Iltasanomissa jay-tubessa on malliesimeerkki - oppisin nää kaks laskua,
mutta miten näiden "sektori-verkkojen" järjestyslasku oikein on sitten kun
luvut pitenevät ja pitää laittaa muistiin numeroita ?
http://www.youtube.com/watch?v=e-P5RGdjICo&list=PLfR4QCxtLJd2q4uRibpAgKtv-7dv3f_je&feature=plcp
Japanilaisen kertolaskun järjestys
5
1235
Vastaukset
- tuommoisen löysin
http://youtu.be/UOXdheKWhZg
vähän selailin, en löytänyt onko tämän tyyppinen laskeminen mahdollista, jos kerrottavissa ei ole yhtä monta lukua.. periaatteessa pystyy laskemaan kun pitää ykköset, kymmenet jne samoissa ryhmissä.. pitänee tehdä pari testiräknäystä.. Kyllähän tuo laskutapa on saatu näyttämään helpolta, kun kerrottaviksi on valittu sellaiset luvut, joiden sisältämät numerot ovat pieniä, ykkösiä, kakkosia ja kolmosia.
Homma menee paljon hankalammaksi, kun yritetään käsitellä lukuja, jotka sisältävät isoja numeroita, seiskoja, kaseja ja ysejä.
Jo välissä olevien nollien käsittely pistänee miettimään. Ehkäpä vaikka katkoviiva kävisi nollan merkitsemiseen.
Ylenmääräinen intoilu tämän homman tiimoilta on siis täyttä huuhaata ja populismia. Suurten numeroiden käsittelyvaikeuden vuoksi se ei käy yleiseksi laskutavaksi. Ehkäpä se kuitenkin havainnollistaa kertolaskun luonnetta, joten tietty pedagoginen merkitys sillä voisi olla.
Eiköhän kuitenkin pitäydytä vanhoissa menetelmissä.- opettaja2012
No eihän tuota voi kaikkeen soveltaa, mutta jos otat huomioon, että alakoululaiset laskevat usein kertolaskuja sormilla, niin onhän tämä paljon havainnollisempi ja tarkempi tapa laskea kertolaskuja. :))
Kyseessä näyttäis olevan vain visuaalinen osittelu, jossa viivarivit edustavat kymmenen potensseja. Välissä olevat nollat voisi tosiaan merkitä vaikka katkoviivoilla.
21*13 = (2*10 1)*(1*10 3) = (2*1)*10^2 (2*3 1*1)*10^1 1*3*10^0 = 273
Sitten kun alakoululaiset oppivat kertotaulun ulkoa, niin juurikin noin kertolaskut kannattaa laskea - siis päässä, eikä risuriveillä.
Ja jos jonkun toimittajan mielestä kyseessä on "ällistyttävä tapa laskea", niin syytä keskittyä jatkossa vain BB- tai Hollywood-uutisiin.vastaavia laskuja allekkain laskemalla paljon nopeampi, itseasiassa laskin päässä nuo laskut about yhtä nopeaa kuin mitä tuo kaveri piirteli noita viivojansa.
ala-asteella meillä oli poikien kanssa kova kilpailu olla nopein tekemään noita allekkain laskuja niin yllätyin ku pitkästä aikaa osasin vieläkin ja ei tarvinnut sillä tavalla edes miettiä, sormien liikkeet niin rutiinissa, että käsi ajattelee puolesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka1383159EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje402992- 1081408
Empaattisuus ja suoruus.
Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi1381129Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621077Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661057- 60997
Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j373969- 41797
Sä saat mut tuntemaan
Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne22783