Japanilaisen kertolaskun järjestys

Kiintoisa

5

1213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuommoisen löysin

      http://youtu.be/UOXdheKWhZg

      vähän selailin, en löytänyt onko tämän tyyppinen laskeminen mahdollista, jos kerrottavissa ei ole yhtä monta lukua.. periaatteessa pystyy laskemaan kun pitää ykköset, kymmenet jne samoissa ryhmissä.. pitänee tehdä pari testiräknäystä..

    • Kyllähän tuo laskutapa on saatu näyttämään helpolta, kun kerrottaviksi on valittu sellaiset luvut, joiden sisältämät numerot ovat pieniä, ykkösiä, kakkosia ja kolmosia.

      Homma menee paljon hankalammaksi, kun yritetään käsitellä lukuja, jotka sisältävät isoja numeroita, seiskoja, kaseja ja ysejä.

      Jo välissä olevien nollien käsittely pistänee miettimään. Ehkäpä vaikka katkoviiva kävisi nollan merkitsemiseen.

      Ylenmääräinen intoilu tämän homman tiimoilta on siis täyttä huuhaata ja populismia. Suurten numeroiden käsittelyvaikeuden vuoksi se ei käy yleiseksi laskutavaksi. Ehkäpä se kuitenkin havainnollistaa kertolaskun luonnetta, joten tietty pedagoginen merkitys sillä voisi olla.

      Eiköhän kuitenkin pitäydytä vanhoissa menetelmissä.

      • opettaja2012

        No eihän tuota voi kaikkeen soveltaa, mutta jos otat huomioon, että alakoululaiset laskevat usein kertolaskuja sormilla, niin onhän tämä paljon havainnollisempi ja tarkempi tapa laskea kertolaskuja. :))


    • Kyseessä näyttäis olevan vain visuaalinen osittelu, jossa viivarivit edustavat kymmenen potensseja. Välissä olevat nollat voisi tosiaan merkitä vaikka katkoviivoilla.

      21*13 = (2*10 1)*(1*10 3) = (2*1)*10^2 (2*3 1*1)*10^1 1*3*10^0 = 273

      Sitten kun alakoululaiset oppivat kertotaulun ulkoa, niin juurikin noin kertolaskut kannattaa laskea - siis päässä, eikä risuriveillä.
      Ja jos jonkun toimittajan mielestä kyseessä on "ällistyttävä tapa laskea", niin syytä keskittyä jatkossa vain BB- tai Hollywood-uutisiin.

    • vastaavia laskuja allekkain laskemalla paljon nopeampi, itseasiassa laskin päässä nuo laskut about yhtä nopeaa kuin mitä tuo kaveri piirteli noita viivojansa.

      ala-asteella meillä oli poikien kanssa kova kilpailu olla nopein tekemään noita allekkain laskuja niin yllätyin ku pitkästä aikaa osasin vieläkin ja ei tarvinnut sillä tavalla edes miettiä, sormien liikkeet niin rutiinissa, että käsi ajattelee puolesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      249
      3780
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      59
      3616
    3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      100
      2974
    4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      57
      2718
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      125
      2529
    6. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      35
      2112
    7. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      101
      2041
    8. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      44
      1901
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      119
      1871
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      71
      1219
    Aihe