Tekniikka ja tehot

SwimFeel

Tervehdys kaikille uimareille! Olen uinut kuntoharrastuksena (ja ihan hyvän fiiliksen vuoksi, tietysti) kymmenisen vuotta enkä vielä ole halunnut oppia tekniikkaa.

Viime ajat (noin kaksi vuotta) olen pyrkinyt pitämään itseni vaakasuorana vedessä ja pyrkinyt koko vartalon liikkeeseen. Tämä on mennytkin aika kivasti ja (laihtumisen ansiotako - kesäkuu 110 kg, nyt 97) jotenkin keskivartalokin tuntuu olevan mukana koko proggiksessa.

Niin; se kysymys. Saisiko harjoitukseen tekniikalla tehoja ilman liiallista "luovuuden katoamista"? Osaisiko esim. Juho suositella jotakin videota tai opusta?

2

248

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miulla on ehkä himpun verran jumi olo, kun viikonloppu tuli vietettyä nuorten kanssa kisoissa. Noin rasituksen kannalta ihan tekniikkaharjoittelu (joista osa käyttää nimitystä drillit, englannin harjoitusta tarkoittavasta sanasta drill) on yleensä matalatehoista.

      Tietysti kohtuullinen tekniikka mahdollistaa (uintiajan puitteissa) pitemmän harjoituksen sikäli, että vaikkapa olkapäät ja/tai niska eivät kipeydy. Sitten tietysti ihan uintimukavuuteen vaikuttavat perusasiat, eli kun pystyy pysymään liikkeessä koko ajan, niin ei tule yhtä helposti kylmä - ja tietysti peruskuntoharjoittelun puolella yhtäjaksoinen liikkuminen vastaa enemmän perinteistä "aerobisen harjoituksen" käsitettä. Vähän edistyneemmällä tasolla, siinä vaiheessa kun vaikkapa uintinopeutta oppii säätelemään, niin tulee mahdolliseksi tehdä erilaisia intervalli- ja vauhtileikittelyjuttuja, jos vain tuohon on altaassa tilaa, mikä monipuolistaa harjoittelua.

      Omassa harjoittelussa - joka tosin nyt on ollut jo turhan monta viikkoa tauolla on/off sairastelun takia - pyrin yleensä etukäteen tekemään jonkinmoisen ohjelman itselleni. Näitä löytyy verkosta valmiinakin, joskin ehkä valitettavasti enemmän englanninkielisenä, mutta mikäli tuo sujuu, niin tuolta löytyy valmiita settejä. Suomenkielisiä löytyy verkosta ihan "uintiohjelmia" -hakusanalla. Olennaisin ohjelmissa on, että pienellä suunnittelulla saa harjoittelua monipuolistettua tai vaikkapa ihan joka kerralle jonkin tavoitteen.

      Mikäli uit säännöllisesti, niin kannattaa ottaa selvää, onko paikkakunnalla minkälaista "masters"- eli aikuisten toimintaa. Ihan joka paikkakunnalla ei ole, mutta aika monella on. Toiminta ja sen taso vaihtelee seuroittain ja paikkakunnittain, osa treenaa aika kovaakin kilpailumielessä ja osalle toiminta on lähinnä ohjattua kuntoilua. Tuohon panostettujen resurssien määrästä riippuen mukaan mahtuu mahdollisesti hyvinkin kirjava joukko (esim. meilläpäin mukana on Mastersmestaruuskisoihin ja ikämiesennätyksiin tähtäävää porukkaa, muutamia junnujen vanhempia kunnosta huolehtimassa ja sitten pari vanhempaa nuorta/nuorta aikuista jotka eivät halua harjoitella kilparyhmän mukana).

      Itse olen joskus käyttänyt treenien pohjana Blythe Luceron kirjoittamia harjoituskirjoja (esim. Technique Workouts tai Shape Up! soveltuvat kuntouimarille, Technique Workouts keskittyy tekniikkaan ja Shape Up! on hieman vaativampia treenejä). Löytyvät ainakin Suomalaisen kirjakaupan luettelosta neljällätoista eurolla, joskin nuo täytynee tilata.

      Suomenkielistä materiaalia on valitettavan vähän, Karistolta on ilmestynyt näköjään viime vuonna Kuntouimarin käsikirja (käännöksenä englanninkielisestä teoksesta Swim for Life, en ole lukenut kumpaakaan). Ihan tekniikoista on tietysti Uimaopetuksen käsikirja, mutta tuo on suunnattu lasten uimaopetukseen eikä välttämättä täysin sovellu. Vanhempien kirjojen painokset lienevät jo loppu tai ainakin hyvin vaikeasti saatavissa.

      • SwimFeel

        Kiitos Juho! Sori että unohdin vähän tämän viestin. Eiköhän noilla neuvoilla jo löydy työkalut seuraavan askeleen ottamiseen? Kyllä. Kiitos!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      2000
    2. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1405
    3. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      98
      1351
    4. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1225
    5. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      1131
    6. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      31
      987
    7. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      52
      986
    8. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      981
    9. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      334
      950
    10. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      38
      879
    Aihe