Ruokamon valitus nurin

haaveet kaatuu

Kaupunginhallituksen listalta poimittua:

"Lapin aluehallintoviraston päätös 12.11.2012. Kunnalliskantelu Anita Ruokamon valituksesta koskien Kemijärven kaupungin teknisen lautakunnan ja kaupungingeodeetin toimintaa Kemijärven tuulivoimahankkeen yleiskaava-asiassa. Aluehallintoviraston päätöksen mukaan asia ei anna aihetta aluehallintoviraston toimenpiteisiin. "

23

729

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KamoonRuo

      Ei tietenkään! Aina nämä noviisivaltuutetut innostuvat, kun luulevat olevansa kaikkivaltiaita, kun hölmöt heitä äänestää. Puahaahahaahahahahah. Eivät oikeasti tiedä kunnallispolitiikasta ja sen käytännöistä mitään!

    • niitä kohta ropisee

      Jaahas....se oli valitus nro1...... ennenkuin kausi edes on alkanut....eheehe...heh!

    • Ole valpas!

      Kaupunginhallituksen pöytäkirjan kieli on tuossa siteeratussa muodossa niin koukeroista ja täyteen pakattua, ettei meinaa saada vedettyä henkeä, kun lukee koko kappaleen verran.

      Kun kuntalainen tekee valituksen, on kyse usein siitä, että oikeudentajua on loukattu. Siksi valitukset ovat parhaimmillaan hyvin kiinnostavia. Ne voivat nostaa esiin eturyhmiä, jotka muuten pääsisivät rauhassa temmeltämään - koska kukaan välitä.

      Jos on löytänyt syitä epäillä kaupungin (johtavan) virkamiehen ja lautakunnan toimintaa, niin siitä vain, pitää nostaa meteli. Ja jo se, että esimerkiksi virkamies tietää ja tuntee, että häntä valvotaan, ehkäisee ennalta väärinkäytöksiä. Se on halpaa ja tehokasta. Valppaat kansalaiset säästävät miljoonia veronmaksajien rahoja.

      • sitä rataa........

        Neuvostoliitossahan oli tämä "kansalaisvalppaus" aikoinaan tehokasta!
        Aatulla saksanmaalla oli 30 luvulta lähtien myös toimiva "kansalaisvalppaus" ja ilmiantosysteemi: "Ole valpas, naapurisi voi olla vakooja!!"


    • Alamaisia riittää

      Lainaus edelliseltä kirjoittajalta:

      Neuvostoliitossahan oli tämä "kansalaisvalppaus" aikoinaan tehokasta!

      Hah, hah haa! Et näköjään erota toisistaan sitä, kun valtiokoneisto rekrytoi (ja maksoi heille ihan palkkioitakin) ihmiset vakoilemaan toisiaan ja tekemään aiheettomia käräytyksiä ja toisaalta hallinnon avoimuuden valvontaa, jossa kuntalaiset ja kansalaiset voivat meillä Suomessakin tutkia viranomaisten tekemiä päätöksiä ja ottaa niihin kantaa.

      Millaisessa alamaisvaltiossa oikein elät?

      Lainsäätäjä suorastaan edellyttää, että kansalaiset tarkkailevat mitä hallinnossa tapahtuu. Laki on kirjoitettu siten. Se on eräs lainsäädännön tärkeimpiä punaisia lankoja.

      Kuulunet siihen lammaslaumaan, jota vallanpitäjät voivat mäiskiä mielinmääräin ja sinä huudat vain että lisää! Jees, tätä lisää!

      Kansalaisuus (kuntalaisuus) ja alamaisuus ovat kaksi kovin eri asiaa. Se ei ole vielä monellekaan suomalaiselle auennut. Ja siksi tsaristinen meininki voi jatkua hallinnon eri sektoreilla, kunnissa ja valtiolla.

      • mölyä tyhjästä

        No kuinkas Ruokamon valituksen kävi?
        Oliko aiheeton? vai?



        hanki elämä!


      • Vainoharhaisuutta

        Näet mörköjä joka suunnalla.....heh
        Vai on virkamiehet kaiken pahan alku ja juuri, emmekö ansaitse palkkaamme, emmekö osaa tehdä työtämme johon meillä on koulutus ja kokemus?


      • Palele byrokraatti!
        Vainoharhaisuutta kirjoitti:

        Näet mörköjä joka suunnalla.....heh
        Vai on virkamiehet kaiken pahan alku ja juuri, emmekö ansaitse palkkaamme, emmekö osaa tehdä työtämme johon meillä on koulutus ja kokemus?

        Näköjään virkamiehiä tässä ketjussa. Se on helposti arvattavissa jo ensimmäisestä viestistä.

        Kyllä virkamies osaa aina itsensä työllistää. Miten se menikään: 200 byrokraattia riittää pyörittämään hallintoa siten, ettei siinä tarvita yhtään kuntalaista tai kansalaista asiakkaaksi. Itseriittoista.

        Kuntalaisten valppaus on tietysti hyvin häiritsevää. Virkamieskin saattaa joutua vielä töihin.


    • tasamaa

      No mitä sinä teet sillä "ylämaisuudellas"? Valituksia, vai?

      • Pienet on aatokset

        Valituksen kirjoittaminen ja valituksen tarpeen oivaltaminen vaatii huomattavasti enemmän järkeä kuin toisten ihmisten nälviminen.

        Pikku ihmiset sättivät toisiaan. (Kuten täällä.) Istutaan pimeässä pirtissä ja ikkuna on metsään päin.

        Avarammista näköaloista kiinnostuneet kehittävät rakenteita eli vaikkapa kritisoivat päätöksiä ja menettelytapoja. Minusta se paljon kiinnostavampaa kuin tyhjä louskutus, jossa kohteeksi ei löydetä kuin naapureita.


      • pienet aivot
        Pienet on aatokset kirjoitti:

        Valituksen kirjoittaminen ja valituksen tarpeen oivaltaminen vaatii huomattavasti enemmän järkeä kuin toisten ihmisten nälviminen.

        Pikku ihmiset sättivät toisiaan. (Kuten täällä.) Istutaan pimeässä pirtissä ja ikkuna on metsään päin.

        Avarammista näköaloista kiinnostuneet kehittävät rakenteita eli vaikkapa kritisoivat päätöksiä ja menettelytapoja. Minusta se paljon kiinnostavampaa kuin tyhjä louskutus, jossa kohteeksi ei löydetä kuin naapureita.

        Kerro milloin tyhjillä valituksilla on mitään rakennettu?


    • hyvähyvä1

      Hyvä Anita, että huolehdit ympäristöarvoista. Se ei voi olla mitenkään pilkan kohde.

    • valittajien kaupunki

      Nurin menee myös Lea Soppelan ja Kari Väänäsen valitus.

      • abcdef

        Niin tekee, Kallaa on loppu ja pulinat pois.


    • katsotaanpa

      Anita on nyt valtuuutettu 2013. Katsotaan miten käy. Istunee hallituksessa.

    • vireille.projekti

      Valittamalla nousee Kemijärvi, sillä voimme estää valituksella Suomun väärän kehityksen. Tarvitsemme RAUHAN KESKUKSEN Suomulle. Projekti asiasta on vireille laitettava nyt heti!

      • PROMÄNTYVAARA

        Mitä kuuluu Suomun kehittämis asialle? Onko Suomulle millaista toimintaa? Onko eriliaista luonto juttua?

        Suomulle mennään, mieli rauhoittuu
        Suomulla aina on hymyssä suu
        Suomen kaunein tunturi se on
        Tuulivoimaloissa on rytmi verraton

        Mäntyvaaraan pitää rakentaa tuulivoimaloita! Jätetään Suomu rauhaan! Tuulivoimaloiden toiminta on hieno asia, mutta se pilaa Suomun kauniin maiseman. Suomu on Suomen kaunein paikka, sen ovat asiantuntijatkin todistava ehkä. Siksi tuulivoimaloiden oikea paikka ei ole Suomutunturilla, vaan Mäntyvaarassa, jossa ei käy matkailijoita.

        Perustamme PRO MÄNTYVAARA liikkeen joka ajaa tuulivoimalat yksin Mäntyvaaran alueelle. Ei muualle, eikä ainakaan Suomulle. Ei järviämmekään pilaamaan.


    • vaaraseon

      Tunturi? ei soo mikään tunturi, tunturissa ei kasva puita!

      • asu.suomulla

        Suomu on henkisesti tunturi, ei geologisesti


      • ööööööööööyyyyyyyyh

        Ja Kemijärvi on henkisesti käpykylä.


    • tunturituulivoimala

      Suomutunturi ei ole tunturi enää, kun sen huipulle kasvoi 30-luvulla männikkö. On se kuitenkin entinen tunturi. Aavasaksa ei ole saksaa, vaikka varsinkin -44 siellä oli saksalaisia, siltikään se ei ole entistä saksaa. Aikuinen hirvikään ei ole vasa, vaikka onkin entinen vasa.
      Suomutunturi on paikan nimi, ei määritelmä mihinkään.

      • yksSuommu

        Oikeasti paikka on SUOMMU. Kaksi u-kirjasinta. Se on mystinen elämän historian paikka, koti ja seutu.


      • SUOMU-lähetti

        Metsälappalaisilla oli siellä oma paikka. Suomun kehitys on hidastunut, kun ei kunnioiteta perinnettä. Sama kuin intiaanien maille tehdään rymypaikkoja.

        Suomulle on perustettava kaikki esitetyt keskukset ja kunnioitus. Jokainen kokous pitää aloittaa kunnioitus hetkellä, jossa lauletaan kunnian osoitus laulu menneille sukupolville.

        Lisäksi ennen mitään hiljaisuus hiippailu retriitteja pitää tehdä laulukulkue, kuin myrskytuuli, vaeltaa Suomun tunturin huipulle ja laulaa, kaupunginvaltuusto ensimmäisenä, kävellä ja laulaa, kulkueena, UU UU SUOMU!!! UU UU UFOT TULKAA JO!!! Sellaista pelleilyä, mutta vakavaa. Osa valtuutetuista heittäytyy maahan, itkevät Kemijärven surkeaa kohtaloa. Sitten toiset sanovat, katso, tuolta tule ufo! Katsotaan ufoa, nostetaan käsiä, huudetaan oo-oo UFO! Iloisuus palaa, avaruuden merkillisyys ilahduttaa. Kemijärvi elää taas uudestaan eloa. Kuvittelua siis, ei oikeasti ole ufoja, mutta sellainen leikki.

        Se toisi huomiota tämä esitys Kemijärvelle. Sitten rakennetaan Suomua ONNEN KODIKSI.

        Siellä asuu HYVYYS!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      48
      6008
    2. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      62
      3699
    3. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      16
      2840
    4. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      186
      2779
    5. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      13
      2339
    6. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      36
      2325
    7. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      18
      2147
    8. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      21
      2129
    9. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      149
      1428
    10. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      287
      1380
    Aihe