Olkaappa varovaisia Windowsin kanssa!

4335
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Onhan se hyvä että winkura käyttäjille edes joku taho jakaa. Olkoonkin että haittaohjelmia.

Äänestä

4.12.2012
Suomi24.fi-sivustolla haittaohjelmahavaintoja

Suomalaiselta suomi24.fi-verkkosivustolta on viime päivinä jaettu haittaohjelmia. Käyttäjiä kehotetaan varovaisuuteen.

Viime päivinä ovat useat suomi24.fi-palvelussa vierailleet käyttäjät saaneet virustorjuntaohjelmistoiltaan varoituksia sivustolla majailevista haittaohjelmista. Sivusto on myös tarjonnut ladattavaksi security_scanner.exe-nimistä haittaohjelmaa .vlab.pp.ru-päätteisistä osoitteista.

Sivustolla vierailevien on syytä noudattaa erityistä varovaisuutta ja välttää tuntemattomien ohjelmistojen lataamista ja suorittamista.

Tämänhetkisten tietojen valossa näyttäisi siltä, että haittaohjelmat ovat peräisin sivustolla näytettävistä mainoksista, jotka tuottaa kolmas osapuoli. Suomi24.fi-sivuston ylläpito on tänään pyrkinyt karsimaan pois mainossisältöä tartuntariskien vähentämiseksi. Tällä hetkellä ei ole viitteitä siitä, että suomi24.fi-palvelu olisi joutunut tietomurron kohteeksi.

Suomi24.fi on julkaissut haittaohjelmahavainnoista tiedotteen sivuillaan.

http://www.cert.fi/tietoturvanyt/2012/12/ttn201212042150.html

Äänestä

Nyt on maikkarin palveluissakin ongelmaa.

"Verkkopalveluissa haittaohjelmahavaintoja
05.12.2012 12:26

Useilla suomalaisilla sivuilla on epäily haittaohjelman leviämisestä, joka johtuu sivustojen käyttämästä kolmannen osapuolen palvelusta. Viestintävirasto selvittää asiaa.

Luukun ylläpito varoittaa käyttäjiään varmuuden vuoksi klikkaamasta epäilyttäviä linkkejä tai lataamasta ohjelmistoja, joita sivustolta mahdollisesti tarjotaan.

Asiaa selvitetään ja ylläpito pyrkii viipymättä selvittämään ja poistamaan ongelman lähteen.

Terveisin Luukku ylläpito"

http://www.luukku.com/luukku?item=notice&op=display-nologin&num=1669416

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Suomi24 jakaa .. kirjoitti:

... haittaohjelmaa.

http://keskustelu.suomi24.fi/node/11094363

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu