armeijaan..

Laiska

Elikkä elikkä. Tässä on jonkin verran aikaa ennen armeijaa päästä kuntoon. Muutenkin haluaisin lisää lihasta vartaloon. En ole läski, 187cm pitkä ja painan 83 kiloa. Kuntoon vain pitäisi päästä..

En ole nuorempana harrastanut mitään enkä muutenkaan ikinä erityisemmin liikkunut (ainakaan vakituisesti). Mitä nyt pyöräillyt silloin tällöin mutta siitäkin on aikaa. Luisteltua tulee talvisin jonkun verran, mutta sen verran hidastempoisesti ja aina parin potkun jälkeen vaan liukuen että hirveää vaikutusta ei tunnu olevan.

Osaisiko joku siis laatia hyvän treeniohjelman (ei kuntosalia) tai kertoa hyviä linkkejä mistä apua löytyisi. Sellainen suht normaali peruskunto olisi hakusessa. Tällä hetkellä en jaksa juosta kovinkaan pitkää matkaa putkeen.. Tiedä sitten johtuuko itsekurin ja yrityksen puutteesta myös mutta pääasiassa siittä että kunto on HUONO.

Ei huvittaisi armeijassa olla mikään failure.. :)

1

289

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ergaster

      Hölkkäilyä kolmisen kertaa viikossa, mutta varo ettet innostu liikaa ja saa rasitusmurtumaa tai penikkatautia.
      Intissä tärkeintä on pystyä juoksemaan 12min kovaa (cooper) ja toisaalta kävellä pitkiä matkoja reppu ja tetsari mukana. Tuota kävelyäkin kannattaa treenailla ja mielellään tosiaan painava reppu mukana (mies voi väsähtää marssilla vaikka juoksee 3200m cooperissa!).

      Etunojapunnerruksia, leuanvetoja, vatsarutistuksia ja selänojennuksia voit myös tehdä pari-kolme kertaa viikossa jos haluat lihaskuntotestistäkin jonkinlaisen tuloksen.



      http://www.mil-liikunta.net/

      Tuolta sivulta näet testien sisällön ja voit jo kotona testata itsesi... Löytyy myös kunto-ohjelma.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      55
      2537
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      63
      1682
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      7
      1640
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      263
      1525
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      8
      1508
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      25
      1198
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      24
      1041
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1012
    9. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1002
    10. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      78
      954
    Aihe