Iltasanomissa jay-tubessa on malliesimeerkki - oppisin nää kaks laskua,
mutta miten näiden "sektori-verkkojen" järjestyslasku oikein on sitten kun
luvut pitenevät ja pitää laittaa muistiin numeroita ?
http://www.youtube.com/watch?v=e-P5RGdjICo&list=PLfR4QCxtLJd2q4uRibpAgKtv-7dv3f_je&feature=plcp
Japanilaisen kertolaskun järjestys
5
1172
Vastaukset
- tuommoisen löysin
http://youtu.be/UOXdheKWhZg
vähän selailin, en löytänyt onko tämän tyyppinen laskeminen mahdollista, jos kerrottavissa ei ole yhtä monta lukua.. periaatteessa pystyy laskemaan kun pitää ykköset, kymmenet jne samoissa ryhmissä.. pitänee tehdä pari testiräknäystä.. Kyllähän tuo laskutapa on saatu näyttämään helpolta, kun kerrottaviksi on valittu sellaiset luvut, joiden sisältämät numerot ovat pieniä, ykkösiä, kakkosia ja kolmosia.
Homma menee paljon hankalammaksi, kun yritetään käsitellä lukuja, jotka sisältävät isoja numeroita, seiskoja, kaseja ja ysejä.
Jo välissä olevien nollien käsittely pistänee miettimään. Ehkäpä vaikka katkoviiva kävisi nollan merkitsemiseen.
Ylenmääräinen intoilu tämän homman tiimoilta on siis täyttä huuhaata ja populismia. Suurten numeroiden käsittelyvaikeuden vuoksi se ei käy yleiseksi laskutavaksi. Ehkäpä se kuitenkin havainnollistaa kertolaskun luonnetta, joten tietty pedagoginen merkitys sillä voisi olla.
Eiköhän kuitenkin pitäydytä vanhoissa menetelmissä.- opettaja2012
No eihän tuota voi kaikkeen soveltaa, mutta jos otat huomioon, että alakoululaiset laskevat usein kertolaskuja sormilla, niin onhän tämä paljon havainnollisempi ja tarkempi tapa laskea kertolaskuja. :))
Kyseessä näyttäis olevan vain visuaalinen osittelu, jossa viivarivit edustavat kymmenen potensseja. Välissä olevat nollat voisi tosiaan merkitä vaikka katkoviivoilla.
21*13 = (2*10 1)*(1*10 3) = (2*1)*10^2 (2*3 1*1)*10^1 1*3*10^0 = 273
Sitten kun alakoululaiset oppivat kertotaulun ulkoa, niin juurikin noin kertolaskut kannattaa laskea - siis päässä, eikä risuriveillä.
Ja jos jonkun toimittajan mielestä kyseessä on "ällistyttävä tapa laskea", niin syytä keskittyä jatkossa vain BB- tai Hollywood-uutisiin.vastaavia laskuja allekkain laskemalla paljon nopeampi, itseasiassa laskin päässä nuo laskut about yhtä nopeaa kuin mitä tuo kaveri piirteli noita viivojansa.
ala-asteella meillä oli poikien kanssa kova kilpailu olla nopein tekemään noita allekkain laskuja niin yllätyin ku pitkästä aikaa osasin vieläkin ja ei tarvinnut sillä tavalla edes miettiä, sormien liikkeet niin rutiinissa, että käsi ajattelee puolesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t503287- 151700
Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin171631- 341588
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?251382Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐401302- 611239
Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät901085Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..221013- 127952