Maitoa ja munia

vakinankeihästäjä

Munassa on kaikki mitä linnunpoika tarvii kasvaakseen. Ja ne jotka ei synny munasta kasvaa maidolla. Eikö silloin näissä täydy olla kaikki ravintoaineet mitä tarvitaan? Voinko saada kaikki tarvittavat ravinteet pelkästä maidosta ja munista? Vai taannunko lapsen tasolle?

5

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Panhandle

      Sekä lintu kuoriuduttuaan että vasikka (karitsa, possu, poronvasa...) alkavat purra ruohoa heti jaloilleen päästyään. Munasta ja maidosta saa proteiinia ja joitakin vitamiineja, mutta niiden lisäksi tarvitaan erilaisia kasviksia: juureksia, lehtivihanneksia, hedelmiä, marjoja, sieniä.... Mitä monipuolisemmin, sen parempi.

      Kasvikunnan tuotteet ovat välttämättömiä erityisesti vitamiinien ja hivenaineiden vuoksi, ja myös kuitujen edut on monissa tutkimuksissa todettu.

      • seivästäjä

        Hanhien olen nähnyt syövän ruohoa mutta eipä ole koskaan tullut bongattua, että pääskyset nyhtäisivät nurmea poikasilleen.


    • Sedä

      Ennemminkin varmaan on ongelmana että et ole enää poikanen, jonka takia et tarvitse samoja aineita kuin äärimmäisen nopeasti kasvava linnun tai nisäkkäänpoikanen. Saat luultavasti esim aivan liikaa rasvaa ja proteiineja, joista taas voi aiheutua kasvaimiakin, ja liian vähän kuituja. Lisäksi lehmän ja ihmisenmaito on koostumukseltaan erilaista, puhumattakaan siitä miten jalostettua nykylehmien maito on etenkin siinä vaiheessa kun se nököttää purkissa rasvattomana ja laktoosittomana :D

      • jeq

        Luonnossa ennemmin ongelmana on se, että eläimet eivät voi juoda siellä pelkästään maitoa emoistaan sillä jostain tarvitaan extra energiaa tai muuten yhtälö olisi mahdoton.

        Itse uskon että munat ja maidot riittävät, aloitin jo testauksen tuolla kuurilla =P


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      35
      4393
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      55
      3015
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      46
      2918
    4. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2703
    5. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      340
      2651
    6. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      8
      2605
    7. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      2279
    8. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      54
      2035
    9. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      46
      1693
    10. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      2
      1683
    Aihe