Venyttelystä olisin halunnut kysyä ensinnäkin, että voiko venytellä liikaa? Pitäisikö venyttelyssäkin siis pitää välipäiviä, kuten muussa urheilussa, vai voiko/kannattaisikinko venytellä joka päivä? Entäs se väite, ettei heti treenin jälkeen kannattaisi venytellä - pitääkö paikkansa, ja jos pitää, niin miksi? Itse nimittäin venyttelen yleensä SEKÄ ennen treeniä ETTÄ treenin jälkeen - usein myös jonkin ryhmäliikuntatunnin jälkeen on venyttelytunti (tai vain puolituntinen), ja ohjaaja nimenomaan kehottaa jäämään myös venyttelytunnille. Kotona on mielestäni hankalampi venytellä, kun huoneessa on kylmä, ja venytellähän pitäisi lämpimänä (- missä mielessä heti treenin jälkeen on hyvä aika).
Lopuksi haluaisin myös kysyä, kuinka pitkäkestosia venytysten tulisi olla, jotta niistä ylipäänsä olisi jotain hyötyä? Ja osaatteko sanoa, missä ajassa huomaa venyttelyn auttavan omaan "venymiseen"/notkeuteen?
Kiitos asian tunteville!
Venyttelystä
5
352
Vastaukset
- foo bar
http://www.iltalehti.fi/terveys/200907239974618_tr.shtml
Vastaukset yllä olevasta artikkelista. Joo, lähde on IL, mutta vastaukset ihan pätevältä lääkäriltä.
Sinällään outoa jos ohjaaja kehottaa jäämään venyttelytunnille heti (rankan tunnin) perään. Yleensä saliohjaajat nimenomaan vain muistuttavat lähinnä tekemään venyttelyt parin tunnin päästä kotona. Ei varmaan haittaa jos kysyt ensi kerralla ohjaajalta asian tiimoilta.
Jos kylmä vaivaa kotona niin paremmat vaatteet päälle ja patteriin pöhää. Toisekseen kotona voi venytellä leppoisasti vaikkapa TV:n ääressä joten aika menee mukavammin.
Useampikin lähdi viittaisi 30 sekunnin venytyksen olevan ideaali (staattisissa):
http://www.thefactsaboutfitness.com/research/stretchtime.htm
itse lähtisin siitä että kaikki ollaan yksilöitä ja joissain tapauksissa riitää 5-10 sekunnin napakka pito ja toisissa hieman pidempi. Vaikutuksen kyllä huomaa. - venyävä
Kiitos vastauksistasi!
Artikkelista sai siis käsityksen, ettei kannattaisi venytellä ennen eikä jälkeen treenin, vaan korkeintaan parin tunnin päästä treenistä, jos silloinkaan - ei siis ainakaan venyttelyn puolesta puhuttu.
Asun ulkomailla, jossa sisälämpötila on matalampi kuin Suomessa, eikä patteriin täällä niin vain väännetä pöhinää. Telkkaria en omista.- foo bar
Pieniä avaavia liikkeitä kannattaa tehdä ennen treeniä, eli siis rullauksia, jalan/käsien heilautuksia mutta staattiset pidot kannattaa suosiolla jättää sinne treenin jälkeen parin tunnin päähän.
Tosiaan jos ei lämpöä saa eikä TV:tä ole niin neuvoni oli turha. :) -- ehkä kuitenkin se perusidea tuli esille, eli venyttelyn pystynee yhdistämään johonkin toiseen aktiviteettiin. Itse kuuntelen podcasteja venytellessä.
Ohjatuissa venyttelyissä yleensä tehdään pieni 5-10 min lämmittely ennen staattisia venytyksiä, sinun kannattanee tehdä sama juttu kotonakin.
- venyttelevä
Mielestäni ei voi venytellä liikaa. Esim. henkilökohtainen harjoitusohjelma sisälsi jalkaoperaation jälkeen venytysharjoitteita kahdesti päivässä.
Treenien jälkeen venyttely on ehdoton. Lisäksi käytän palautumisen tukena Relaxant palauttavaa voidetta. Ks. www.detria.fi - Lihas jumi
Venyttely on kaiken a ja o, meillä juniorit meinaa unohtaa venyttelyyn ja välillä iskee jumi jalkoihin. Olen käyttänyt relaxantin palauttavaa voidetta apuna (www.relaxant.fi)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?847132Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277079Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1176215Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845318Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635225Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus415120Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274605Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193555Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003410