, täytyy kertoa ettei kyse ole kisatuloksista. Onhan se kilpailutilanne täysin erilainen harjoitustilanteeseen verrattuna....
Hei elkää kehatko ottaa kaikkee niin vakavasti.
sitten on vielä nämä, jotka kirjaavat ennätyksekseen nettoajan. Nettoaika ei ole virallinen loppuaika. VIRALLINEN AIKA ON AINA BRUTTOAIKA, AINA!
No totta vitussa kirjaan vain nettoajan ylös. Mitä minä bruttoajallani teen, jos en ole ensimmäisenä rivissä lähtölinjalla. Taidat olla melkoinen vajakki. Minulle virallinen aika on se minkä käytän kilpailussa juostavaan matkaan. Miksi pitäisi antaa ymmärtää juosseensa matkan hitaammin kuin todellisuudessa juoksit?
totta näinhän myös tilastopaja kirjaa tulokset.
Lisänä nämä Hassen maratonit. Itse mitataan aika ja silti kelpaa tilastokelpoisiksi. Kumma vain, että muutamalla on aina Hassen maralla loppuaika 4.30, mutta virallisesti mitatulla aina päälle 5 tuntia.
Harjotusaikojen huutelu ulos on typerää. Huippu-urheilja ei tuloksiaan treneistä puhua pukahda. Ennen arvokisoja voi näyttää kilpakumppaneilleen, että kunnossa ollaan vetäisemällä mukava tulos jossain kisoissa. Ikäänkuin kerrotaan kilpakumppaneille, että täältä pesee.
Mutta sitten on tämmöset kodlarit ja Tumbelot, joilla on kisoissa kurat housussa ja selitellään palstalla, että treeneissä kulki mutta kisoissa hakkasi olosuhteet vastaan.
Ennätystehtailuun suosittelen jotain hyvää, varmasti reilusti alimittaista kyläkymppiä. Saa vielä nimen lehteen niin voi leveillä naapurille.
Itse en lenkillä tai "treeneissä" edes pysyisi samanlaiseen menoon kuin kilpailussa, jossa adrenaliini virtaa.
Hiihdon puolella hämmentää usein, kun jotkut kuntohiihtäjät kertovat hiihtäneensä 4000 km yhden talven aikana. Kuinkahan ne lenkit on mitattu, millainen on maasto, millaiset ovat kelit? Hiihtävätkö todella 40-50 km päivässä...
4000jaettu 120 luisteluhiihtdolla letkästi 20kmh
on se ihan mahdollista
No onhan se teoriassa mahdollista pohjoisessa, kun hiihdetään lokakuusta juhannukseen saakka.
Pitääkö olla todistaja paikalla, jos juoksee esimerkiksi maraennätyksen treeneissä?
Vai onko juoksuyhteisössä sovittu, että itseilmoitetut enkat on tilastointikelpoisia?
Treeneissä juostaan treeniennätykset ja kilpailuissa sitten maratonennätykset. Ja jos oikein lähdetään karvoja halkomaan, niin edes kaikki maratonit eivät täytä ennätyskelpoisuutta. Aikamoista matalaotsaisuutta ilmoittaa treenilenkit ennätyksinään. Vaan toisaalta, jos on kyse ihan tavis-taapertajasta, niin menkööt. Ketä oikeasti kiinnostaa.
Joo. Tuskin kukaan oikea juoksija ilmottelloo jotain treenienkkojaan. Mutta tää on tätä sosiaalisen median mukanaan tuomaa kuonaa. Jotkut eivät ole olemassa ilman, että joka askeleestaan raportoi somessa.
Missä tällasta tapahtuu, että ominpäin juostuja hölkkiä ennätyksinä kuulutetaan. Toihan on ihan täyttä tuubaa.
Kelpaako kotirataultralla juostu tulos enkaksi? Juoksin nimittäin 6h erittäin tehokkaasti ?
Kysyn siksi, että kotirataultra on ehkä hieman virallisempi juttu kuin oma treeni, jota ei välttämättä kukaan edes ole todistamasa.
Onko olemassa mitään kriteerejä, milloin ennätys on ennätys? Saksassa se maratonhirmu järjestää viikottain useampia maratoneja ja tilastomerkintä edellyttää muutaman henkilön läsnäoloa.
Miten on täällä Härmässä asianlaita. Riittääkö se, että ilmoittaa porukoille, että nyt tuli juostua ennätys ja homma sillä selvä.
ON JUMAKEKKA OUTOA PORUKKAA, KUN EI USKOTA MINUN ENKKAANI, OLETTE KATEELLISIA PASKOJA KAIKKI, MÄDÄNNYTTÄ POHJASAKKAA.
LUKEKEKAA BLOGIANI, NIIN TIEDÄTTE MIKÄ ON TOTUUS
No, hei 5 km alle 19 min- ei ole mahdollinen sääntöjen mukaisesti. Joko on doupunkia tai selvästi alimittainen reitti
On se kaverille joka rennosti rallattaa eka kilsan 3.08
Jodlaaja on minun idolli, sopivasti yläpäästään sekaisin