Lahjaton köökkipuuhissa,kysyy virikkeitä.
Miten oppii pitämään ruoanlaitosta?
muttihumu
23250
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
nälkä on paras opettaja
Jos saisi ongittua sellaista...onnistumista ja iloa ruoanlaitosta.
Muistele mikä sai inhoamaan sitä, tai hanki inspis.
Inhosin aikoinani ikkunan pesua, joku neuvoi, pese vain yksi ikkuna päivässä.
Nyt siedän paremmin.
Keksi joku kiinnostava ruoka vaikka etninen, ja ala kokata.
Ex-mieheni vihasi jauhelihaa jonkun lapsena saadun trauman tähden, hän alkoi huutaa kun joutui syömään sitä.
No sitä ei voinut parantaa.
Onko sinulla joku mieliruoka, aloita siitä?
Sinulta tulikin hyvä vihje- Taisi olla tehosisaruksia lapsuudessa, jotka osasivat kaikkea ja minä vain soittaa.
Yksi ruoka päivässä... Olisiko se kaurapuuro ekalla viikolla ja mikä olisi toisella viikolla?
Etninen ruoka---se olisikin valloittus. Onko antaa joku helppo resepti, jolla pääsis alkuun tällainen poropeukalo. Ananasta ja riisiäkö?
Mieliruoka taitaa olla Lindströmit muusilla.
Chicken curry - currylla maustettua kanaa riisillä.
Broilerin rintapaloja, paloittele pieneksi.
Ruskista öljyssä, sitten lisää sipulia neljännespaloina,pienennä lämpöä, kun arvelet olevan melko kypsää, halkaise pala ja katso, mausta pippurimausteella ja currylla, lisää kermaa ja anna kiehahtaa, ota pois levyltä.
Sopii riisin tai tagliatelle- makaronin kanssa.
Espacnole-kastike
Pilko juureksia pieneksi, porkkanaa, palsternakkaa, lanttua ym ja sipulia.
Ruskista jauhelihan kanssa, ripottele ruokalusikallinen jauhoja.
Lisää hiukan tomaattipyrettä. Keitä tunnin verran.
Valmiiseen kastikkeeseen punaviiniä.
Riisin kanssa.
Jos osaat Lindströmin pihvit, osaat edellisetkin.
Se oli Sauce Bolognaise, ei Espagnole.
Tosi helppo ruoka voisi olla katkarapukeitto.
Vispaa 1 rkl vehnäjauhoja 6 dl vettä, sitten keitä 10 min. Lisää jäiset katkaravut, tilliä ja mausteet, lopuksi kermaa, sitten kuumenna.
Minä kyllä inhoa curryn makua ja hajuakin.
Kyllä se näin meni, tehosisaruksia, kunhan ajattelin elämän varrella, mistä johtuu vastentahtoisuus johonkin asiaan ylipäätään.
Kun on hiukan tyhmiä ja tärkeitä henkilöitä ympärillä, niin helposti yhdistetään se elämän evääksi.
Tein rosollia kouluaikoina, piti laittaa kananmunan viipaleita koristeeksi, ääk etten huomannut laittaa muovikelmua niin liemi värjäsi viipaleet.
Huom vain yksi litra. Opettaja päätti parannella, tuloksena oli 4 litraa pilalle mennyttä rosollia.
Olihan hän oikeassa huutaessaan, se vain ei hyödytä opettamista ajatellen.
Kuitenkin opin pitämään ruoanlaitosta.
Valitse kiireetön ja rauhallinen hetki, näin että olet yksin, huomaat ehkä saman kuin minä.
Tuli mokiakin, silti sain kehuja kuten sisarenikin aikoinaan.
Surullista on, kun katsotaan vain ulkoista olemusta eikä nähdä ihmisessä olevaa oikeaa potentiaalia.
Osta kaupan makaronilaatikko. Tee sitten viereen vertailukohteeksi laatikko makaronista, jauhelihasta ja munamaidosta vaikka peruskoulun kotitalousoppikirjan ohjeen mukaan. Maistele molempia.
Vaikka olisit kuinka surkea kokki, kotona tehty peittoaa mennen tullen valmisruuat.
Siinä luulisi olevan motivaatiota tarpeeksi opetella kokkaamaan itse.
Miksi ruuanlaitosta pitäisi erityisesti pitää? Jos haluaa tehdä ruokansa itse, tekee ruokansa itse, jos ei halua, ei tee.
Miksi ruoanlaitosta pitäisi erityisesti pitää... Ajattelen, että se helpottaisi ja toisi iloa pakolliseen ruoanlaittoon. Naisella kun pitäisi sellainen hyve olla. Varsinkin useamman lapsen äidillä.
Kyllä ne tahtoo usean lapsen äidit olla tosi surkeita ruoanlaittajia, jotain nakkia ja einestä laittavat.
Mies se on ruoanlaittaja, jos innostuu kokkailemaan. Mies perehtyy asiaan ja käu kokkikursseilla, sekä tekee hienoja fine dining-juttuja. Ei voi edes samana päivänä puhua, jostain lapsenkärry-ämmästä ja ruoanlaittoon hurahtaneesta harrastajakokki-miehestä.
Just sukulaismies selitti että hän on oppinut kastikkeen tekemään. Aattelin että, ruskean kastikkkeen. Hän aloitti: Eka aurajuustomurua. Sit kurkkua.....sinne ku laittaa jauhelihat. Ne oikeen maustuu.
Mun suu meni moilaselle. Mää kato luulin et kunnon voi ja suola sen maun tekee.
Voisi sun olla paree pysytellä vaan eineksissä, ei kaikista tule ruoanlaittajia lainkaan.
Jos mahdollista, hakeudu koulutukseen, vaikka edes kurssimuotoiseen. Itse olin samassa jamassa ja ajattelin asiasta kiinnostuneena vähän opiskella, no meni n. 7 vuotta, toki töiden ohella.Johan nousi inspis...ja jatkuu vielä kotioloissakin.
Mahtavia neuvoja. Joku päivä täältä noustaan. Toista viikkoa keittiöremppa.Mikro ja vohvelirauta vain käytössä. Onnistuiskohan keiton teko mikrowavessa?.
Tässä vielä yksi tosi helppo resepti sinulle joka inhoat ruoanlaittoa, jos olet kuulolla.
Ota pakastekala, sei Findus.
Anna sulaa noin 2 tuntia huoneenlämmössä.
Ripota juustoraastetta, tilliä, mausteita kalan päälle. Kaksi desiä kevytkermaa uunivuokaan.
Paista 200 astetta 50 min.
Lisänä keitetyt perunat, myös joku värikäs lisäke, salaatti tai muuta.
Tämän helpompaa ei ole.
http://www.kookas.fi/articles/read/2205
maustamisen niksit vaikka jauhelihasossista lakais. Perunat sentään kiehuu miltei yksinään.
Näissä iloissa on kivaa ja kysellä saa
http://www.uudenmaanmartat.fi/palvelut_ja_tuotteet/ruokakurssit/
mitä niin ihanaa siinä olisikaan. Yritä kerätä netistä mahdollisimman helppoja ohjeita, jotain uuniruokaa tai sellaista, ettei tarvitse hellan edessä kauan seistä, ja tee kerralla iso satsi. Motiivina se, että voi säästää ja että saa toivottavasti paljon herkumpaa ja terveellisempää kuin kaupasta.
http://olotila.yle.fi/ruoka/paaruoat/laiskan-kokin-helpot-ja-nopeat-kreikkalainen-spagettikastike
http://olotila.yle.fi/ruoka/paaruoat/laiskan-kokin-helpot-ja-nopeat-pikainen-tonnarilasagne
http://www.valio.fi/koekeittio/ruokalista/?snsrc=awc_b5efee2daddb54c692a84e5f850f7e7f18819015499&snkw=lounas reseptit&gclid=COyduqOr97QCFbB3cAod1Q8AzA
http://oiva.turkuai.fi/ajankohtaista.php?aiheid=159