Montako kertaa viikossa on hyvä käydä salilla treenaamassa? Ja onko haittaa jos menee monena päivänä peräkkäin?
Kiitos hyvistä ja rakentavista vastauksista jo etukäteen. =)
Kiitos hyvistä ja rakentavista vastauksista jo etukäteen. =)
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Riippuu mm. millasta ohjelmaa noudatat. Jos on 1-jakoinen "koko kroppa kerralla" -ohjelma niin pari kertaa viikossa on ok, ku se on melko rasittava ohjelma. Palautuminen vaatii enemmän lepoa. Mutta esim. 4-jakosella pystyy käymään 4-6krt. Tämäkin on hiukan yksilöllistä. Itse käyn 4-6krt 4-jakosella. Joskus työt haittaa ja kertoja tulee vain 3 viikkoon, ja se potuttaa (mutta alitajuisesti tiedän sen tekevän hyvää ku palautuupahan kunnolla ku saa levätä)
Kyl joku hyväkuntonen vois periaatteessa jaksaa 1-jakosellakin tehdä 6krt viikkoon? Onko siitä sitten vastaavaa hyötyä, sitä en tiedä.
eipä ole oikein hyötyö tehdä yksijakoisella noin usein. korkeintaan joka toinen päivä kannattaa treenata samoja lihaksia, koska lepo on kehittymisen kannalta olennaista. eli siis voi toki treenata vaikka 100 kertaa viikkoon samalla ohjelmalla, mutta kehittymistä ei varmasti tapahdu, koska lihakset ei kerkeä palautua, eikä treeniä jaksa tehdä sen vaatimalla teholla.
Riippuu niin lukuisista asioista ettei tässä yhteydessä kannata ryhtyä filosofovoimaan.
Käyn itse 6 krt/viikko.
En tiedä jakoisuuksista mutta keskiviikkoisin kyykkään, sunnuntai on mavepäivä.
Muuten periaatteella, että vuorollaan sama lihasryhmä kerran viikossa pitemmillä sarjoilla ( 8 - 10 ) ja toisella kerralla kapea pyramidi 6 > 1:een pikavoimasta maksimiin tai liki.
Tarpeen mukaan palauttavia harjoitteita ja aerobisia.
Vatsa vähintään 3krt/viikko monipuolisesti.
Eläkeläisenä on ajankäyttöni täysin vapaa joten aamupäivän treenit sopivat hyvin ja lounaan jälkeiset päillärit eivät häiritse mitään aktiviteettejä.
Olen noudattanut vanhaa, tulosurheilussa soveltamaani periaatetta, etten kuormita samana päivänä vaikuttajia ja vastavaikuttajia ja samojen lihasryhmien palautumisjakso olisi vähintään 3 vrk.