(Georgian lihakeittoa)
Ainekset:
5oo g keittolihaa
2 sipulia
2 tai 3 valkosipulinkynttä
2 tl tomaattimurska tai 100 g tomaatteja
½ kupillinen riisiä
½ kupillinen ( hapokas ) luumua (käytän kuivattuja)
Suolaa, pippuria
Voita tai tms
Hienonnettu kindza (korianteri)
Pese ja leikkaa liha annospaloiksi. Peitä kylmällä vedellä, anna kiehahtaa ja kuori vaahto. Hauduta 1 ½ -2 tuntia, lisätään hienoksi viipaloitu sipuli, murskattu valkosipuli, riisi ja luumut. Lisää suolaa ja pippuria maun mukaan. Kiehua 25 minuuttia. Kuullota tomaatit tai tomaattimurska voissa . Lisää
ja kypsennä vielä 5-10 minuuttia.
Tarjolle laitettaessa vielä pinnalle hienonnettua korianteria, persiljaa tai tilliä
http://www.soupsong.com/rkharcho.html
http://www.gumbopages.com/food/russian/kharcho.html
Kuuma keitto pakkasella on nopeaa ravintoa. Ei kulu mahassa energiaa ruoan lämmittämiseen. Voi keitellä illalla valmiiksi.
Muuta Georgiasta :
http://sisauri.tripod.com/ref/cuisine/cuisine.html#10
Bon მადის !
KHARCHO korianteri
keittoateriat on top
3
286
Vastaukset
- korianteria kehiin
Vietnamilainen Pho keitto ajaa saman asian
- Coriandrum sativum
http://translate.google.fi/translate?hl=fi&langpair=en|fi&u=http://steamykitchen.com/271-vietnamese-beef-noodle-soup-pho.html&ei=8hD8UKmWJISq4ATjt4HYDQ
selkeästi
http://www.ruokala.net/resepti/nuudeli-naudanlihakeitto-pho
korianteri palloja pakkasesta Haugenfoodmarket Hakaniemen metro
muilla kielillä http://www.liberherbarum.com/Pn0271.HTM - ei viinin kanssa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1208427Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su4207652Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-95255Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite824909Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill294679Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2073044- 1252954
Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os342832Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin732780Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps242446